گاه نوشت های ِ یک دانشجویِ حقوق

امروز که من این قصه آغاز می کنم ،سخنی نرانم که آن به تعصبی و تزیدی کشد و خوانندگان این تصنیف گویند شرم باد این پیر را..." بیهقی"

گاه نوشت های ِ یک دانشجویِ حقوق

امروز که من این قصه آغاز می کنم ،سخنی نرانم که آن به تعصبی و تزیدی کشد و خوانندگان این تصنیف گویند شرم باد این پیر را..." بیهقی"

 نوشته ی ذیل ، صرفا   نظر شخصی است.


عوامل زیادی وجود دارد تا مرا وادار کند ترجیح دهم در روابط اجتماعی خود ، نام وکیل را یدک کشم .,ولی نبایدگول نام پرمسمای وکیل دادگستری را بخورم! کارمندی در حال حاضر نقد است و وکالت نسیه!

 اینکه همه داوطلبان آزمون های وکالت علاقه به حرفه ی وکالت دارند سخن صحیحی  نیست . به نظرم  اغلب دوستان اگر موقعیت استخدام برایشان مهیا بود هرگز خود را به خاطر بدست آوردن شغل وکالت این قدر به زحمت نمی انداختند.

یکی از قبول شدگان مرحله اول آزمون وکالت مشاوران را در سالن انتظار که برای مصاحبه برای مصاحبه آمده بود، دیدم که چشمش شدید التهاب داشت و قرمز می نمود و می گفت از فرط خستگی و مطالعه زیاد رگ چشمش ترکیده است.به خدا خیلی ناراحت شدم از اینکه دوستان چه تاوانها باید بدهند تا یک شغل  آبرومندانه بدست آورند . الحمد الله جزو کسانی نیستم که مسئولیت اشتغال زایی برای جوانان کشورم را داشته باشم و الا آن موقع باید از شرمندگی آب می شدم و می مردم . برایش گفتم که نه وکالت و نه قضاوت و نه هیچ چیزدیگری در این دنیا ارزش آن را ندارد که انسان به خاطر آن سلامتی اش را به خطر بیاندازد مگر اینکه بین دو راهی مرگ و زندگی بخواهد یکی را انتخاب کند .به قول چارلی چاپلین : بزرگترین الماس این جهان آفتاب است که آن هم بی منت بر همه ی جهان می تابد.

می دانم که در نظر عموم برداشتهای متفاوتی بین عنوان وکیل داگستری با عنوان کارمند وجود دارد  و به قولی وکیل دادگستری در جامعه ی ما بین اغلب مردم جایگاه نسبتا خوبی دارد و من هم دوست دارم بگویم یک وکیلم تا اینکه بگویم یک کارمند جز ء در فلان اداره هستم و این را بگویم که بعضی کارمندان هم زیاد دل خوشی از ادارات خود ندارند و فقط می توان گفت بدان خو کرده و رضایت داده اند چون چاره ی دیگری ندارند.

و بازمی دانم که اگر کارمند باشم باید بداخلاقی های مدیران مافوق را تحمل کنم ، خلاقیت هایم را کشته و تابع محض قوانین و بخشنامه های اداری باشم ، هوای مدیران مافوق را داشته باشم ، شاید  به خاطر خیلی چیزا بی جهت و بدون میل باطنی ام مدحشان کنم و خلاصه اینکه چشم بدوزم به سر ماه و به حقوق محدود ماهانه ای که اداره برایم در نظر گرفته!و من هیچ نقشی درمیزان دریافتی ام  ندارم .

با همه ی این بدیها که بر پیکره ی کارمندی تاختم ،نیمه ی خالی لیوان کارمندی است که در  مقام انتخاب دچار تعارض می شوم و استرس سراسر وجودم را می گیرد چرا که در این دوران پر شر و شور بیکاری ! سوالهایی دارم که جواب قانع کننده ای برای ان نمی یابم .

  آیا آینده ی وکالت دادگستری  روشن است؟آیا وضعیت وکالت دادگستری بهتر از کارمندی است؟اگر وکیل شدم می توانم پرونده بگیرم؟ نکند شغلم را از دست بدهم؟آیا در بازار رقابت امکان ابراز وجود خواهم داشت؟چند درصد پرونده ها ی خوب در دست چند درصد وکلا است؟آیا نگرش مردم به موقعیت وکیل همان نگرش قابل احترام گذشته است؟اصلا واقعیت دنیای وکالت کدام است؟

آنچه برایم مسلم است این است هیچ فرد عاقلی از داشته های حاضر خودبه این احتمال که در آینده داشته های بهتر ازآن  را بدست خواهد آورد نمی گذرد .پس اگر بین دوراهی کارمندی و کالت قرار گیرم حتما کارمندی را انتخاب می کنم.

اشاره می کنم به کامنت دوست عزیزی که (هرچند ایشان هم عاقبت وکالت را بهتر از کارمندی می داند) ولی باز در دوراهی انتخاب چنین نوشته است:

اگر بروم سراغ کارمندی از همین ماه اول حقوق میگیرم و میتوانم ازدواج کنم و تمام کمبودهای اقتصادی را بهبود ببخشم و با خیالی اسوده از 8 تا 3 در سر کارم باشم و بعد از ان با خیال راحت در منزل استراحت کنم نه بدون استرس و نگرانی شاید هم در کنار ان برای قضاوت شرکت کردم و دیگر لازم نیست بنشینم بینم کی یک پرونده میخورد به پستم مخصوصا با سیل عظیم وکلای جوان و جویای کار اما از طرفی کارمندیست و حقوق محدود ماهانه .
اما از ان طرف وکالت است با پرستیژ اجتماعی خود و درامد سرشار خود و هدف غایی هر حقوقی و ارزوی خیلی از حقوقی ها و اما مشاوران 8 ماه باید کاراموز باشی بدون هیچ منبع درامدی یعنی در بهترین حالت ما تا اخر 93 کاراموزی را تمام میکنیم و شاید از اوایل یا اواسط 94 وکیل پایه 2 شویم و بیفتیم به دنبال پرونده گرفتن خلاصه راحتت کنم برادر تا 3 4 سال از درامد خوب حتی در حد کارمندی خبری نیست البته من حالت طبیعی ان را میگویم با پارتی و اشنا و ... کاری ندارم با این حساب باید حدود 3 سال برای درامد در وکلا باید خاک خورد اما خوب اینده روشنی دارد.

متاسفانه هیچ وکیلی تا حال حاضر نشده از وضعیت فعلی بازار وکالت به نحو واقع سخن بگوید .و اگر هم گفته اند یا زیاده از حد گفته اند و یا کمتر از حد!چون ما اغلب عادت داریم در بیان مسائل یا افراط کنیم یا تفریط.امیدوارم دوستان وکیل به خصوص وکلای تازه کار واقعیت ها را به کسانی که در مسیر رویایی سیر می کنند و برای رسیدن به آن خودشان را به آب و آتش می زنند بیان کنند.

از تمامی وکلایی جدیدی که کار خود را آغاز کرده اند خواهش می کنم پاسخ بدهند که در حال حاضر اگر شغل کارمندی در حد متوسط به آنها پیشنهاد شود آیا تمایل دارند شغل وکالت را رها کنند و به کارمندی روی آورند؟


برای دیدن نظرات دوستان درباره ی کارمندی و وکالت اینجا را کلیک کنید.


اشتباهات زیادی در متن اصلی و کامنتها موج میزند،
درک اکثر دنبال کنندگان از شغل راهی برای کسب درآمد است،در حالیکه این فقط یک فاکتور از منظومه‌ای از فاکتورهاست.یک پزشک بنابر سوگند بقراط هدفی جز خدمت به بشریت ندارد«بگذریم بسیاری از پزشکان ما چیزی به نام سوگند پزشکی در خاطرشان باقی نمانده» یک وکیل هم سوگند وکالت دارد. متاسفانه گویا در جامعه ما هیچ چیز به اندازه پول هدف و مقصد و مقصود نیست.«نظر نگارنده و کامنتها موید همین ادعاست» در حالیکه کار یا همان شغل رابطه انسان با جهان پیرامون را متبلور میکند و عوامل انگیزشی و علل ارتباط انسان با محیط را توضیح میدهد دوستان گویا رابطه خودشان را با جهان یکسره از بیخ و بن بریده‌ و جز امیال و غرایز به چیز دیگری نمیاندیشند! من شک دارم هیچکدام از شما به معنای دقیق کلمه در زندگیتان یک حقوقدان واقعی را از نزدیک تجربه کرده باشید.علاوه بر این از نثر نگارندگان مشخص است که جملگی فاقد سواد لازم«سواد با مدرک فرق دارد» برای درک متون حقوقی هستید.زیرا توان مطالعه متونی که در همه جای جهان با سه مشخصه؛فقهی،اشرافی و دیوان‌سالاری «و تازه اینها فقط خصلتهای عمومی متون حقوقی است» خود به تنهایی به سالها مطالعه و تمرین مقدماتی قبل از ورود و تدریس نیازمند است.علاوه بر این از آنجاکه قوانین در همه جوامع با مذهب،سیاست و ثروت«اشاره به سه خصوصیت پیشین زبانی زیرا که قوانین جوامع را اینان تعیین میکنند» گره خورده،یک حقوقدان واقعی علاوه بر تبحر در علم حقوق،بایستی برای تنظیم رابطه با این مجموعه علوم بسیاری همچون:سیاست،تاریخ،جامعه شناسی،ادبیات،مشخصا در کشور ما علوم فقهی و زبان عربی ووو را فرا بگیرد. بعد همه اینها را که آموخت باستی برای احقاق حق قدم در راهی دشوار و طاقت فرسا بگذارد که خطرات و نتایجش خارج از محاسبه سود وزیان مادی است.
حال که صورت مساله را دانستید به شما میگویم:اگر حاضرید چنین مسیری را در هر رشته‌ای از علوم طی کنید،فی المثل اگر همه ایران لبریز از مکانیک بود،برای مکانیک شدن نترسید زیرا وقتی شما بهتر و منصف‌تر ازدیگران کارتان را انجام دادید جای خود را پیدا خواهید کرد.در حقوق هم وضع به همین شکل است.این گوی و این میدان...
من سه ساله وکیلم داداشم چهارساله دندونپزشکه درامد و وضع زندگیم بسیار بهتر از ایشونه 
سلام من 18 سالمه کنکور دارم و رتبه خوبی اوردم اما قبل انتخاب رشته تصمیم گرفتم یک سری به سایت بزنم و ببینم درباره وکالت و بازار کارش چی میگن که دیدم تو همه سایتا نوشتن پشیمونیم ازین که رشته حقوق را انتخاب و عمر خود را تلف کرده ایم.
با توجه به شرایط فوق بنده هم دودل شدم و انتخاب رشته انجام ندادم و موندم یک سال دیگه بخونم.
من توانایی کنکور دادن ریاضی و تجربی رو هم دارم چون رشتم ریاضی بوده و میتوانم با تلاش در این رشته ها هم موفق شوم.
حالا پیشنهاد شما وکلا به من چیست و این که در آینده این فرهنگ سازی مثل خارج اتفاق میفته که تقریبا همه یک وکیل داشته باشند و همه دعاوی وکیل داشته باشه؟؟؟
لطفا تایید کنید نظرمو چون یک سال خودمو علاف کردم 
وکلای عزیز بنده در تلگرام هم هستم
این آیدیمه تو تلگرام تایپش کنید و روش کلیک کنید
@parvyan
پاسخ:
با سلام و احترام / با توجه به افزایش ظرفیت پذیرش وکیل قطعا تعداد وکلا نیز روبه فزونی است و این بر بازار کار وکلا نیز موثر است. در حال حاضر بدلیل وجود دو نهاد موازی در پذیرش وکیل و وجود اختلافات اساسی میان آنها و از طرفی نبود فرهنگ استخدام وکیل میان مردم نمی توان آینده را درست پیش بینی کرد  توصیه می کنم بطور حضوری با وکلا مشورت نمایید و توانمندیهای خود را نیز ارزیابی کنید اینگونه نیست که همه از اشتغال به حرفه وکالت پشیمان باشند ضمن اینکه به هیچ شغلی نیز نباید نگاه رویا گونه داشت .

سلام دوستان عزیز علاقه مند به شغل قضاوت لطفا به این چرت وچرتها گوش ندید به دنبال هدف و علاقه خودتون باشید تو هر شغلی شکست خورده و موفق زیاد هست به عرضه بستگی داره شما اگه دانشمند هم باشید ولی عرضه نداشته باشین در یک کلام هیییچ هستید من خودم قاضی هستم وکیل میشناسم سوژه زیر ده میلیون قبول نمیکنه چون عرضه داره در یک کلام بخاطر ادمای بیعرضه هدفتونو ول نکنین با تشکر
سلام. حرف خاصی نداشتم فقط می‌خواستم از زحمات و ایده‌ی بسیار خوبتون برای ساختن این وبلاگ و همچنین نوشتن این پست تشکر کنم، در کامنتها اطلاعات بسیار خوبی بدست آوردم و کمی با واقعیت شغلی وکالت آشنا شدم.
دبیرستانی هستم و زیر فشار استرس بسیار بالا. اخیرا رشته‌ی انسانی رو انتخاب کردم و در این همهمه‌ی پیدا کردن شغل و درآمد با دست‌ودل لرزان دارم این رشته رو ادامه می‌دم.

