گاه نوشت های ِ یک دانشجویِ حقوق

امروز که من این قصه آغاز می کنم ،سخنی نرانم که آن به تعصبی و تزیدی کشد و خوانندگان این تصنیف گویند شرم باد این پیر را..." بیهقی"

گاه نوشت های ِ یک دانشجویِ حقوق

امروز که من این قصه آغاز می کنم ،سخنی نرانم که آن به تعصبی و تزیدی کشد و خوانندگان این تصنیف گویند شرم باد این پیر را..." بیهقی"

نام دکتر علی عباس حیاتی را چندین بار روی جلد کتابهایشان دیده بودم ولی زیاد ایشان را نمی شناختم  تا اینکه چند روز پیش بر حسب اتفاق تصمیم گرفتم یه نگاهی به کتاب اموال و مالکیت (حقوق مدنی ۲) ایشان بیاندازم. کتاب رو اتفاقی باز کرده و مطالبی چنداز اون  خواندم . علیرغم انتظارم کتاب را بسیار مجمل و مفید یافته و زمانی متوجه شدم که حدود دوساعت  آن کتاب را مطالعه کرده بودم . کتابی شیرین برای حقوق مدنی ۲.

 این کتاب که در ۲۷۲صفحه توسط انتشارات بنیاد حقوقی میزان به چاپ رسیده است اموال را در سه فصل با عناوین "مفهوم مال حق مالی و دارایی" ،"انواع مال" و "حقوق مترتب بر اموال "تحلیل کرده است.

از مزایای این کتاب یمی توان به ساده و روان بودن لحن و بیان نویسنده ی آن اشاره کرد.هرچند که کتاب بیشتر جنبه ی گردآوری دارد تا تالیف ، اما آنچه بیشتر جلوه می کند سبک نوشتاری متفاوت آن با سایر کتب حقوقی است که سعی دارد مطالب را با لغات ساده ی  حقوقی به مخاطب بیاموزد.

مثلا در مبحث دارایی برای انتقال مفهوم دارایی بعد از تعریف آن در حقوق این چنین نوشته شده که برایم جالب بود: دارایی چمدانی است که هر شخص در طول زندگی به دوش می کشد و در این چمدان در هم و برهم ، هم مال یافت می شود هم طلب یافت می شود و هم بدهی !

حتی در مقدمه کتاب هم خود نویسنده بر ساده بودن آن اذعان نموده و نوشته است:

به همین خاطر بر آن شدیم نوشتار حاضر را که با نثری روان و دربردارنده ی سر فصلهای لازم این درس است به حضور دانشجویان تقدیم کنیم.

از دیگر مزیتهای این کتاب ارجاع به منابع آن بصورت پاورقی است که خواننده را به مطالعه ی مرجع اصلی رهنمون می سازد.

در کل  این کتاب را می توان کتابی "مجمل و مفید " دانست که بیشتر برای دانشجویان مبتدی موثر است و توصیه میکنم دانشجویان و علاقه مندان برای شروع کار حتما این کتاب را برای حقوق مدنی دو مطالعه نمایند .

از ایرادات این  کتاب هم می توان به اغلاط چاپی موجود در متن آن اشاره کرد که  در چاپ چهارم  آن کتاب خودنمایی میکنند . اغلاطی که گاها قابل مسامحه نیستند و اینجانب به عنوان خواننده این کتاب امیدوارم در چاپهای بعدی این نقیصه برطرف شود .

نظ نویسنده ی کتاب :

حیاتی

با سلام و عرض ارادت       
ممنونم که تالیف ناقابل بنده را در خورد نقد دانسته اید. این تالیف شاید ضعیف ترین اثر اینجانب در بین 13 تالیف ناقبل دیگر است که تا به حال توفیق نگارش آن را یافته ام شروع به نوشتن اینجانب نوع خروج علیه نویسندگانی بود که گویا هنر خود را در پیچیده گویی و نافهم بودن مطالبشان می دانند. از این روی بود که حقیر در نوشتارهای خودم بسیار تلاش دارم تا چیزی ننویسم مگر اینکه اول خود آن را فهمیده باشم و دو اینکه اطمینان حاصل کنم که خواننده اگر دقت داشته باشد می تواند آن ارا به سهولت درک کند. این کتاب متاسفانه از سوی ناشر بدون ویرایش لازم به چاپ رسید و بنده هم فکر نمی کردم که کتاب را قبل از ویرایش نهایی تا شیش نوبت چاپ منتشر نمایند بر نشر میزان تاکید کرده ام که هیچ کدام از تالیفات اینجانب را در نوبت بعدی چاپ نکند مگر اینکه نسبت به ویرایش آن اقدام شود. نقد منصفانه ای بود و همۀ
آنچه را که فرمودید منصفانه دیدم البته بیشتر از لحاظ ضعف های این تالیف. موفق و پیروز باشید.


ن: این مطلب را یکسال پیش نوشته ام.