گاه نوشت های ِ یک دانشجویِ حقوق

امروز که من این قصه آغاز می کنم ،سخنی نرانم که آن به تعصبی و تزیدی کشد و خوانندگان این تصنیف گویند شرم باد این پیر را..." بیهقی"

گاه نوشت های ِ یک دانشجویِ حقوق

امروز که من این قصه آغاز می کنم ،سخنی نرانم که آن به تعصبی و تزیدی کشد و خوانندگان این تصنیف گویند شرم باد این پیر را..." بیهقی"

  تشکر میکنم از احترامی که شما به یک معلم پیر میگذارید. نکته ای که مایلم امروز عرض کنم درواقع دنباله عرایضی است که در کنگره ملی وکلا گفتم. شعری از ابو حنیفه خواندم که بیانگر اهمیت و مخاطرات کار وکالت است. از چهار واو، پرهیز کن، وکالت، ودیعه، وصایت و وقوف. نه اینکه اینها زشت است که باید پرهیز کرد بلکه آنقدر مهم است که باید با احتیاط نزدیک شد چون ممکن است بسوزاند.   

قدر متیقن این ها، امانت است. وکیل امین است برای موکل و برای ملت. وکالت به نظر من شغل خصوصی نیست هرچند دولتی هم نیست و خدمتی عمومی است. از این امانت ملی و امانت در برابر موکل، قواعدی استخراج می شود که می توان آن را اخلاق وکالت یا آیین وکالت نامید. اگر چنین آیین نامه ای برای وکلا باشد بسیار مفید است. مطلبی بنده تهیه کرده ام که دارای ۴ قسمت است. در رابطه با موکل و دادرسی و جامعه و قاضی.           
در رابطه با موکل اولین وظیقفه وکیل این است که دست از گفتن چیزهای غلو آمیز و نشدنی بردارد. امانت اقتضا دارد که واقعیت به موکل گفته شود. وظیفه دوم در رابطه با موکل، لازم است نتایج امر وکالت را طوری که تشحیص میدهد به موکل اعلام کند و نگوید صددرصد برنده است. مثل جراح باید توضیح دهد و بگوید چه مسائلی ممکن است در ضمن دادرسی پیش بیاید و چه اشکالاتی ممکن است پیش بیاید و چقدر شانس دارد.        

سومین وظیفه این است که اگر خواست موکل راه انحرافی انتخاب کند او را باز دارید که اگر غیر از این باشد با امانت ملت منافات دارد. نکته سوم دستمزد است. آیین نامه حق الوکاله را مشخص کرده است. به نظر من یک وکیل خوب رضایت موکل خود را جذب میکند و پول زیادی نمیگیرد.     

در مورد رابطه وکیل با دادرسی، وکیل باید از پیچیده کردن دادرسی خود داری کند. وکیل باید از فنونی که بلد است برای راهنمایی قاضی استفاده کند نه پیچیده کردن و طولانی کردن دادرسی. قاضی نیاز دارد به هدایت و حمایت شما. خود من وقتی قاضی بودم از همین راهنمایی ها استفاده میکردم. سعی کنید این امانت را قاضی هم حس کند. در رابطه با خود قاضی هم وکیل باید به قاضی احترام بگذارد. مسند قضاوت احترام دارد. در خارج هم قاضی و وکیل، با هر وضعیت علمی یا شخصیتی که باشد، وکیل قاضی را عالیجناب خطاب میکند. کار بدی نیست که وکلا و قضات با لباس رسمی در دادگاه حاضر شوند.
در رابطه وکیل با اجتماع، از وکیل این توقع می رود که با لباس مناسب در مجامع عمومی حاضر شود و باید درجامعه، شان وکالت را حفظ کند. رفتار وکیل باید با قاضی احترام آمیز باشد اما تملق آمیز نباشد. وکیل در عین حال که نباید خود را کوچک کند، نباید تفاخر هم بکند. بگذارید جامعه خود به خود به شما احترام بگذارد. هرچه افتاده تر باشید مردم شما را ایستاده تر می بینند.        

رعایت مسائل فوق، مستلزم دو شرط است که در اختیار وکیل نیست. وکیلی می تواند به مقتضای امانت رفتار کند که هم امنیت شغلی و هم آزادی در دفاع داشته باشد که این دو به هم مربوط است. در همایش هایی که وکلا هستند، این دو چیز را فراموش کرده اند. در مورد امنیت شغلی در خصوص استقلال وکلا و مظالمی که در این زمینه هست و موضع کانونهای وکلا صحبت زیاد شده است، اما در موضوع امنیت در دفاع، به میزان مناسب، صحبت نشده است.         

بعضی از وکلا به خاطر دفاع از موکل در زندان هستند و این انتظار می رود که وکلا و کانونها از قوه قضاییه بخواهد که به پرونده وکلایی که بابت دفاع از موکل به زندان رفته اند امعان نظری بکند. بنده به شخصه و بعنوان اعلام از طرف جامعه وکالت، اگر اجازه می دهید، آزادی وکلائیکه فقط به خاطر دفاع از موکلان در بازداشت هستند، از قوه قضائیه تقاضای آزادی ایشان می گردد.       
بخشی از سخن هم مربوط به قضات است. ممکن است وکلایی منطقی خلاف قضات باشند باید به این اختلافات زیاد بها داده نشود. مسائل اخلاقی و سیاسی و اجتماعی مثل جرائم دیگر نیست و اختلاف سلیقه ها نباید به نحوی باشد که آزادی وکیل در دفاع خدشه دار شود. من آنچه شرط بلاغ است میگویم، تو خواه از سخنم خواه پند گیر یا ملال . 