سپاس و موفق باشید.
سلام خواهشا اگر کسی میدونه جوابم رو بده!فقه و مبانی حقوق اسلامی چه رشته ای هست؟میگن مث حقوقه
دانشگاه اینجا حقوق نداره میشه راهنماییم کنید 
من اصلا آدم مذهبی نیستم میتونم این رشته رو بخونم؟؟
دوستان میشه کمی هم درباره تحصیل وکالت در دانشگاه های معتبر دنیا راهنمایی کنید؟ 
به نظر شما حتی اگر بورس بگیری و از ایران بری و تو یه دانشگاه خوب درس بخونی و همونجا هم بمونی یا اینکه برگردی بازم وکالت نمیتونه امنیت شغلی یا درآمد خوب داشته باشه؟
پاسخ:
سلام / عواملی که شمردید از موجبات تضمین در کار وکالت نیست 
 • یا صاحب الزمان ادرکنی
 • سلام . هر شغلی جایگاه و شان و منزلت خود را داره و قابل احترامه .خواه وکالت خواه کارمندی و ... . و خداوند روزی رسان است . اما با وضعیت معیشتی امروز و استرس امرار معاش اگر پشتوانه ای نداشته باشی و بقولی از جایی ساپورت نشی  قطعا کارمندی بهتره و بقول قدیمی ها آب باریکه ای هست و احساس آرامشی داری هر چند درآمدش ممکنه مختصر باشه و تا حدودی آزادی عمل در کار نداشته باشی .  از طرف دیگر هم در شغل وکالت نیز بسیاری مواقع پرونده هایی به سراغت میاد که ممکنه وسوسه انگیز باشه و ناچار باشید بین اخلاق و درآمد یکی رو انتخاب کنی که کار سختی است (البته وجدان کاری چه در کارمندی و وکالت و هر شغل دیگری وجود داره ) چون در وکالت ریسک بالایی داره تا سایر شغلها . خلاصه اینکه بنده هر دو را تجربه کردم هم وکالت و هم کارمندی اما در نهایت پس از چند سال و بدلیل قرار گرفتن بر سر دوراهی وجدان و درآمد و انتظار ات موکلین و عدم پذیرش هر پرونده ای و رعایت حال موکلین ناچار پروانه را تودیع و کارمند شدم .  بستگی به شرایط هر کسی داره تاجایی که در استان ما تعداد زیادی تودیع نمودند . 
  بنظرمن بایدشغل ورشته ای روکه دوس داری انتخاب کنی وگرنه تااخرعمرحسرتشومیخوری.من باوجوداینکه همه بهم میگن حقوق خوب نیس و....بازم میخام حقوق بخونم 
 • خانم کارمند
 • چند ماهه دارم مطالب این وبلاگ رو می خونم اما هیچ وقت نظر دادم.من9ساله کارمند  رسمی ثبت هستم.با بهترین رتبه در دانشگاه دولتی روزانه حقوق خوندم اما به دلایلی ارشد و وکالت امتحان ندادم و بلافاصله استخدام دولت شدم.اوایلش علاقمند بودم و با جدیت کار می کردم اما بعد از مدتی دلسرد و ناامید شدم.عدم وجود آزادی و کمبود وقت برای اوقات فراغت و خستگی مفرط ناشی از ساعت کار زیاد(8تا4)رو بزاریم کنار،محیط فاسد ادارات دولتی ایران بسیار آزار دهنده است.فساد و روابط نادرست و رشوه گیری با ادارات عجین شده.برخی همکاران من اصلا به حقوق آخر ماه توجهی ندارن چون به اندازه ی کافی از مردم بدبخت رشوه می گیرن.عدم شایسته سالاری در ارتقا جایگاه شغلی هم که موضوع جدیدی در ادارات ایران نیست.خلاصه بگم الان بسیار بسیار پشیمانم از اشتباهی که9 سال پیش انجام دادم و حسرت می خورم که چرا دنبال وکالت نرفتم.اما الان مطالب ضد و نقیضی راجع به وکالت می خوانم و سردرگم تر از پیش شده ام.حالا فکر می کنم فساد در دادگاهها ادارات به صورت سیستماتیک وجود دارد و حتی می توان گفت در بدنه ی روابط اجتماعی این مملکت ریشه دوانده.همه جا پر است از فاسد و رشوه گیر و نامرد.همه جی این خاک ویران پر شده از سیاهی فساد و ناپاکی.تو می تاونی کارمند باشی و بسیار فاسد و رشوه گیر و هم می توانی قانع باشی به حقوق ماهیانه ات و صادقانه خدمت کنی.وکالت هم به همین صورت است.وکیل صادق و محترم داریم و در عوض وکیل خدانشناس و رابطه مدار و حقه باز هم داریم.تو خود تعیین می کنی که چگونه باید زندگی کنی.هیچ اصل ثابتی وجود نداره که طبق اون حکم صادر کنیم.همانطور که توانایی آدمها متفاوته،اخلاقیات و اعتقاداتی که بهش پایبند هستیم هم متفاوته.کاش خدا به من کمک کنه برای تصمیم گرفتن که آیا بهتر است همینجا بمانم و یا شجاعانه تصمیم بگیرم برای وارد شدن در وادی وکالت!!
 • وکیل و کارمند سابق
 • یک پرونده طلاق بگیر ده درصد مهریه مال وکیله این روزها کمترین مهریه سیصد سکه هست که ده درصدش میشه سی میلیون تومن . سی ملیون حقوق یک سال کارمنده میفهمین یکسال اونم هفته ای پنجاه ساعت کار. صاحب عزیز وبلاگ پول توی وکلالت ریخته این بدترین حالتیه که من گفتم شما اگه قبول شی وکالت زندگیت زیر و رو میشه.فقط باید دروغ گفتن و حقه بازی خوب بلد باشی . بلد هم نباشی بازم درامدت از کارمندی بالاتره. حقه بازی و دروغ گویی توی همه اصناف هست از بوتیک دار تا املاکی و دندونپزشک. دندونپزشک یه ایمپلنت رو میخره صد هزار تومن میفروشه یک میلیون تومن اونخت به ما وکلا میگه پولتون حرومه!!!!! الان پنج ملیون پرونده با وکیل به دادگاه میرن. ینی هر پرونده نیاز به دو وکیل داره .یعنی نیاز به ده میلیون وکیل داریم الان فقط شصت و چهار هزار وکیل داریم. هر کی هم نوشته درامد وکلا خوب نیست مثل... دروغ میگه یا اینکه توقعش خیلی زیاده میخاد ماهی صد ملیون روز اول درامدش باشه خب معلومه نمیشه.الان طبق امار گردش مالی وکلا از طلا فروش املاکی عمده فروش و بسیار از اصناف دیگه بیشتره . گردش مالی وکلا و دفترخونه ها برابر با کل پزشکان و دندون پزشکانه 
 • کارمند رسمی
 • باسلام.دوستانی که می فرمایند کارمندی درامد ثابتی داره و بدون دغدغه پول درمیاری!! باید عرض کنم کارمندی در این ادارات دولتی... وضعی بهتر از دردسرهای وکالت رو نداره .پارتی بازی در دادن پست. نالایق بودن مدیران. فساد. امرو نهی رییسی که با سهمیه و سواد کم شده مسئول و به ناچار مجبور به تبعیت هستی. یکنواختی شغل. استرس.عدم آزادی . زیراب زنی. تبعیت از یک فرهنگ خاص در اداره. حقوق کم .و..... جالب بدونید قرارداد راننده سرویس اداره ما با یک مینی بوس مدل پایین و سریسی که رفت و برگشتش توی شهرستان روزانه ۲۰ کیلومتر هم نیست سالانه حدود چهل و نه میلیون پانصد هست.و من با ده سال سابقه و مدرک فوق لیسانس سالانه به زور ۳۵تومن بهم بدن....موفق باشید.
  بنده به عنوان یک وکیل پایه یک دادگستری که سال 90 آزمون کانون وکلای مرکز دومرحله ای بود شرکت کردم و رتبه ی دو رقمی نیز کسب کردم و وکلای اطراف خود را نیز می بینم بدون هیچ اغراقی می گم هرگز هرگز هرگز به سمت این شغل در جامعه وانفسای امروز نروید بی شک پشیمان می شوید.الان در به در دنبال آزمون های استخدامی و استخدام شدن هستم.
  سلام و عرض ادب . ما وکلا آشفته نیستیم چون دیگه چیزی از وکالت باقی نمونده که بخاهیم روش  حساس بشیم . اصلا خدا کنه به غیر فارغ التحصیلان حقوق هم بدون آزمون و محدودیت پروانه وکالت بدهند . دستشون رو هم میبوسیم . همتون بیایید وکیل بشید . سالی بیست میلیون کار کنید تازه اگه بتونید کار کنید . نصف درامد رو بدهید به مالیات و تمدید پروانه و اجاره دفتر و ایاب و ذهاب . بعد خودتون از وکالت با اختیار خودتون فرار میکنید . مثل الان ما.......
  سلام . با وضع الان میتونی دلال خوبی باشی بیا وکالت . نمیتونی دلال بازی دربیاری وکیل خوب هم که باشی درآمدت اندازه ی یک کارمند با حقوق ماهانه سه میلیونه . باور نداری بسم الله . بیا وکالت ببین چه خبره .......
  با سلام و احترام

  بنده به عنوان یک وکیل دادگستری و با سطح سواد خیلی بالاتر از شاید 90 در صد از وکلای دادگستری با مدرک کارشناسی ارشد از یکی از بهترین دانشگاههای روزانه و اطلاعات بسیار فرای از مدرکم اذعان میکنم که برای موفقیت در وکالت در درجه اول رابطه،  دوم وضع مالی خوب که رابطه خوب را ناشی میشود. سوم دفتر شیک و امکانات خیلی خوب که از وضع مالی خوب ناشی میشود می باشد. متنها تنها و تنها با تجربه میتوان به این نتیجه رسید.
  سلام من همه نظراتو خوندم ولی میخوام بگم این سوال زیاد درست نیست وکالت جایگاه خودش رو داره وکارمند هم جایگاه خودش دردسروکالت به مراتب زیادتر ازکارمنده خب درین شکی نیس اما میخوام بگم الان کدوم ارگان نیرو میگیره وچندتا میگیره که بریم کارمندشیم سالی یه ازمون میگیرن اونم نهایت هرشهری یکی دونفر پس الان کارمندشدن هم سخته حالاگیریم که قبول شدیم ماهی چقد میخ ان بهت بدن نهایت اولش ازیک وپونصدبیشترنمیشه اکارمندا شغلشون ینوااخته اونایی که اهله دردسرنیستن میرن سمتش البته این یک حسنه اما وکالت درسته دردسرداره ولی اقای خودتی همه ازت حساب میبرن درامدش هم دیگه ازیه کارمند معمولی کمترنیست دیگه اما ممکنه بعدازچندسال یه پرونده تپل گیرت بیاد که زندگیتوازین رو به اون روکنه االبته کسایی که جاه طلب نیستن یعنی خونه و ماشین براشون فراهمه همون کارمندی بهتره براشون اگه میبینیم این همه دارن میان سمته وکالت خب بقیه جاهانیرونمیگیرن که همه میان سمته وکالت من خودم کلانتری خدمت کردم انقدر متهم بردم دادسراوزندان ودادگاه که تمام ترسم ریخته 
  درضمن یکی ازرفقام سال 94پروانشو گرفت خیلی راضیه ازکارش دوستان اگه کسی سرمایه داره بره سمته کاره ازاد اگه پارتی داره بره کارمند شه اگه نه سرمایه نه پارتی نه حرفه ای بلده بیاد وکالت ازمون بده که خیلی هستیم
  سلام بجه ها من بیگناه نظر سومی ام مدیر سایت جوابم را ندادند خواهش میکنم هر کس کارمند هست لطططططفا جوابم را بدهد یعنی واقعا کسی نمیتواند جوابم را بدهد؟ لطططفا من را از معلوماتتان دریغ نکنید ممنونم
  با سلام، به نظرم اینجا داره مغالطه ای صورت میگیره آن هم اینکه وکیل و کارمند هر دو مشترک معنوی هستند و مصادیق زیادی دارند.وکیل پرکار داریم و در مقابل وکیل کم کار یا بیکار ، در واقع پروانه وکالت دادگستری چیزی جز یک مجوز جهت اشتغال نیست که برای صرف داشن این مجوز هم سالیانه باید هزینه پرداخت کرد. کارمندی هم همینطور ،کارمندی خوب داریم و بد.اگر کارمندی در کنارش حقوق و مزایای خوب و وام های مناسب داشته باشه بعضاً از وکالت هم بهتره و اگر بخور نمیر باشه که هیچی.
  من یک وکیل خانم هستم. شغل وکالت اصلا قابل قیاس با کارمندی نیست. وکالت شان و منزلت داره. مقدسه. اگر عرضه داشته باشی درآمد ش از کارمندی بهتره و اوقات فراغتت از کارمندی بیشتر. بنده و ارباب خودت هستی که یک دنیا ارزش داره. هر وقت میخواهی پرونده نمیگیری . هر وقت میخواهی پرونده میگیری و فعالیت میکنی. امنیت مالی به خودت بستگی داره و امیدت بخدا. وقتی توکل میکنی به خدا خدا روزیتو میرسونه جوری که فکرش رو هم نمیتونی کنی.  مهمترین قسمتش تنوع توی کارته. نه یه کار روتین و کسل کننده مثل کارمندی که سوادت بعد چند سال نم نم می کشه.استرس کار هم به خوت بستگی داره. وکیل تضمین به نتیجه نیست. اگه آدم پر استرسی باشید تو هر شغلی که باشید استرس دارید فرق نمیکنه کارمند یا وکیل یا پزشک .وقتی یه نتیجه ی یک پرونده رو به حقدار میرسونی شیرینی دعای موکلت که حق رو گرفتی برات کافیه.

  سلام چرا جواب این سوالم را نمیدهید مگر من چه گناهی کرده ام؟ من میخواهم کارمند ساده شوم یا همان مشاور حقوقی. من از محیط دادگاه بیزارم اما میدانم کارمند هم شوم باید به دادگاه هر چند وقت یکباری مراجعه کنم سوالم اینه که چقدر باید به دادگاه بروم به عنوان یک کارمند  در ماه یکبار یا بیشتر شما را به جان عزیزتان قسم میدهم اول منظور سوالم را کامل درک کنید بعد جوابم را بدهید

  سلام میخواهم یه وبلاگ بسازم با دو موضوع اسم یکشو بزارم وکالت بهتره یا مثلا مهندسی،پزشکی یا قضاوت و اسم دومی رو بزارم کارمندی بهتره یا مثلا مسافرکشی، ،کارگری،سوپر مارکتی،پرنده فروشی و...
  پرنده با پرنده باز با باز.
  نظر دوستان چیه؟موافقاش بسم الله
  راه انداز(دانشجوی حقوق)محترم این وبلاگ توی این سه سال درسات تموم نشده یا هنوز دانشجو هستی.آخه فدات بشم شما اگه .....الان وکیل شده بودی.شایدهم تا الان شدی و دوست نداری دست زیاد شه.خلاصه به هدفت رسیدی یا نه.خلاصه پیشنهادم اینه که عنوان بلاگفا تو عوض کنی.راستی آخرش شغل خودتو نگفتی سرورم
  پاسخ:
  با سلام / در حال حاضرفعالیت این وبلاگ بیشتر به خاطر نظرات و کامنتهای  مفید و قابل استفاده ی دوستان اعم از دانشجویان محترم حقوق ، وکلا محترم و سایرین هست .
  شاید روزی پاسخ سوال حضرت عالی را در پست جداگانه ای نوشتم.
  به نظرم صاحب گمنام این وبلاگ خودش در بازه های زمانی مختلف میاد کامنت هایی رو ضد حرفه وکالت مینویسه تا شوق برای ورود به این شغل رو کم کنه . با راه اندازی کمپین حذف ظرفیت از ازمون وکالت این رشته هم همچون مهندس عمران له خواهد شد همانطور که با ورود وکلای187 تاب و تب وکلالت کاهش یافت. توصیه من به هم رشته ای هام اینه که قضاوت یا کارمندی یا کلا تغییر رشته به پزشکی رو انتخاب کنند. نگاه به حجم پانزده ملیونی پرونده در ایران نکنید فقط پنج درصدش وکیل دارند اونم ممکنه حق الوکاله های انچنانی دستتونو نگیره
  شغل وکالت برای دهه 70 پول داشت نه الان که همه شدن وکیل.عمرتونو تلف نکنین.اگه تونستید کارمند بشید از دستش ندید تازه اگه تونستید
  سلام من 22سالمه و تا اول دبیرستان خودنم خواستم بپرسم اگه بخوام درسمو دوباره شروع کنم  تو بهترین حالتش چنسال طول میکشه تا وکیل بشم...لطفا جواب بدید ممنون
  پاسخ:
  سلام / 7سال البته بستگی به این داره که چطور درس بخوانید 
  سلام ببخشید از الان من بگم که تو این حرفا از همه کوچکترم و واقعا ناشی ام...
  راستش تحصیلاتم فعلا تا سوم راهنماییه و تا همین چند دقیقه پیش وکالت رو دوس داشتم اما مغزم کشش اونهمه ماجراجویی رو نداره ...
  خب شغل وکالت رو شاید برای تحصیلاتی که بخاطرش انجام میدیم دوس داشته باشم و منظور من اینه که حقوق رو دوست دارم اما وکالت رو نه پس تصمیم گرفتم که تو همین راستا تحصیل کنم اما وکیل نشم  ...و بحث اصلی من اینه ...من چجوری و با و چه تحصیلاتی و در چه رشته ای میتونم استاد دانشگاه (انسانی‌حقوق)بشم ایا حقوقش خوبه و در چه حدیه ؟
  بازم میگم لطفا به حرفای من نخندید و به زبان ساده جواب منو لطفا بدید متشکرم...
  پاسخ:
  سلام،غیر از وکالت می توانید در کار قضاوت،سردفتری اسناد ، ازدواج ، طلاق هم فعالیت کنید ، ۲، در حال حاضر با تحصیلات دکتری  عضو هیات علمی میشوند ۳،حقوقش را باید اعضای هیات علمی پاسخ بدهند
  با سلام من کارمند بخش خصوصی هستم آیا بعد از قبولی در آزمون وکالت باید از کار خود استعفا بدم؟
  پاسخ:
  سلام، اگر جایی که کار می کنید هیچ کمکی از دولت نمیگیرد وکالت همزمان منع قانونی ندارد 
  یعنی شما میگین من وارد این حرفه نشم ؟؟
  یا اینکه ممکنه در این شغل امنیت اقتصادی وجود نداشته باشه ؟
  ایا میتونم از راه وکالت کارمند بشم؟؟

  پاسخ:
  باسلام/ سعی کنید استعداد و علاقه ی خود را کشف نمایید اگر توانایی فعالیت و رقابت در عرصه ی وکالت را در خود می بینید از همین امروز شروع کنید. درامد وکالت متغیر است از 50هزار تومان تا بینهایت و البته  علاقه،پشتکار  و حتی موقعیت جغرافیایی شهر و دفترکارتان هم در موفقیت شما بی تاثیر نیست.اما اینکه همزمان هم وکیل شوید هم کارمنددولت منع قانونی دارد.
  لطفا صادقانه پاسخ بدهید.
  من دارای کارشناسی ارشد مهندسی معماری هستم و 26 سال سن دارم .
  تصمیم گرفتم کارشناسی حقوق بخونم و وکیل بشم و واقعا درس میخونم.
  به نظر شما دوستان عزیز کار درستی انجام میدم یا خیر؟
  آیا میتوان هم مهندس نظام مهندسی باشم هم وکیل؟
  واگر کارمند رسمی دولت باشم میتونم شغل وکالت هم داشته باشم؟
  ممنون
  dnorozi@yahoo.com  پاسخ:
  سلام بر شما / 
  قبول شدن در آزمون وکالت آسان نیست
  باید از کانون وکلا سوال کنید
  خیر باید از شغل دولتی استعفا بدهید اما اگر بعد از اخذ پروانه وارد شغل دولتی بشوید باید پروانه وکالت خود را تودیع نمایید.
  سلام . اینجانب دانشجوی دکتری حقوق میباشم ..  با توجه به نظرات کاربران میتوان نتیجه ای واحد را بدست آورد  و آن چیزی نیست جز استعداد و توانایی فردی . در نتیجه رسیدن به موفقیت در هر شغلی منوط به استعداد ،پشتکاروعلاقه شخص میباشد.  توصیه اینجانب به همه بزرگواران برای انتخاب شغل مناسب در مرحله اول توکل بر خداوند متعال مرحله دوم شناخت کامل از توانایی های فردی و سپس تلاش مستمر را میطلبد . هیچ زیبایی بالاتر از ستاندن حق مظلوم از ظاللم نیست.              ومن الله التوفیق وعلیه التکلان
  با سلام و احترام خدمت همه،من ۱۱سال هست که کارمندم ولی دوست دارم وکالت کنم و ازادی و استقلال کاری بیشتر داشته باشم لطفا راهنماییم کنید
  پاسخ:
  سلام / باید ازمون وکالت کانون شرکت کنید
  http://www.iranprisons.ir/raveshi-baraye-vakil-dadgostari-shodan/
  سلام عزیزان...من وکالتو دوست دارم اما چیز زیادی ازش نمیدونم ...مثلا اومدم اینجا یکم تحقیق کرده باشم ..یکی میگه خوبه یکی نه....اصلا معلوم نیست چ خبره ادم تو دوراهی میمونه ...من که گیج  شدم...هرکی هرچی دلش میخاد میگه ....جون هرکسیوکه دوس دارین الکی چیزی ننویسین یک تجربه دار بیاد بگه خوبه یانه.....وگرنه نظر ندیدن سنگین تره بخدا
  با سلام 
  بنده سه تا پسر دایی و خاله هم سن و سال خود دارم که در کودکی و نوجوانی هم بازی بودیم و با هم بزرگ شدیم. عموما اسامی محمد و محمدرضا 
  خانواده ها مون متوسط و کارمند و فرهنگی
  یکی صنایع خود و کارمند بانک شد
  یکی دندانپزشکی
  یکی عمران و دفتر مشاوره و اجرا تاسیس کرد
  بنده هم وکیل شدم   خدا رو شکر چهار تا مون سر پای خودتون ایستادم و بدون اندوخته و فشار به خانواده زندگی ساختیم و کمبودی هم نداریم

  البته  وضع مادی محمد کارمند بانگ از محمد مهندس عمران بهتره
  بنده که محمدرضا باشم و وکیل از اونا فکر کنم اوضاع مالی بهتری داشته باشم چون از یک سری مشکلاتشان خبر دارم
  فقط اون یکی مون که دندانپزشک هست البته عمومی ماشاالله وضعش خیلی خوبه و اصطلاحا توپ تکون نمیده ، نمیدونم نامرد چطور انقدر در آورده !!!
  البته نوش جانش انسان سالمی هست و زحمت کش   دوستان از حرفه ی وکالت نترسید ، برای شروع کار دفتر کار اشتراکی تهیه کنید که هزینه ی پایین تری دارند و به واسطه ی دیگر متخصصان یا هم صنف ان در محل کار پا خور دفتر بالا باشه. کامم باشید و دل سوز، یک موکل راضی بهترین تبلیغ، برای تبلیغات هدفمند هزینه کنید.سعی کنید هر روز در دادگاه یا دادگستری حاضر باشید حتی اگر پرونده ندارید !!!!!

  سلام شاید این رو که مینویسم بدردتون بخوره بنده 12سال کارمند رسمی دادگستری بودم و بشدت از وضعیت مرئوس بودن متنفر بودم با این که زن هستم ولی نمی تونستم در قید و بند نوع پوششی که بر ما غالب میشد و یا انجام اموری که برخلاف میلم بود و می بایست به اجبار در انواع و اقسام دوره ها و اجتماعاتی که با ایدیولوژی من هم خوانی نداشت کنار بیام.  مهمتر از همه چشم دوختن به ساعت بالای سرم برای کشتن اوقاتم بود که هرچه زودتر 2بشود خلاصه فهمیدم که خیلی با بقیه فرق دارم تصمیم گرفتم درسمو بخوانم و وکیل بشم. خداروشکر که به آرزوم که استعفا از دادگستری بود نایل شده و در آزمون وکالت پذیرفته شدم و بازهم خداروشکر که در پایان اولین سال وکالتم با پس اندازی که کردم تونستم ماشینی که خیلی وقت در آرزوش بودم رو (توسان) بخرم. وقتم هم تا حدود بسیاری مال خودمه البته فشار کار وکالت با کارمندی قابل قیاس نیست و خیلی بیشتره مسئولیت داره ولی نتیجه اینکه خداروشکر که فرجی شد تا ادامه زندگی برام لذت بخش تر بشه.
  واقعا حرفاتون جالب نیست چون از وکالت اصن سر در نمیارین .پدر من کارمنده ۳۰ساله ی خونه داره من خودم ۲ساله وکیلم اسپورتیج خریدم .دوستانی ک میخاین حقوق بخونید اصن نگران نباشید توکل به خدا کنید .و نکته مهم اینکه در این شک نکنید ک وکالت یه سرو گردن از کارمندا بالاتره چون کسی که وکیله اطالاعاتش فوق العادست پس تو رو خدا از چیزی که سر در نمیارین قضاوت نکنین .خوبه ی نگاهی به ماشینای وکلا بندازین تا متوجه در امدشون بشید. ممنون.
  با سلام. من ۱۵ سال کارمند حقوقی دولت بودم و حالا چندین سال وکیل ... از نظر آزادی و اوقات فراغت وکالت بهتره و تا چند سال قبل همه وکالت خوب بود ولی الان وکالت و تحصیل حقوق نه تنها ارزش ندارد بلکه مفتش همه گرونه... فاجعه فاجعه فاجعه اوضاع کار... با تعرفه ناچیز و هزینه هایش بالای دفتر و غیاب و ذهاب . ...اصلا وکالت ارزش ندارد.
  تشکر به خاطر ایجاد این پست . اکثر وکلا درامد معمولی رو به بالا دارند مثلا در شهر تهران میانگین درامد سالانه هشتاد ملیون تومانه وکلایه زرنگ قدیمی و با نفوذ درامد بالاتر و نجومی دارند به ویزه در زمینه قتل و ملکی و برخی دعاوی خانوادگی ایا وکیل بیکار هم داریم ؟ واقعا بیکار نداریم اما کم درامد داریم حتی کمتر از یه کارمند ولی عموم جامعه وکلا درامد خوبی در شهرستانها متوسط سالنه سی میلیون شهر هایه بزرگتر مراکز استان شصت ملیون در سال قطعا وکالت بهتر از کارمندیه اما از مشاغلی همچون تخصص پزشکی و دندانپزشکی درامد عموما کمتره
 • مجید رضا
 • با سلام
  بنده 2ساله که  کارمند رسمی دولتم
  میخام بدونم اگه تو ازمون وکالت قبول بشم باید از کارم استفا بدم؟؟؟
  ممنون
  اندر مزایای وکالت و اندر معایب استخدام
  ۱_ آزادی نعمت بزرگی است. همین که انسان در شغل خود احساس آزادی کند می تواند امتیاز مثبتی برای او محسوب شود. وابستگی به مقام بالا و اطاعت از دستورات اداری مافوق در یک اداره دولتی یا ... همواره برای روح انسان آزار دهنده است .
  من آزاده زادم نه من بنده ام          که من بنده آفریننده ام
  وکیل از آزادی کاملی برخوردار است و اصولاً بر مدار آزادی و آزادگی میچرخد.
  ۲_ از دیگر نتایج آزادی در شغل وکالت این است که آغاز و انجام کارها در اختیار وکیل است و به استثنایی اوقات حضور در جلسه دادرسی در دادگاه ها هیچ کس به وکیل نمی تواند بگوید که چه زمانی در سر کار حاضر و در چه ساعتی به کارش پایان دهد و چه روزهاییست در دفتر کارش باشد یا نباشد بنابر این تنظیم اوقات و ایام خود را برای کار ، تفریح، مطالعه  و هرکار دیگری تنظیم کند. از کسی مرخصی نمی گیرد و به کسی باج نمی دهد و از شخصی تملق نمی کند.
  ۳_ کار وکالت کار علمی و تحقیقی است. هر موضوعی می تواند وکیل را برای تفکر و تحقیق پیرامون آن موضوع وادارد. و برای احقاق حقوق موکل گاهی وکیل ناچار است قوانین را از نو مطالعه و یا قوانین مرتبط با موضوع را بررسی و جستجو کند و یا عنداللزوم به کتب حقوقی مراجعه کند. ولی در غالب مشاغل به خصوص استخدامی، شاغلین از صبح تا شام به کارهای یکنواختی می پردازند که هم از لحاظ جسمی و هم از حیث روحی برای آنها خسته کننده و آزار دهنده است.
  ۴_ چون وکیل دائماً در حال تفکر و تحقیق راجع به موضوعات مختلف موکلان است لذا روز به روز به اندوخته های علمی وکیل به ویژه درباره مسائل و موضوعات اجتماعی افزوده می شود.
  به طور کلی این مزایا باعث می شور که وکیل در جامعه به عنوان یک نخبه و روشنفکر اجتماعی قلمداد گردد.
  نقل از آقای هریسی  وکیل پایه یک دادگستری