منبع: اسکودا

 

سلام فوق العاده مطالب زیبایی بود از استاد کاتوزیان شریف 
من یه سوال داشتم از محضر شریفتون من نوعی که مجبورم با یه بچه ی کوچیک و تو این شهر صنعتی بخاطر علاقه ی وافرم به رشته حقوق و وکالت برم دانشگاه پیام نور همین شهر بدون آزمون چون باید اضافه کنم متاسفانه این شهر به علت صنعتی بودن دانشگاه دولتی نداره و برام امکان رفتن به شهرهای دیگه با وجود بچه ی شیرخواره نیس 
میخواستم بدونم البته بدون هیچ تعارفی چقدر میتونم رو مدرک پیام نور حساب کنم ? اگه معدلمو بالا بزنم میتونه سطح دانشگاهمو جبران کنه ? اصلا میتونم به مدرکی که ازین دانشگاه میگیرم امیدوار باشم ? 

سپاس از جوابگویی تون 
پاسخ:
با سلام و احترام/ مدرک دانشگاه پیام نور هم مثل همه دانشگاههای دیگر معتبر است و می توانید با آن در تمامی آزمونهای استخدامی ، کانون وکلا وغیره شرکت نمایید. ضمن اینکه خیلی از وکلا و قضات ما سابقه تحصیل در دانشگاههای پیام نور را دارند فقط به هدفتان فکر کنید و با علاقه مطالعه کنید.
موفق باشید
 • یه دانشجو معلم
 • سلام میکنم به همه عزیزان..مخصوصا وکلای جامعه...
  من یک دانشجو معلم هستم...که آرزوی وکیل شدن داشتم و دارم ....و از خدا میخوام که کمکم کنه تا به این مهم دست پیدا کنم....
  هر چیزی عشق میخواد حتی شغل و هنر و رشته... من عاشق معلمی نیستم اما سعی میکنم دوستش داشته باشم...
  من یه کارمند دولت میشم پول بد نیست اما مستقل از یه مرکز بودن برام مهمه..
  اگه دوستان دارن تو رشته حقوق تحصیل میکنن بهشون یه چیز میخوام بگم: از همین الان برین تو دفاتر وکلا و هر جا که شما رو واسه یه وکیل زبر و زرنگ از آب درمیاره...
  برای منم دعا کنین...
  سلام من همون پرسش کننده قبلم
  میخاستم بپرسم من ک ترم اول هستم.میتونم همزمان دردادگستری کاراموزشوم.برای اینده ام خوبه یانه؟روی چ چیزایی تمرکزکنم..واینکه چنروزپیش درکنفرانس کلاسی حقوق اساسی استادوازخودم راضی نکردم..فن بیانم بدبود..وباتشکراززحماتتون.بازم یاری کنید
  پاسخ:
  با سلام و احترام/
  ترم یک؟حالا چقدر عجله دارین شما . می خواهید در دادگستری کارآموز بشوید که چه؟اول از همه هدفتان را مشخص کنید که می خواهید در آینده چه شغلی را داشته باشید؟اگر می خواهید وکیل بشوید من توصیه می کنم برای دروس مدنی ،جزا،و همچنین  آیین دادرسی مدنی و آیین دادرسی کیفری که ابزار کار یک وکیل است بیشتر وقت بگذارید.اینکه ترم یک باشید و انتظار داشته باشید همین اول راه یک حقوقدان باشید معقول نیست .باید زیاد مطالعه کنید.شما به مرور در دوران تحصیل در این مسیر متوجه خواهید شد در چه مواردی ضعف و در چه مواردی قوت دارید و قطعا با برنامه ریزی برای رفع موانع کوشش خواهید کرد.فن بیان یک امر اکتسابی است نگران نباشید چون با تمرین می توانید در آن مهارت لازم را بدست آورید سعی کنید ابتدا اعتماد به نفستان را بالا ببرید .در مورد کسب مهارت در فن بیان به این سایت هم می توانید مراجعه بفرمایید.http://bahrampoor.com
  موفق باشید.
  من دانشجوی ترم یک حقوقم.میخاسم ببینم جزدرس خوندن چ اطلاعات ومهارتایی روبایدکسب کنم ک موفق باشم
  پاسخ:
  با سلام و احترام/بسته به این که در چه شغلی از مشاغل حقوقی فعالیت بکنید متفاوت است .اما در حوزه وکالت کلا باید خوب صحبت کردن،خوب نوشتن،جسارت در بیان کلمات و مستند کردن بیانتان را یاد بگیرید این عادتها می تواند در موفقیت شما در امر وکالت مفید باشد.ضمنا سعی کنید زود رنجی و حساسیت را برای همیشه فراموش کنید.همه آدمها را خاکستری ببینید کتابهای رمان برای گسترش دایره لغاتتان بیشتر مطالعه کنید و اینکه از امروز یادتان باشد در عالم حقوق دو دوتا همیشه چهار نیست.
  موفق باشید.