 • خانم وکیل
 • سلام .من یه خانم وکیل هستم ...هدف از طرح این بحث رو نمیدونم چی هست ولی به نظرم شما اومدی یه تقابلی بین وکیل و کارمند ایجاد کردی ....که درست نیست .من خودم به علت پاره ای از مشکلات که مربوط به خودم هست نه شغلم میخوام وکالت رو کنار بذارم ... دو تا آزمون استخدامی شرکت کردم و جالبه در هر دو هم به راحتی قبول شدم ....اولا که وکیل بودم از دست این کارمندای دادگستری خیلی ضربه میخوردم ..متاسفانه یه چیزی به عنوان حسادت تو این قشر هست که به خودشون اجازه میدن بی احترامی کنن و سواد شما رو به انحای مختلف زیر سوال ببرن که اگر روش حساس بشید قطعا تو کارتون تاثیر بدی میذاره.........
  اما در خصوص وکالت باید عرض کنم .... وکالت شغل خوبی هست من توی شهری که هستم وکلا همه راضی هستن و بلافاصله بعد کارورزی همه ازدواج میکنن ....پس درآمدشون اونقدر هست که راضی باشن و زندگی تشکیل بدن ..و خدا رو شکر میکنم ....
  من خودم خانمم حرفه وکالت برای خانم ها بگیر نگیر داره و به توان بالا ی روحی و جسمی و مالی بستگی داره........ هر چی شجاع تر باشید موفق ترید ........
  توانمندی های بالایی میخواد و هر کسی لایق این شغل نیست .... من خودم ادم شجاعی نبودم و دارم به سمت کارمندی میرم ...ولی مطمینم روز ی اگه کارمند بشم سر جام می شیم و با کسی که از من بهتره جدل نمیکنم ..... والسلام .
  سلام من دانش آموز پایه نهم ام.بعد تموم شدن نهم باید انتخاب رشته بکنم.به انسانی(حقوق)وعمران علاقه دارم ریاضیم خوب نیست ولی حفظیاتم خوبه اگه بخوام برم عمران٬باید از هنرستان برم ولی انسانی نظریه.شما کدومو پیشنهاد میکنید؟
  پاسخ:
  سلام /سوالات در بخش (پرسش و پاسخ )جواب داده خواهد شد
  با سلام
  به نظر من هر شغلی رو که آدم توانایی و استعدادش رو داشته باشه و همچنین پشتکار رو در نظر داشته باشه می تونه خوب و از نظر حقوقی مناسب باشه درواقع مهمتر از همه مسایل مربوطه مصمم بودن خود شخص مهم تره و در انسانها در شغل های مشابه می تونن خیلی متفاوت باشند.در حال حاضر توی ایران هیچ رشته ای آینده ی مطمین ندارد
  سلام میخواستم بدونم چقد کارمند ها حالا هر جا کار کنند  به عنوان مشاور حقوقی به دادگاه چندین بار باید مراجعه کنند من همو ن ناشناس قبلیم سوال اصلیم ین بوداصلا مشاور حقوقی چقدر به دادگاه برود همین ممنونم
  سلام من میخواهم کارمند اذاره بانک و..... شوم اما سوالی دارم که برایم ابهام دارد اگر برای ان محل کار مشکل حقوقی پیش بیاید مشاور حقوقی باید برای حل ان به دادگاه مراجعه کند؟ اصلا در واقعیت  ممکن است چقدر اتفاق بیفتد  وظیفه اش در کنار سایر کارمندان دیگر دقیقا چیست با سپاس فراوان
  پاسخ:
  با سلام و احترام/بانکها برای پیگیری مسائل حقوقی کارشناسان  حقوقی  حودشان را دارند.به اصطلاح دایره ی حقوقی دارند
  خلاصه مقایسه وکالت و کارمندی در اداره حقوقی بانکها:
  1- درکارمندی اطمینان از درآمد وجود دارد.با اخذ تسهیلات بعد از 3 یا 4 سال میتوان ماشین و خانه خرید.
  2- در وکالت اطمینان از درآمد وجود ندارد.در صورتی که میانگین درآمد در سال ،ماهیانه تا 5 میلیون باشد ،کارمندی شغل بهتری هست.
  3-در وکالت ،با توجه به کارکرد و شایستگی می توان به درآمدهای بالا رسید در حالی که درآمد کارمندی سقف دارد و البته در صورت کار خوب مقداری پاداش تعلق خواهد گرفت.
  4-از لحاظ پرستیژ فرق چندانی بین نمایندگان حقوقی و وکلا وجود ندارد.
  5-با 30 سال سابقه کارمندی میتوان بدون آزمون کارآموزی وارد شغل وکالت شد.
  6-در وکالت انسان بیشتر در معرض گناه و عذاب وجدان قرار می گیرد مانند پرداخت رشوه و ...
  تو خودت نتونستی فکر می کنی دیگران هم نمی تونند.
 • گلی مرادی
 • سلام من دانشجو رشته حقوق هستم،الان به این نتیجه رسیدم که حقوق با روحیات من اصلا نمیخوره، ولی خیلی علاقه به کارمند شدن دارم، دلم میخواد مرتبط با رشته تحصیلیم کار کنم، ینی میشه؟ خیلی علاقه مند هستم، آیا میتونم جایی کار کنم مرتبط با رشتم؟ سنم کمه ولی نیاز به یه شغل دارم که ماهانه درآمدی داشته باشم. 
  امروز از آزمون دادگستری شنیدم که یکی اومدم سرچ کردم درمورد چیز زیادی نفهمیدم مثه آزمون وکالت سخته درسته؟؟ 
  سایتتون هم خیلی خوب بود واقعا آدم با واقعیت رو به رو میشه مرسی از کارمندا و دوستانی و از تجربیاتشون گفتن 
  کمک کنید. آیا میتونم جایی کار کنم؟خیلی ذهنم مشغوله 
  آیا تو دادگستری ی کارمند ساده هم باشی خیلی سخته؟ 
  پاسخ:
  با سلام و احترام،مشاغل مرتبط که می توان با خواندن رشته حقوق در آن مشغول شد وکالت،سردفتری،قضاوت،کارشناس حقوقی ادارات،سردفترازدواج و طلاق (مخصوص اقایان) است.
  ادارات ثبت اسناد،احوال،بانکها،دادگستریها،...فارغ التحصیلان حقوق را گاها استخدام میکنند.معدلتان بهتر از است بالای ۱۴ باشد.
  سلام من پزشک عمومی هستم و کارمند یکی از ادارات /درامد پایه ام حدود 10 تا15میشه و امسال اومدم حقوق ثبت نام کردم که بتونم پرونده های پزشکان رو بردارم 
  43 سالمه و مرددم به ادامه رشته حقوق
  گویا فوق لیسانس حقوق پزشکی هم اومده قصدم همینه
  کسی اطلاعی داره؟؟/
  پاسخ:
  با سلام و احترام/باید از ابتدا حقوق بخوانید و برای شرکت در آزمون وکالت در ایران کارشناسی حقوق کفایت می کند
  خواستم به عرض دوستان برسونم که وکالت اصلا به هیچ وجه قابل قیاس با کارمندی نیست...و شمایی که این متن رو نوشتی...شما فقط داری بدون منطق از کارمندی دفاع میکنی و میخوای وکالت رو شغل صغیر و کوچکی جلوه بدی که متقاضیان کمتری داشته باشه و خودتون بازار بهتری داشته باشید...من در متنی که نوشتم هیچ شکو تردیدی ندارم...یه نفر نوشته من کارمندی رو انتخاب میکنم و شغل وکالت رو دوست ندارم چون کار سختیه...شما اومدی متنشو پر رنگ کردی و روش مانور دادی...بسه آقا ...اینقد جوونارو از وکالت نترسون...شما بهتره به جای سعی در کمتر کردن تعداد وکلا ؛ توانایی فردی خودتو بالا ببری تا موفق باشی
  لطفا کامنت رو درج کنید...قضاوت با بیننده...مرسی
  (پویا)
  پاسخ:
  با سلام و احترام /و سپاس از پیامتان .
  همه نظرات دوستان تایید شده است .نتیجه گیری با خواننده است .پست مربوطه را دوباره مطالعه فرمایید.
  سلام ، به نظر من اصلا نمی ارزه که برای شغل بی ارزشی مثل وکالت وقت گذاشت من خودم در حال حاضر دکترای حقوق هستم و هم در آزمون وکالت کانون مرکز سال 85 قبول شدم و هم در آزمون تصدی منصب قضا، و حدودا 6 سال تجربه وکالت دارم اما باید عرض کنم خدمت دوستان اون زحمتی که باید برای قبولی تو آزمون وکالت کشید خیلی خیلی بیشتر از درآمد ناچیز این شغله و به هیچ یک از دوستان گرامی این شغل را توصیه نمی کنم چون واقعا وقت تلف کردنه و واقعا ارزشش رو نداره در حال حاضر هم از وکالت استعفا دادم و در منصب قضا هم  نیزبا وجود قبولی با شرط معدل فعالیت نمی کنم چون به منصب قضا علاقه ای ندارم در ضمن قضاوت هم درآمد آنچنانی نداره ، در حال حاضر عضو هیست علمی دانشگاه دولتی هستم و تدریس میکنم اما در کنارش یک بیزینس بین المللی رو شروع کردم و خیلی هم راضیم از شغلم حتی جالبه بدونید الان پشیمونم از اینکه برای رشته ای مثل حقوق سالها وقت گذاشتم چون واقعا ارزششو نداره شاید اگه برای رشته ای مثل پزشکی وقت میزاشتم این همه عمرمو بی جهت تباه نمی کردم، و مطمئنا و بدون شک کارمندی خیلی بهتر از وکالته چون وکالت حقوق و مزایای خاصی نداره و نمیشه به عنوان یک منبع درآمد خوب و ایده آل روش حساب وا کرد اما وقتی کارمند هستیم می دونیم یک حقوق مشخص داریم که سر وقت واریز میشه و هزینه و مخارجمون رو بر اساس میزان حقوقمون تنظیم می کنیم نه مثل وکالت که حتی با وجود قبول چند پرونده در هر ماه باز هم پول چندانی دست مارو نمی گیره و تمام زندگی میشه پر از استرس و دغدغه، امیدوارم دوستان در مورد رشته حقوق با منطق تصمیم بگیرن نه از روی احساس ، باور کنید هیچ خبری تو این رشته نیست جز اینکه عمرتونو به هدر بدید ، باید رشته ای رو انتخاب کرد که انتهاش فقط یه مدرک خشک و خالی نباشه مثل حقوق بلکه بشه با اون مدرکی که با زحمت گرفتید یک شغل عالی و پردرآمد داشته باشید
  با آرزوی موفقیت برای همه ی دوستان
  پاسخ:
  با سلام و احترام و سپاس از شما
  اون پزشکی رو خوب اومدین !
  با سلام
  مطمئنا اگه کار وکیل بگیره از کارمندی و کار آزاد بهتره اما
  سوال؟چرا همه فرض میکنن از بقیه زرنگترن
  رو کاغذ همه چیز آسونه
  1-اگه توانایی ات زیاده و آشنا داری برو وکیل بشو
  2-اگه توانایی داری و آشنا نداری برو تو بازار
  3-اگه توانایی نداری و میتونی برو کارمند بشو
  4-اگه توانایی نداری و نمیتونی اینقدر تلاش کن تا توانایی کسب کنی به شماره 2 برسی
  5-اگه توانایی نداری و نمی تونی و تلاشم نمی کنی حسرت زندگی بقیه را بخور
  7ساله دارم حقوق میخونم هرچی بیشتر میرم جلو بیشتر از وکالت متنفر میشم 
  پاسخ:
  با سلام و احترام/تنفر آگاهانه بهتر از علاقه ی ناآگاهانه است هدف این وب فقط روشنگری است 
  سلام ب نظر من شما ی ادم مخالف وکالت میبینم وگرنه وکلات ب عرضه بستگی داره 
  پاسخ:
  با سلام و احترام / بنده مخالف کار وکالت نیستم .  اوضاع وکالت و کارمندی را گاها  دوستان وکیل و کارمندان ادارات می نویسند.و برداشت برعهده ی خواننده است.


  باسلام
  من هم تجربه ی کمی تلخ از وکالت دارم . من سال ۹۳ وکیل پایه یک شدم توی یک شهر کوچیک.
  1-
  با توجه به مصوبه ی کانون وکلای متبوعم به دلیل زیاد شدن وکلا در شهرستان ها صرفا برای بخش ها پروانه وکالت صادر می شه
  (شهرستان شهرهای بزرگ و پر جمعیت و بخش ها شهرهای کوچک با چند روستا را شامل می شود. به دلیل اینکه شهرهای کوچک پرونده های کوچک و ساده دارد تشکیل دادگاه بخش باعث سرعت گرفتن در رسیدگی می شود بنابراین رویه ی قوه ی قضائیه بر تشکیل دادگاه های بخش است.) 

  بنابراین احتمال اینکه مجبور بشید توی یه شهر کوچیک دفتر بزنید هست

  2- 
  توی شهر های کوچیک معمولا پرونده های کوچیک مطرح می شه و به همین دلیل حق الوکاله زیادی نمی شه مطالبه کرد. البته اصلا غیر قانونی نیست که شما برای یه پرونده ی یک میلیونی دو میلیون حق الوکاله بگیرید( البته فعلا چون با تصویب لایحه ای که توی مجلسه تخلف از تعرفه ی وکالت جرم انگاری شده) پس فقط باید با موکل به توافق برسید. موکل فقط یه چیز می خواد. می خواد از زبون شما بشنوه که تو پرونده پیروز می شه. شما به عنوان وکیل حق ندارید قول پیروزی بدید. قول موفقیت در پرونده تخلفه و مجازات انتظامی داره.

  3-
  اینکه دوستان می گن صبر ایوب می خواد مصداق های زیادی داره.
  مثلا شما می خوایید یه نامه را قاضی امضا کنه و قاضی جلسه داره شما باید بیرون درب اتاق قاضی گاهی ساعت ها و اکثرا سرپا بایستید
  دیگه برای پاسخ دادن به موکلتون باید صبور باشید چون پول داده و انتظار داره گاهی هر روز به شما زنگ می زنه و شما باید با صبر و گشاده رویی به حرفاش گوش بدهید. خوب مسلما موکل شما اطلاعات حقوقی نداره و اکثر اوقات توضیح دادن قوانین براش مثل آب در هاون کوبیدنه
  توهین شنیدن هم صبر ایوب می خواد. بالاخره دادگاهه حتی اگه به شخص شما هم اهانت نشه شما توهین افراد به همدیگه را باید تحمل کنید.
  مراجعه ی بی ثمر. گاهی برای گرفتن یه برگه مجبورید ده بار مراجعه کنید و با جواب های سر بالا مواجه بشید.

  4-1-
  یک قیاس کاملا مع الفارق می زنم.
  شما وقتی مریض می شوید چند تا راه دارید . یا پیش دکتر می روید. یا با داروهای گیاهی مداوا می کنید یا هود درمانی می کنید.
  کسی که به مشکل حقوقی بر می خورد ابتدا به دادگاه مراجعه می کند. دم درب دادگاه پیش عریضه نویس رفته و با یک برگه به راهروهای پر پیچ و خم دادگستری وارد می شود و نزدیک ظهر خسته و خوشحال که ده تومن پول عریضه نویس دادم و خودم همه کارها را انجام دادم عوضش دو میلیون الکی به وکیل ندادم
  بنابراین اصولا مردم ایران بر این تصورند که کاری که خودم می توانم انجام دهم را برای چه به دیگری بسپارم
  بنابراین تعداد خیلی کمی از افراد ذی حق نزد وکیل می آیند و اگر هم بیایند وقتی است که طرف مقابل با دسیسه و نیرنگ پرونده را به نفع خود به پایان برده و اعتبار امر مختومه دست هر کسی از جمله وکیل را بسته است
  بنابراین از نظر من حقیر کسانی که به وکیل مراجعه می کنند حداقل پنجاه درصد حق با ایشان نیست
  برخی از همان اول آب پاکی را روی دست شما می ریزند که « یه کاری کن من برنده بشم» این افراد به این نتیجه رسیده اند که بعضی دروغ ها سریع بر ملا می شود بنابراین برای اینکه مو لای درز دروغشان نرود از یک فرد خبره می خواهند یک داستان بی غلط برایشان بنویسد و پس از آن با اجیر کردن شهودی که درب دادگستری زیاد یافت می شود دروغ زیبایشان را به بارگاه عدالت می برند و درصدد فریب قانون و قاضی هستند. اینگونه است که نظام قضایی به وکلا به عنوان هم دست دروغگو نگاه می کند

  4-2-
  گروه دومی که به دفتر شما مراجعه می کنند دروغگو های حرفه ای هستند که حتی سر وکیل را هم می خواهند کلاه بگذارند. شما به عنوان وکیل یا با کشف ضد النقیض های حرف های ایشان شصتتان خبر دار می شود و یا پس از شروع رسیدگی وقتی مچ فرد باز می شود یا رای به ضررش صادر می شود آنگاه موکل از شما شاکی می شود که چرا خوب از من دفاع نکردی. آنگاه این شعار ما وکلا که «بزرگترین دشمن شما موکل شماست» چهره می نماید و موکل با مراجعه به کانون وکلا و شکایات واهی سعی در پس گرفتن حق الوکاله می نماید. اونوقت می بینید که چه طور مشکل موکل شما ٬ خود شما را هم در خودش می بلعه.
  گروه سومی هم هستند که حق به جانبشون است و اکثرا پولی برای گرفتن وکیل ندارن که یا از کانون وکلا درخواست وکیل تسخیری و وکیل معاضدتی می کنند که اصولا حق الزحمه ای از این بابت به وکیل پرداخت نمی شه .
  یا به فرض محال طرف پول هم داره و حق الزحمه ی شما را تمام و کمال اول کار پرداخت می کنه. اونوقت یا نظام قضایی به عدالت حکم می کنه و طرف به حقش می رسه ولی همچنان ته دلش می گه وکیل که کاری نکرد قاضی رای را صادر کرد و یا اینکه طرف مقابل با هزار دوز و کلک و شهادت کذب و غیره پرونده را به ضرر موکل شما مختومه می کنه. اونوقت شما در مقابل وجدانتون شرمسارید که نتونستید حق موکلتون را بهش برگردونید و کم ترین کار برای راضی کردن وجدانتون اینه که قسمت اعظم پولی که به عنوان حق الوکاله گرفتید برگردونید.  و 

  پاسخ:
  با سلام و احترام /و تشکر از دوست خوبمان خانم رقیه /با عرض پوزش کامنت های شما را در یک کامنت درج کردم جهت استفاده دوستان.
  4-2-
  گروه دومی که به دفتر شما مراجعه می کنند دروغگو های حرفه ای هستند که حتی سر وکیل را هم می خواهند کلاه بگذارند. شما به عنوان وکیل یا با کشف ضد النقیض های حرف های ایشان شصتتان خبر دار می شود و یا پس از شروع رسیدگی وقتی مچ فرد باز می شود یا رای به ضررش صادر می شود آنگاه موکل از شما شاکی می شود که چرا خوب از من دفاع نکردی. آنگاه این شعار ما وکلا که «بزرگترین دشمن شما موکل شماست» چهره می نماید و موکل با مراجعه به کانون وکلا و شکایات واهی سعی در پس گرفتن حق الوکاله می نماید. اونوقت می بینید که چه طور مشکل موکل شما ٬ خود شما را هم در خودش می بلعه.
  گروه سومی هم هستند که حق به جانبشون است و اکثرا پولی برای گرفتن وکیل ندارن که یا از کانون وکلا درخواست وکیل تسخیری و وکیل معاضدتی می کنند که اصولا حق الزحمه ای از این بابت به وکیل پرداخت نمی شه .
  یا به فرض محال طرف پول هم داره و حق الزحمه ی شما را تمام و کمال اول کار پرداخت می کنه. اونوقت یا نظام قضایی به عدالت حکم می کنه و طرف به حقش می رسه ولی همچنان ته دلش می گه وکیل که کاری نکرد قاضی رای را صادر کرد و یا اینکه طرف مقابل با هزار دوز و کلک و شهادت کذب و غیره پرونده را به ضرر موکل شما مختومه می کنه. اونوقت شما در مقابل وجدانتون شرمسارید که نتونستید حق موکلتون را بهش برگردونید و کم ترین کار برای راضی کردن وجدانتون اینه که قسمت اعظم پولی که به عنوان حق الوکاله گرفتید برگردونید.  و
  3-
  اینکه دوستان می گن صبر ایوب می خواد مصداق های زیادی داره.
  مثلا شما می خوایید یه نامه را قاضی امضا کنه و قاضی جلسه داره شما باید بیرون درب اتاق قاضی گاهی ساعت ها و اکثرا سرپا بایستید.
  دیگه برای پاسخ دادن به موکلتون باید صبور باشید چون پول داده و انتظار داره گاهی هر روز به شما زنگ می زنه و شما باید با صبر و گشاده رویی به حرفاش گوش بدهید. خوب مسلما موکل شما اطلاعات حقوقی نداره و اکثر اوقات توضیح دادن قوانین براش مثل آب در هاون کوبیدنه.
  توهین شنیدن هم صبر ایوب می خواد. بالاخره دادگاهه حتی اگه به شخص شما هم اهانت نشه شما توهین افراد به همدیگه را باید تحمل کنید.
  مراجعه ی بی ثمر. گاهی برای گرفتن یه برگه مجبورید ده بار مراجعه کنید و با جواب های سر بالا مواجه بشید.

  الان در کشور سی هزار تا وکیل کانون و سی هزار وکیل ۱۸۷ داریم حدود ده هزار نفر هم کاراموز داریم که میشن وکیل پایه دو ینی هفتاد هزار تا وکیل داریم که سالی دو هزار نفر هم داره بهشون اضافه میشه و متاسفانه وکالت ۹۹ درصد دعاوی اجباری نیست ینی ایران تنها کشوری هست در جهان که وکالت درس اجباری نیس وگرنه دولسرف المان با هفتصد هزار نفر جمعیت پانزده هزار تا وکیل داره ولی تهران با پونزده ملیون جمعیت فقط بیست هزار تا وکیل داره که مردم هم پول به وکیل نمیدن علی ایحال اگه نفوذ داشته باشین که البته معنای نفوذ رو هم نمیدونم وکیل موفقی خواهید بود
  سلام دوستان…
  من دیپلم ریاضی دارم و میخام امسال بهمن وارد دانشگاه بشم بینه رشتهای مهندسی و حقوق خیلی خیلی موندم ک کدومو انتخاب کنم….
  رشتهای مهندسی بخصوص معماری ک خیلی متقاضی داره واقعا اشباع شده موندم….
  حقوق خیلی خوبه ولی خب هرراهی مشکلاته خودشو داره ازمون وکالت سخت نیس چیزای مورد ازمون قرار میگیره ک ما میخونیم سختیه ازمون وکالت فقط و فقط داشتن داوطلبه زیاده ک خو سیاه لشکرم تو هرکاری هس….
  خوبی رشته ی حقوق نسبت ب مهندسی یا بقیه رشتها اینه ک کار پیدا کردنش فقط و فقط بستگی ب تلاش خودت داره ک خوب بخونی و ازمونو قبول بشی ولی مهندسی باید در ب در دنبال کار بگردی همین ک ما خیلی مهندس بیکار داریم
  ولی خو حقوق درسته سختیهاش زیاده ولی اینم بستگی ب ما داره همه چیز قرار نیس ک هلو برو تو گلو باشه….
  مهندسیم سختهای خودشو داره پزشکیم همینطور…
  کلا هر شغلی زیاد شده حتی لباس فروشی و سوپر مارکتی اینه ک ما بهترین باشیمو و بتونیم بازاره کاره خوبی داشته باشیم ب خودمون بستگی داره
  من یکی از انگیزهام ک برم رشته حقوق اینه ک هم روانشناسی و جامعه شناسی و… تو خودش جا داده مسائل بروز جامعه و هزارتا دیه با همه مردمی هسی و از همه چیز باخبر ولی مهندسی باید سرت تو لاکه خودت باشه….
  اگه خودتون بخایید میتونید تو هررشتع ای حتی سخترین موفق بشید…..
  در ضمن همه چیز ۱۰۰ ساله اولش سخته بعدا رله میشه
  باسلام
  1-ا همه چیزبستگی به خودفرددارد   2- درتعیین هرهدف ضرورت علاقه واستعداد حتما حتما لحاظ شود     3- اعتمادبه نفس وپشتکاربسیارمهم است    4- اعتماد واعتقاد وایمان به خدا واینکه روزی دهنده اوست واینکه درزندگی اگر به دید خدمت و ارزش افرینی بیتدیشیم  ثروت نیز تولید میشود ....اگر زاویه دید وسیع دارید اگر یکنواختی را درزندگی نمیخواهید اگر ازرکود گریزان هستید اگر عاشق کارتان باشید اگر هدفتان پول نباشد بلکه خدمت وگره گشایی انسانها باشد اگر برنامه ریزی وهدف والا درزندگی دارید اگر عاشق وکالت هستید ودرآن استعداد داریدواگرهدفتان پول نباشد وفقط ارزش آفرینی باشد وباتوجه به انچه دربالا دکرکردم حتمت وکالت راانتخاب کنید .......من خودم کارمندم ....کارمندی یعنی رکود یکنواختی وعدم پیشرفت وعدم خلاقیت که هیچ عشقی درآن نیست وهمان مرگ تدریجیست ...
  سلام 
  بنظر من هر شغلی سختیهای خاص خودش رو داره خصوصا وکالت که بایستی خوب بلد باشی دفاع کنی و توانایی روبرو شدن  با مشکلات مختلف از تهدیدها و فشارها  و ..... رو  داشته تباشی  و کم نیارری  وگرنه کلات پس معرکه است.

  سلام من کارمند دولت هستم خوشبختانه برعکس صحبتهایی که میشه کارمندی تنها با حقوق همراه نیست بلکه مزایای دیگه ای هم از جمله منازل سازمانی و کارتهای خرید و بیمه و دفترچه خدمات درمانی با هزینه پایین و بازنشستگی و شغل بدون استرس از ساعت 7تا2میباشد ضمنا از ساعت 2تا فردا صبح هم اونقدر وقت آزاد دارید که هم به خانواده برسید و هم کاردوم خلاصه زندگی هدفدار و بدون دغدغه خلاصه من کارمندی را به وکالت ترجیح میدهم چون دادگاه محیط روانی و جو بسیار بدی داره که در روحیه انسان تاثر منفی میزاره و همه چیز پول نمیشود شاید یه وکیل ماشین100ملیونی و غیره داشته باشه اما تهدید و ارعاب و ترس و نداشتن برنامه دقیق برای زندگیش میتونه نابودگر زندگیش باشه و این را زمانی میفهمه که پول و ثروت داره اما زمان و عمرش به هدر رفته فقط برای پول.
 • علیرضا قنبری
 • سلام دوستان من وکیل دادگستری در شهر رشت هستم و مدت بیش از پانزده سال هست که وکالت می کنم و عضو کانون وکلای گیلان هستم. خواستم به کسانی که رویای وکیل شدن در نظام قضایی ایران حاضر رو در سر می پرورند و تصورشون از وکیل دادگستری اون چیزهایی هست که در اروپا و آمریکا به گوششون می رسه به یقین در اشتباه محض هستند. اگر تاریخ وکالت در ایران رو بخونید متوجه خواهید شد که شغل وکالت در ایران همیشه یک شغل اشرافی بوده. یعنی همیشه کسانی که دارای بنیه مالی قوی بودند و وارد شغل وکالت شدند تونستند دوام بیارن. در غیر اینصورت نه در حال حاضر بلکه در چهل سال گدشته هم وکالت شغل پر مشقتی محسوب می شد. البته برای کسانی که اهل زد و بند و فساد و ارتشاء هستند اوضاع فرق می کنه. این افراد فرقی نمیکنه وکیل باشن یا قاضی یا کارمند و ..... بالاخره چند صباحی کاسبی می کنند و آبروی هرچی وکیل و قاضی و کارمند رو می برند و عاقبت هم خودشون سر به سلامت نمی برند. بنابراین اگر می خواهید وکیل بشید باید بدونید که در کار وکالت فقط و فقط کسانی موفق هستند که فقط به فکر کسب درآمد آنچنانی در شغل وکالت نباشند. یقین داشته باشید با وضعیت بسیار تاسف بار اقتصادی و عدم اجباری بودن اخذ وکیل و عدم فرهنگ سازی مراجعه مردم به وکیل که در کشور ما حاکم هست و حالا حالا هم اصلاح نخواهد شد سالهای زیادی رو باید خون دل بخورید تا وکیل شایسته و صاحب نامی بشوید که مردم برای درستکاری و موفقیت حرفه ای به شما مراجعه کنند وگرنه اگر دنبال این هستید که ظرف یکی دوسال که هیچ ظرف پنج شش سال اول وکالت صاحب خانه و ویلا و ماشین شاسی بلند و ..... بشوید فقط و فقط باید دنبال این باشید که در دادگستری و خارج از دادگستری قضات و کارمندان رو با پرداخت رشوه خریداری کنید و دلال بگیرید و هزار جور عذرمی خوام کثافتکاری دیگه رو انجام بدید تا بتونید به ثروت نامشروع دست پیدا کنید که اونهم نمی تونید به سلامت بخورید و هزار استرس و بدبختی دنبالش هست. متاسفانه وکلای زیادی هستند که بخاظر کسب ثروت نامشروع در کوتاه مدت خودشون رو تبدیل به دلال رشوه برای بعضی قضات فاسد دستگاه قضایی کردند و متاسفانه خیلی از همین وکلا و قضات فاسد به حدی حرفه ای عمل میکنند و اونقدر افراد متنفذ دستگاه قضایی و غیرقضایی رو با خودشون همراه می کنند و بصورت تیمی عمل میکنند که شاید ده تا پونزده سال هم به اینکارها مشغولند و همه دستگاههای نظارتی و غیرنظارتی هم شاید مطلع باشند اما کسی مانعشون نمیشه و مشغول تاخت و تاز هستند. قدیما می گفتند که فساد تا ده درصد در یک مجموعه قابل اغماض هست و البته اونهم پیگیری و مجازات خواهند شد ولی متاسفانه در حال حاضر این میزان فساد در دستگاه وکالت و قضاوت در کشورما به جرئت می تونم بگم به بیش از پنجاه درصد رسیده و همچنان هم در حال افزایش هست و خلاصه گله گذاری بسیار هست. اما دوستان بدونید که در هر شغل صداقت و درستکاری و ایمان حقیقی و توکل واقعی به خدا تنها و تنها و تنها راه رسیدن به موفقیت و سعادت هست. اگر می خواهید با رسیدن به شغل وکالت برای خودتون کاسبی راه بندازید وارد این شغل مقدس نشید همینطور در سایر مشاغل خصوص شغل قضاوت که منشاء فساد در دستگاه وکالت هم از دستگاه قضاء شروع میشه. تا قاضی فاسد درخواست نامشروع و رشوه از وکیل نکنه هیچ وکیلی جرئت نخواهد کرد به هیچ قاضی پیشنهاد رشوه بدهد و اگر هم بدهد موفق نخواهد شد. برای همتون آرزوی موفقیت و سلامت و پیروزی در سایه حق تعالی دارم.
 • دانشجو حقوق
 • سلام.من دانشجو حقوق بهشتی هستم و علاقه مند به وکالت.در حال حاضر امکان انتقالی به دانشگاه علوم قضایی و بورسیه این دانشگاه برام مهیاست....میخواستم بدونم از نظر مالی کدوم یک ازین دو مناسب تر هستند؟
  پاسخ:
  با سلام و احترام/سوالتان را از آقای دکتر شیروی بپرسید.به آدرسhttps://dr.shiravi.com/archives/2341 

 • کارشناس ارشد
 • سلام. فقط علاقه و بعد وجدان کاری عامل موفقیت است...
  خب وقتی این دو مورد باشند، ناامید نمی شوید و ترس و نگرانی براتون پیش نمی آید. حتی در درآمد کم و غیره
  طبیعتا هم بعد از سپری شدن زمان لازم، پول کافی هم خواهید داشت.
  ذهنتان را الکی درگیر  موارد بیهوده نکنید.
  سلام به همه عزیزان مدتهاست که دوست دارم در مورد شغلم صحبت کنم وناراحت میشم این همه فارغ التحصیلای حقوقو میبینم که هرسال به امید وکالت این همه درس میخونن و بعدش اگه قبول نشن دوباره یه سال دیگه عمرشونو میزارن اگه بشن هم که تازه میان میبینن همه ارزوهاشون بر باد رفته.کاری ندارم با اونایی که میگن دارم ناامیدشون میکنم من تجربیاتمو میگم تا شاید کمکی کرده باشم به حداقل یه نفرکه راهشو درست انتخاب کنه ومثل امسال من نشه.حدود5 ساله وکیل شدم هم کانون وکلا قبول شدم هم مرکز مشاوران از اون بچه درس خونا بودم ارزوی وکیل شدنو از نوجوانی داشتم فکر میکردم حق مظلومو میگیرم به عدالت کمک میکنم تازه پول خوبی هم داره به درامد انچنانی فکر میکردم.چه شبا وروزایی که درس نخوندم همه چیزم درس بود تو فامیل شهره بودم .وقتی وکیل شدم دیگه گفتم همه سختی هام تموم شداماعمرم تلف شده بود چرا چون تو کشور ما وکیل جایگاه خودشو نداره.با کلی سختی و پارتی ورابطه شاید چند ماه یه بار یه پرونده بهت بدن اونم با حق الوکاله ناچیز چون هممون میدونیم مردم ما یا وضع مالیشون بده یا پول به وکیل نمیدن.خلاصه شروع که میکنیم یه پروندرو تازه دردسرا شروع میشه از زنگای وقت و بی وقت موکل گرفته تا بدرفتاری و توهین کارمنددادگاهو حتی خود قضات.اگه ادم معتقدی باشیو یه کم هم حساس.نمیتونی تو این شغل دووم بیاری.شده پروندرو گرفتم با اعتماد به موکل که حق باهاشه اما بعد چند وقت فهمیدم که اشتباه کردمو کاملا دروغ میگفته اون موقع بوده که از خودم به خاطر این دفاع بی جا بدم اومده و ناراحت شدم برا کسی که با دفاع من حقش پایمال شده اما دیگه کاریش نمیشد کردو شده جایی حق با منو موکلم بوده اما قاضی محترم خیلی راحت پروندرو به ضررمون بسته ومن کاری نتونستم بکنم.اصل اینه که تو جامعمون وکیل جایگاهی نداره وتو دادگاها حتی کارمنداشون از وکیل سرترن وهر جور دوس دارن رفتار میکنن.بی انصافیه اگه درمورد همشون اینو بگم خب هستن قضات و کارمندایی که باهامون خوب برخورد میکنن و حداقل کارمونو انجام میدن که خدا خیرشون بده.اما دوستای عزیزم برادر وخواهرای زحمتکشم اگه روحیه ی تحمل بی احترامی رو ندارین اگه تو رویاهاتون از وکالت برا خودتون درامدزیاد انتظار دارین اگه ادم مومن ومعتقدی هستین که نمیتونین خیلی اتفاقاتو تحمل کنین سراغ این شغل نیایین وقتتونم هدر ندین .الان دوس داشتم یه کارمند بودم یا راهمو جور دیگه ای انتخاب میکردم اما نشده وحالا تو سن 31سالگی نمیدونم با این انتخاب نادرست چیکار کنم.ومتاسفانه خیلی از همکارام مثل من اندو از انتخابشون پشیمونن .همه حرفام نتیجه تجربیاتم بود و دوس دارم تونسته باشم کمکی بکنم به همه اونایی که دغدغه قبولی تو وکالتو دارنو فکر میکنن خبریه اما نیست بخدا خبری نیست حداقل برا همه اینطوری نیست وشاید عده کمی از شغلشون راضی باشن.حرف اخر اینکه اگه روحیشو ندارین فکر وکیل شدنو نکنین.موفق باشین.
  پاسخ:
  "نیاز "بزرگوار  سلام /و سپاس از وقتی که صرف کردین و مطالب فوق را برای روشنگری دوستان نوشتین .ضمن اینکه نظر را بصورت خصوصی ارسال کرده بودین که فکر کنم اشتباها تیک خصوصی رو زده بودین . واقعا بسیار ممنونم که تجربیات خودتون را بیان کردین.
 • محمد علی کاظم زاده
 • سلام خدمت. دوستان ممنونم از سایتتون که نظراتو دوستان میتونه تو راه یک جوون تاثیر گذار باشه.بنده 18سالمه تازه کنکور دادم.علاقمند به رشته حقوق هستم.از اونجایی که رشته حقوق هم سختی داره و هم خیلی سال طول میکشه تا نتیجه بده بنده به این فکر افتادم که تو یه سازمان دولتی مشغول به. کارشم ودرکنارش در دانشگاه پیام نور شروع به خواندن حقوق کنم.اینطوری هم درامد دارم هم مدرک رشته مورده علاقم.ولی اسرار خانواده به رفتن دانشگاه دولتی وداشتن رویا های زیاد برا بنده از دوستان خواهشمندم بدونم این تصمیم که کار کنم کنارش درس بخونم وبعد در ازمون شرکت کنم درسته یان

  با سلام و صلوات 

  قطعاً کسانی موفق خواهند شد که بتوانند بهترین گزینه را انتخاب کنند. در نظرات متعددی که عزیزان به ثبت رسانده اند بیشتر مربوط به ترس یا اظطراب از شاخه های حقوق می باشد، هر کس برای هدفی خلق شده و کسانی که احساس کمبود در این رشته را می کنند باید از اول و دوران دبیرستان مسیر خود را درست و با مشورت افراد مطلع و آگاه، پدر و مادر، مدرسه، مشاور و حتی افراد شاغل یا فارغ التحصیل درهمان رشته بر می گزیدند، دوستان عزیز هر رشته ای که انتخاب می کنید، اول سعی کنید در دبیرستان پایه های رشته خود را تثبیت کنید به گونه ای که لغزشی ایجاد نشود، دوم در کنکور حتما از دانشگاه های معتبر در داخل(سراسری)کشور برگزیده شوید، سپس هدف خود را مشخص کنید و روی آن تمرکز کنید بدون هدف هیچ چیز خلق نمی شود، خلاقیت به خرج دهید و در عین حال از دنیای اطراف خود غافل نشوید، با علاقه درس بخوانید، اگر شجاعت را کمی چاشنی کار کنید در های سعادت به روی شما گشوده می شود، اما در بحث قضاوت و وکالت ، در هر رشته و شاخه ای که می خواهید درس بخوانید همت و تلاش حرف اول را می زند، اگر موفقیت بدون زحمت را می خواهید شما هیچ وقت موفق نخواهید شد، اما اگر روی دیگر سکه مد نظر شماست پس دست به کار شوید خسته نشوید و با شوق و علاقه بهترین نتیجه را رقم بزنید, وکالت شغل سنگین و پر زحمت ای است حتماً بارها و بارها پزشک،مهندس،وکیل و.... را می بینید آرزو می کنید تا شما هم به آن مقصد برسید اما مسیر درازی پیش روی شماست با اعتماد قدم بردارید و هرگز در مسیر خود خسته نشوید که اگر چنین شود همه تلاش ها بر باد خواهد رفت**برای انسانی که کاربلد است و در سیاست خود دیانت و سماجت را به جای حماقت می نشاند هرگز خستگی معنا ندارد**پس تلاش خود را بکنید هرگز از یاد خداوند غافل نشوید که جز اذن او چیزی نخواهد شد - با آرزوی توفیق و سربلندی همه فرزندان ایران زمین ، در پناه حق سربلند ...... والسلام

  سلام من سعیدم همونی که تو تاریخ 93/07/21 تو همین نظرات به اسم خودم مطلب گذاشته بودم .
  من تو آزمون مرکز مشاوران سال 92 پذیرفته شدم خودم هم کارشناس حقوقی آموزش و پرورش بودم تصمیم گرفتم با توجه به رشته ام شغل خودم رو تغییر بدم آرمون دادم خب اولش خیلیه سخته بخوای شغل دولتی رو که توش جا افتادی تغییر بدی و سختر از اون کسی که می خواد ابتدا به ساکن شغل وکالت رو انتخاب کنه. به هر حال قبول شدم مصاحبه و گزینش و کلی معطلی تا اینکه تیر 94 کار آموزیم شروع شد و بهمن 94 تمومش کردم رفته رفته داشتم به اجرایی کردن پر استرس ترین تصمیم عمرم نزدیک میشدم از اول هم بخدا توکل کرده بودم و اعتقاد شدید بر این دارم که خدا روزی رسانه فقط باید همت کنی و کار کنی خلاصه با هزار دلهره و دلشوره  از اول فروردین دیگه تصمیم رو اجرا کردم و سر کار نرفتم یه دو ماه بیکاری و بعدش از اول خرداد شروع بکار کردم افراد مختلفی نظرات متفاوت میدادن یکی من رو ابله خطاب میکرد که شغل استخدامی رو رها کردی یکی دیگه به شجاعتم آفرین میگفت. 
  اما به هر حال تصمیمی بود که گرفته بودم و من به شخصه آدمی هستم که اگه تصمیمی بگیرم حتما اجراییش میکنم و این کار رو هم کردم الان مشغول کارم ماه اول در آمد یه کارمند رو داشتم خوب بود خدار رو شکر البته نه توی دفتر نشستن باید تو این کار برخلاف شغل دولتی روابطی داشته باشی تا تو رو معرفی کنن باید گاهی درصدی و شراکتی کار کنی تا شناخته بشی 
  پاسخ:
  سلام دوست خوبم بله اسم شریفتون یادم هست ممنونم که تجربیاتتون را مجددا بیان فرمودین ان شاالله روزی برسد که خبر های بهتری از شما بشنویم .ما هم آرزوی موفقیت براتون داریم.
 • محمد خسروی
 • &&& نظرات شما زندگی مرا تغییر خواهد داد سن کمی دارم و آرزو های بزرگ &&&&&
  با سلام
  محمد خسروی هستم ١٨ ساله
  بنده تا دو هفته دیگه کنکور سراسری سال اخر دبیرستان رو دارم
  از نظر شخصیتی آدم پرانرژی هستم و تو صحبت و استدلال خوب هستم و به بحث کردن علاقه دارم
  از نظر بنیه ی مالی خوب نیستم و واقعا بلند پروازم و اصلا به کم قانع نیستم،الان هر که را میبینم دوست دارد یه شغل کارمندی ساده با درآمد متوسط داشته باشد ولی من واقعا این را نمیخواهم.الانم بعد از کنکور میخواهم رشته حقوق رو انتخاب کنم اما با نوشته های دوستان واقعا به شک افتادم
  $$$$بنده علاقه ام و آرزویم به حقوق بین الملل و راه یافتن به وزارت خارجه هست$$$$
  با توجه به اینکه درسم خوبه و سهمیه جانبازی ٣٠ درصد هم دارم دانشگاه دولتی خوبی در تهران میتوانم قبول شم 
  میخواستم بدونم با داشتن روحیه ی پرانرژی و استعداد خوب در نگارش و بحث و استدلال و بنیه ی مالی ضعیف و راه یابی به دانشگاه دولتی خوب و فرزند جانبازی ٣٠ درصد میتونم در این رشته به موفقیت هایی که دوست دارم برسم؟؟؟
  پیش نیاز های راه یابی به دستگاه وزارت خارجه چیست؟؟؟
  پاسخ:
  سلام جناب محمد خسروی عزیز/خروجی رشته حقوق فقط وکالت نیست شما حق انتخاب دارید و این نظرات وحی منزل نیست که زندگی را تغییر دهد.این نظرات فقط می تواند به قول خودتان بلندپروازیها را تعدیل کند همین.والا شاید در آینده وکیلی بشوید که هیچ کدام از نظرات  مشمول شما نشود.در مورد وزارت خارجه هم باید کسانی پاسخ بدهند که در آن خصوص اطلاعات دارند.
  موفق باشید
  واقعا این چه سایتیه ؟   چرا اینقدر نظر منفی و نا امیدی ؟؟؟؟ شما هر کسی که بخواد حتی به رشته حقوق و وکالت فکر هم  کنه از بیخ و بن نا امید میکنید . دوستان عزیز این نظرات کلی افراد هست اما همه چی بستگی به خود ادم داره اگر یک ورزشکار را در نظر بگیرید که با تمرین های به روز و پشتکاری که داره  میشه بهترین قهرمان ولی یک ورزشکار دیگه که تنبلی میکنه و تمرینات درستی نداره قطعا موفق نمیشه . وکالت هم همینه اگر مطالعه قوی داشته باشید و با پشتکار و حفظ پرستیژ و با سیاست جلو برید حتما موفق میشید . لطفا اینقدر نظر منفی ندید . لطفا چاپ کنید
  پاسخ:
  با سلام و احترام /آنچه امروز در جامعه ملموس است همین است. اگر به نظرتان منفی است پس منفی است .اینجاکسی مخالف ورود به حوزه وکالت نیست و مخالف هم نمی تواند باشد . این مطلب هم سعی دارد دو روی سکه را تفسیرکند موافقان و مخالفان هرکدام نظر خودشان را بیان می کنند . قطعا حرفه وکالت هم مثل بسیاری از شغلهای دیگر آدمهای خاص خودش را دارد و کسانی هستند که در وکالت بسیار موفق عمل می کنند.اما آیا همه حقوق خوانده ها آدم خاص وکالتند؟وکالت را آنقدر این موسسات بزرگ کرده اند که گاها برخی افرادبه خاطر رسیدن به وکالت فرصتهای شغلی زیادی را از دست داده اند و اینک کاری جز ساختن و سوختن با وکالت ندارند.
  موفق و پیروز باشید.
  با سلام من کارشناسی حقوق گرفتم دارم برای ازمون وکالت اماده میشم خواستم بدونم بازار کار سردفتری و قضاوت چطوره؟ 
  پاسخ:
  با سلام و احترام/بازار کار وکالت را با خواندن کامنتهای این پست تا حدودی متوجه خواهید شد.در مورد سردفتری هم باید بگم فعلا برنامه ای برا برگزاری آزمون ندارند قضاوت هم که حقوق ماهانه داره ارتباطی به بازار کار نداره.موفق باشید
  سلام دوستان

  بنده کارمندم با 32 سال سن و کارشناس غیرمرتبط. منتها حقوق کارمندی تکافوی مخارج زندگی رو نمیده و از طرفی روتین و کسل کننده است. قصد دارم کارشناسی حقوق بخونم به امید وکالت.
  سوال بنده اینست:
  1. آیا تصمیم بنده عاقلانه ست؟
  2. به فرض اینکه وکالت قبول شوم آیا میتوانم هر دو شغل را همزمان داشته باشم یا اجبارا باید از یکی استعفا دهم. و زمان استعفا از کارمندی چ تاریخی است؟
  ممنون میشم اگه جواب بدید.
  با سلام خدمت همه دوستان عزیز. بنده مدت 5 سال است که در کسوت وکالت مشغول به فعالیت می باشم. به نظر این حقیر قیاس وکالت و کارمندی یک قیاس مع الفارق است. هیچ یک از این دو را نمی توان در یک ردیف با دیگری نهاد.اما توجه به این نکته لازم و ضروری است که هر کسی در شغل وکالت موفق نمیشود و به همین دلیل با چالش درآمد مواجه می شود. وکالت روحیه خاصی می طلبد. از جمله بروز بودن با قوانین اخیرالتصویب و درک حقوقی بالا که به جرات می توان گفت که این درکدرک تا حدودی ذاتی بوده و در نهاد وکلای موفق این وصف ذاتی وجود دارد و همچنین این شغل به داشتن روحیه بالایی نیاز دارد تا با کوچکترین شکست در پرونده ای یا کمترین بی احترامی از سوی قضات یا موکلین نرنجد و به اصطلاح از کوره در رود. به عبارتی وکیل باید چنان سماجتی داشته باشد که ولو با هزاران بار بی احترامی و کج دهنی کوتاه نیاید و از حق موکلش دفاع کند. و یک وکیل باید روابط اجتماعی بالایی داشته باشد و بتواند با نهایت رعایت پرستیژ وکالت موکل را به خود جلب کند. که به کرات مشاهده شده که بسیاری از موکلین وکلای این چنینی ابتدایا طرف مقابل او در پرونده ای دیگر بودند.و صفاتی دیگر از این قبیل مانند سواد انشایی بالا و وقت شناس بودن و....... خلاصه اینکه نمی توان ناتوانی عده‌ای از همکاران را که براستی برای این حرفه مقدس و ارزنده ساخته نشده اند را بعنوان ضعف شغل وکالت بحساب آورد. کوتاه سخن آنکه شغل وکالت برازنده افرادی است که عاشقانه آنرا انتخاب می کنند نه صرفا جهت کسب درآمد و افزایش ثروت  که علاقه واقعی به این حرفه یکی از نتایجش کسب درآمد بالاست و گاهی نتایج دیگر آن بقدری لذت بخش است که جنبه مالی آن در مقابلش بی ارزش است. باسپاس فراوان از همه شما. 
  با سلام 
  من اکثر نظرات دوستان عزیز رو خوندم اما به عنوان کسی که با سن کمم نزدیک 24 دریایی از تجربه ام دوست دارم تجربیاتم رو بگم . عزیزان بازار کار طوری شده که چیزی که تو دانشگاه میخونین عملا به درد نمیخوره در بازار کار.من از دستفروشی و کارگری گرفته تا دلالی ماشین و.... کردم و اگه واقعا ملاک یکی فقط صرفا پول هست توصیه می کنم کلا درس نخونه و بیرون کار کنه . من دوستای زیادی دارم که از دبیرستان قید تحصیل رو زدند و رفتن بازار کار و بعضی هاشون واقعا وضعشون توپه
  برای مثال رفیق داشتم رفت صافکاری الانم انصافا وضعش خوبه . رفیق داشتم رفته پیش mdf کار کار کرده الانم ماهی دفعه اخر که بهم میگفت حداقل 5 تومن گیرش میاد از کارایی که میگیره .پسر داییم هم دلال ماشینه 22 سالشه نزدیک 150 میلیون پول جمع کرده که اونم باهم رفتیم پست بانک خریده و ..... پس صرفا اگه دنبال پولین برین بیرون درس نخونین خود دستفروشی اگه جسنتون توپ باشه تو یه روز شاید بیشتر از سیصد هزار گیرتون بیاد . من از 15 سالگی بخاطر علاقه ای که به برنامه نویسی داشتم دیوانه وار شروع به یادگیریش کردم و الانم با اینکه مدرک کامپیوتر ندارم زیر دستم ارشد مهندسی نرم افزار و... کار میکنن چون فقط درس پاس کردن و سواد درست حسابی ندارن و تازه تو دانشگاهی هم که درس میخونم برای کامپیوتری ها از هر مقطعی باشن تدریس می کنم خخخخخ واقعا خنده داره و جای تاسفه برای کشورمون که استاد دانشگاه میاد از من کمک میگیره . شما با این اوصاف انتظار داری این سیل عظیم که تدریس می کنن و فردا انتظاز دارن همشون پول رو پارو کنن کار گیرشون بیاد ؟؟؟ خب متاسفانه باید قبول کرد اکثر دانشجویان رشته های فنی سوادشون برای بازار کار در حد صفر هست پس تا اینجای کار باید فهمیده باشین که پول در اوردن ملاک نیست
  اما بریم سر رشته حقوق
  وقتی من میخواستم این رشته رو بردارم مادرم و اطرافیان شب تا روز بهم میگفتن خاک تو سرت برو پرستاری تو بخون فردا هم تموم شدی کارت امادس و مثله ادم زندگی کن . همه وکیل ها کلاهبردارن و....خلاصه حرف نموند بگن اما من اعتنایی نکردم حتی به درامدش چون واقعا علاقه دارم و برام مهم نیست .
  از بازار کار وکالت باید بگم بخاطر رشتم فعلا برنامه نویسی رو کنار گذاشتم و دوساله تو دفتر یه وکیل کار می کنم تا تجربه بدست بیارم و کمکش هم می کنم و ماهی 750 هزار حقوقمه. هرچند این پول یک پنجم پولی که شرکتا بهم در قبال کد زدن میدادن نیست اما چون علاقه دارم انگار 200 میلیونه و واقعا حال می کنم.سال بعد هم شک ندارم با این خرخونی که از ترم دوم تا الان کردم آزمون وکالت قبول میشم و کارمندای دادگستری یا قضات عزیز با دسته بیلم کتکم بزنن از رو نمیرم چون کار وکیل همینه . در مورد دروغ گفتن و.. باید بگم خدمتتون خود دکتر کاتوزیان گفته اند قانونی که نشود دور زد قانون نیست و گاهی اوقات برای گرفتن حق باید قانون رو دور زد چون عملا در بعضی موارد حتی با روشن بودن قانون در موردی خاص دیده میشود که به طرف ظلم میشود.
  در خصوص در آمد وکلا اونایی رو میگم که خودم دیدم :
  وکیل 30 ساله میشناسم اون روز یه مگان اصل فرانسه برا خانومش خرید
  استاد اساسی ما 33 سالشه دفترش از خونه ما قشنگتره با 3 تا منشی و......
  استاد حقوق اداریمون ماشینش bmv و......
  پسرخاله رفیقم وقتی بچه بودیم حقوق رو تموم کرد الان رفته اصفهان ولی هربار مهمون میاد یا با هواپیما میاد یا بنز 560 میلیونی
  دوست صمیمی خودم که تو تبریز ارشد میخونه و همونجا هم کاراموزی میکنه هرماه حداقل بالای 3 تومن گیرش میاد و از پول خرج کردناش معلومه خوب درمیاره تازه یه ماشینم گرفته باهاش شلوغی میکنه
  همسایه ما برج سازه و متاسفانه وکیل هم هست و از پسرش تا دخترش و... همشون همسن منن اما هرکدومشون یه ماشین بالای 40 تومن دارن و..... درضمن ارث پدری نگرفته و خودش میگفت همشو  از وکالت دراورده
  خلاصه زیاده اگه بخوام بگم اما در عوض :
  ادم میشناسم ارشد تموم کرده ولی الان با یه پراید انژکوتوری 82 که من براش خریدم داره مسافر کشی میکنه و هروقت هم برم پیشش میگه بزرگترین اشتباه زندگیم رشته حقوق بود
  یکی از فامیلای دور ما نتونست اجاره دفترش رو بده اخر سر جمع کرد الانم مشاور حقوقی یه بانک شده با پول چندرغاز


  خلاصه حرفم اینه به هر رشته ای علاقه دارین برین دنبالش حرفهای مفت بقیه رو ول کنین و مطمئن باشین علاقه درامدم میاره . افسار زندگیتون دست خودتون باشه نزارین والدین یا کس دیگه ای در مورد زندگی تون که قراره شما شخصیت اولش باشین تصمیم بگیره . من به شخصه الان تو هر شرکتی برم حتی کارمند هم نیاز نداشته باشین به سابقه کارم نگا کنه به نمونه کارم میافته دنبالم و منتم رو میکشه چون به کارم علاقه دارم و به معنای واقعی متخصصم نه فقط با پاس کردن واحد
  حقوقم درآمد نداشته باشه به جهنم همین که یه ادم فقیر بیاذ مثله خودم ازش پول نگیرم مفتی مشاوره بدم برای من کافیه
  سلام خدمت همه ی بزرگواران.من کارشناس علوم سیاسی هستم و در حال حاضر هم نظامی هستم اما بصورت پاره وقت...با توحه به علاقه ی بسیاری که به رشته تحصیلی خودم دارم و اقدام برای مقاطع بالاتر بارها ناامید شده ام و بخاطر حرف دوستانی بوده ک وکالت را پیشنهاد داده اند و گفتند که بحای شرکت در کارشناسی ارشد علوم سیاسی برای لیسانس دوباره ی حقوق پیام نور اقدام کن...من بین دوراهی بزرگی هستم...تنها مساله ی من مساله ی مالی است...از طرفی هم حقوق و هم رشته خودم را دوست دارم ولی میترسم قدم گذاشتن در این راه مثل صدای طبل از دور شنیدن باشه که فقط از دور خوش است.لطفا صاحبان تجربه منو راهنمایی کنند.ممنون
  با سلام .در مورد شغل وکالت مانند تمامی شغل ها از کارمند دولت تا بخش خصوصی دیدگاه های مردم متفاوت هست توجه باید کرد که نظر های مردم در چه سطح زندگی بیان میشود که با توجه به موقعیت زندگی یک شخص  می توان قبل از بیان نظر به مقصود او پی برد مثلا یک پرسنل نظامی اگر در خانواده ای  فقیر پا به حرفه خود بگذارد اگر بعد از مدتی از شغل او بپرسی دست به انتقاد میزند که مثلا درآمد آن تکافوی زندگی او را نمیکند و ...به دلیل پر نبودن خلل های مالی پایه گذشته و اگر موقعیت زندگی او خوب باشد بلعکس او نظر دارد زیرا ذهن او از نظر مالی درگیر نمیباشد و دیدگاه او به سمت شخصیت شغل خود سوق میابد ما وکلا نیز نباید به این فکر کنیم که چرا برخی حقایق وضعیت مالی شغل وکالت رو با بیان درآمدهای کاذب برخی پنهان میکنند ما باید تلاش کنیم در جایگاهی قرار بگیریم تا بتوانیم امنیت شغلی وکالت را حفظ کنیم و در مقابل خلاف آن دفاع کنیم. با تشکر
 • مریم سیاری
 • با سلام و خسته نباشد.
  ممنون بابت مطلب خوبتون.بنده الان 5 سال هست که وکیلم.ابتدای کارخیلی با انگیزه شروع کردم و تصورم از وکالت همون فیلم ها م صحبت های اساتید دانشگاه و پرستیژ اجتماعیش و ... بود(که همون هم داره کم رنگ میشه) اما به مرور با واقعیت هایی مواجه شدم که عطای وکالت رو به لقاش بخشیدم. هزینه های زیاد که باید پرداخت بشه بدون درامد کافی، برخورد خیلی خیلی بد و نامناسب و توهین آمیز متصدیان از کارمندان دادگاه تا قضات و ... ازروزی که سرباز دم در از من ایراد گرفت که کی تورو با این وضع راه داده اینجا با وجود رعایت کامل شئونات از طرف من (که البته من با مافوقش صحبت کردمو اشتباه سربازش رو تایید کرد اما آبروی رفته کجا برمیگرده؟) تا جایی که در یکی از پرونده ها قاضی چون بر اساس قانون صحبت کردم و حقوق موکلم رو طبق قانون یاداوری کردم  من رو از جلسه اخراج کرد و گفت حالا میبینی من در جایگاه بالاتری از قانون هستم یا نه اینجا بحث قانون نیست حرف، حرف قاضیه و من هم بالاتر از دو طرفم هم بالاتر از قانون !!!!  ومن موندم و یه سرگیجه که ما به کجا داریم میریم!!!به قولی در وکالت دو رفتار داریم رفتار حرفه ای و اخلاقی
  رفتار حرفه ای پولسازه اما اگر بخوای اخلاق مدار باشی جز سکته ی ناشی از استرس و فشار های عصبی چیزی حاصلت نمیشه
  با اینکه من در بهترین دانشگاهها درس خوندم و خودم هم مدرس دانشگاه هستم و از نظر سابقه ی عملی هم قدرت وکالت رو دارم اما در حال حاضر از ادامه ی وکالت منصرف شدم مگر مورد خاصی پیش بیاد.
  بیشتر از این ها نگران کارآموزانی هستم که هزار دغدغه ازمون میدن و بعد از پذیرفته شدن تازه میفهمن دغدغه ی اصلیشون شروع شده....
  پاسخ:
  با سلام و احترام /  قطعا نبود پایگاه حمایتی برای وکلا از سوی مسئولان کشوری و نگاه بدبینانه عده ای به صنف وکالت باهدف محدود کردن هر چه بیشتر آنان  و همچنین محافظه کاری مسئولان کانون وکلا نتیجه ای جز این نخواهد داشت.
  با سلام و عرض ادب خدمت دوستان عزیز و با کوله باری از تجربه. هر کسی چون من نوعی که اکثر مطالب بالا را که دوستان زحمت کشیدند نوشته اند، مطالعا کردم. ولی انتظار میره با نگاه به اینکه رزق و روزی دست خداست و اینکه اکثر دوستان کارمندی را ترجیح می دهند. آخه من نوعی که الان کارمندم هیچ ربطی به تخصص من ندارد و اکثر کارمندها که با مدارج عالیه هستند شاید اگر یه دیپلمه هم به مدت چند روز پیشش کار کنه از کارش سر در میاره. حرف من اینه که وکیل خبره کسی است که از قاضی عالم تر باشه و بتونه از قانون و ریزه کاریهای آن سر در بیاره. پس وکالت و وکیل شدن یه تخصص است اون را دست کم نگیرید. من خودم کارمندم کارمندی را از دست نمیدم الان فوق لیسانسم ولی حقوقم حقوق کارگری و اداره کاری است. امسال حقوق تموم میکنم و در آزمون وکالت هم شرکت می کنم قطعا هر کس امیدش به خدا باشه و در راه روزی حلال قدم بر داره موفق میشه.
  پاسخ:
  با سلام و احترام /نوشته شما بیانگر همان آرمانی است که ابتدا اغلب حقوق خوانان  به آن اندیشیده اند
  الان در کشور هفتاد هزار وکیل و مشاور حقوقی داریم و هر سال حدود سه هزار وکیل به جامعه حقوقی اضافه میشود همچنین هزار قاضی صفر عدد سردفتر اسناد رسمی  هزارو پانصد دندانپزشک پنج هزارو پانصد پزشک عمومی هزار داروساز  سه هزار پزشک متخصص هفتصد روانشناس بامدرک ارشد و دکتری هفده هزار مهندس برق سی هزار حسابدار بیست هزار دانشجوی کارشناسی حقوق بیست و پنج هزار مهندس کامپیوتر جذب میشوند
  سلام عاطفه ی خوب.اگه کارمند رسمی بودین یه نگاه به قانون استخدام کشوری بنداز.راه برگشت به شغل قبلیتون وجود داره.
 • عاطفه غلامعلی
 • با سلام دوست گرامی شما با یک سرچ مختصر می توانید نام مرا د اعضای کانون وکلای اصفهان بیابیدشما درست تشخیص داده ای باید بگویم به راستی کارمندی بهت است من قبل از گرفتن پروانه کارشناس حقوقیدارایی بودم با بهترین مزایا و حقوق و متاسفانه استعفا دادم امدم وکالت الان بعد از ده سال سابقه فقط برای خودم متاسفم نه شانی وجود داره نه همکاران خوب نه کانون قانون گرا بلکه کانون وکلا خود بدترین تیشه ها را به ریشه وکلا زده است 
  من فوق لیسانس دارم و مدرس دانشگاهم اما احترام از خود کانون هم ندیدم چه برسه بخواهیم از دستگاه قضاوت توقع داشته باشیم حرمت امامزاده با متولی است اما کانون خود بدترین توهینها را می کند حتی یک نمازخانه در کانون وکلای اصفهان نیست متاسفانه وضعیت حجاب و عفت خانمها و حتی اقایان بسیار بد است اصلا ادب و عفت در کانون وکلا شناخته شده نیست اگر خانمی باشی سانتی مانتال و بد حجاب احترام بیشتری در کانون داری اصلا پاتو نذار وکالت
  پاسخ:
  با سلام و احترام/ممنون که واقعیت موجود در جامعه را بیان نمودید.هدف این پست هم همین روشنگری اذهان است البته با کمک وکلای منصفی چون شما 

  سلام بنده وکیل پایه یک هستم حدود 6 ماهه پایه یک شدم مشکلات من عبارتند از 1 هزینه دفتر حدود ماهیانه یک میلیون با 10 میلیون اجاره هزینه انتقال 14 میلیون البته در اصفهان که ماهیانه دارم 1 میلیون پرداخت میکنم به کانون محترم کلا با اقساط بانک ماهی 2 میلیون قسط دارم رجوع موکل با تابلو صفر هست پرداخت حق امشاوره به زور رفتار موکل که من رفتم پیداش کردم نه اون بسیار طلبکار هر روز هم تهدید میشوی میرویم شکایت میکنیم رفتار قضات و مدیر دفتر مثله افراد عادی شاید هم بدتر  راستی هزینه وسایل دفتر و رفت امد و هزینه 800 هزار تومان در سال به کانون و دادگستری به عنوان حق عضویت و حق بیمه بازنشستگی 3 ماهی 300 هزار تومان اضافه کنید بله این هست اینده شغلی وکالت برای افرادی که خانواده با درامدی متوسط دارند تمام کسانی که روزی به انها میگفتند فلانی را ببین یاد بگیر در بازار کار با سیکل از من موفق ترند فرزندشان به مدرسه میرود وحالا انها کاری هستند و ما نیستیم من که چندی دیگر تحمل میکنم نشد پروانه وکالت را به کانون محترم تودیع میکنم 
  پاسخ:
  با سلام و احترام/بله متاسفانه 
  سلام من تازه کارشناسی حقوق گرفتم و مایلم ازمون قضاوت شرکت کنم لطفا اگه کسی حقوق و مزایای وکالت و میدونه بگه اخه میخوام بدونم اصلا ارزش این همه دردسر و داره یا نه?
  پاسخ:
  با سلام و عرض ادب
  وکالت شغل دولتی نیست لذا چیزی به نام حقوق و مزایا در آن منتفی است و بستگی به فعالیت خود وکیل دارد. در مورد قضاوت هم در حال حاضر را ه برای بانوان باز شده است می توانید در آزمون قضاوت شرکت کنید .
  مشاغل حقوقی افراد و علاقه ی خاص خود را می طلبد لذا قبل از اقدام بهتر است در مورد این مشاغل تحقیق کنید.

  سلام من کارشناسی رشته حقوقم ترم3 نمی دونم تا چه حد در آینده موفقم لطفا راهنماییم کنید ممنونم

  پاسخ:
  با سلام و احترام/
  منظورتان از موفقیت چیست؟وکالت؟قضاوت؟سردفتری؟کارمند؟آزاد؟
  بسته به اینکه میخواهید در آینده در چه شغلی فعالیت کنید فرق می کندولی آنچه فعلا برای شما باید در اولویت باشد مطالعه مطالعه و مطالعه است .همین!
 • غزال کیان پور
 • دوستان عرضه و توانایی هرکس فرق داره...همه یه جور کتابو میخونن و قوانین مشترک..ولی هرکس یه جور اونو میفهمه...دلیل نمیشه اگر دوست شما حقوق خوند و مطالبو با زحمت حفظ کرد و بعد از اینکه خودش رو کشت کانون وکلا هم قبول شد اما بعدش نتونست حتی یه یه قرونی در بیاره چون از خیلی نظرا وکیل نیست...حالا هرچند هم به زحمت کانون وکلا رفته باشه.ادما حتی آناتومی راه رفتنشون هم باهم فرق داره بعد توقع دارید شیوه رفتاری و دفاع کردن و فهمیدنشون یکی باشه؟؟
  در ضمن عموی من پیام نور فراگیر درس خوند توی بدترین اوضاع و کانون وکلا رفت و وکیل شد و بنیه مالی هم نداشتن الان همه چی داره...یه نفر دیگه شهید بهشتی خوند کانون وکلا هم قبول شد وکیل هم شده ولی نمیشه اصلا بهش گفت وکیل...فقط حفظ کرده اومده بالا...عرضه چیزیه که توی ادما متفاوته..جربزه هم همینطور...
  سلام  دوستان  بنظرمن فرقی نداره کارهمش خوبه .کاری که داری اگه ازاولش بخاطرپولودرامدش انجامش بدی هیچوقت موفق نمیشی بدونیدکه فردا خدایی نکرده ارزشهارو هم باپول عوض کنی درنهایت کاری که سالم وپاک باشه اگردرامدش هم کم باشه عیبی نداره
  با سلام خدمت جنابعالی ممنون از تذکر املایی شما . متنو با عجله نوشتم این قصور بنده رو ببخشین .ولی خارج از این بحث انشا و املا خواهشا با توجه به موقعیت و سنوات شغلی بنده و موقعیت و وضعیت کار وکالت نظرات شما میتونه برای من و دوستانی که شاید وضعیت مشابهی داشته باشند راه گشا و مثمر ثمر باشه باز هم از لطف جنایعالی متشکرم.
  سلام صابر جان.علیرغم فرمایش جنابعالی مبنی بر داشتن قلمی شیوا ونگارش واستدلال قوی،به نظر من همون شغلتو بچسب که متضرر میشی.واقعا ببین تو همین متن ساده ی چند خطی چه قدر اشتباه املایی ونگارشی داری؟ خدا در این 14 سال به مسئولین بانک چه صبری داده؟؟؟
  سلام بر همه امیدوارم هیچ وقت در زندگی پایهتون نلرزه چون یکسری تعادلات فکری و منطقی رو به هم میزنه .بنده 14ساله که کارشناس حقوقی یکی از بانکها هستم به دلیل به وجود اومدن مشکلاتی از لحاظ مالی کاملا به هم ریختمبر همین اساس مدتی است که به فکر شرکت در ازمون وکالت افتادم هر کسی یه نظری میده بعضی از دوستان وکیل میگن بیا "اصلا خیلی زودتر از اینها باید میومدی بعضیا هم میگن وضعیت خیلی خوب نیست رسک نکن . اینم عرض کنم که بدون اغراق بنده دارای قدرت استدلال و بیان و نگارش واقعا بالایی هستم .با همه این جوانب و مشکلات مالی شدید از دوستان خواهش میکنم نضراتشونو در این خصوص اعلام بفرمایند. با تشکر
  باسلام به خدمت دوستان.اشخاصی که به مقایسه وکالت وکارمندی می پردازند نباید این نکته را فراموش کنند که بسیاری از بزرگان وکیل بوده اند وخیلی از ان ها کارمند.مهم همت است.موفق باشید.
  سلام . وکیل دادگستری هستم یک ساله پایه یکم و سه سالم هست کارورزی کردم .....خانم هستم ... دلم میخواد براتون تجربیاتم رو بگم ....
  ببینید در وکالت عامل صبر و بنیه مالی خوب و حمایت اطرافیان وروحیه بالا خیلی تعیین کننده در داشتن داآمد بالاس .......
  بنده به شخصه از نظر علمی در بهترین دانشگاه های کشور تحصیل کردم عضو کانون هستم و  علاقه مند به وکالت بودم .....اما چند عامل باعث شد که کم کم علاقم تحت شعاع قرار بگیره که بزرگ ترینش نداشتن دامد و ابتداعا نداشتن فاکتور های ذکر شده بود ..متاسفانه حمایت مالی خوبی نشدم ... روحیه محکمی هم نداشتم و وقتی تو دادگستری کارمندی بهم بی احترامی میکرد خیلی ناراحت و عصبی میشدم.... با نداشتن پرونده و شروع مشکلات روحیم رو میباختم ....و به خاطر نداشتن  روابط و ارتباط خانودگی ضعیف و دوستان کم به سختی پرونده بدست می آوردم ولی در راس همه این ها نداشتن اعتماد به نفس کافی، بود ... خلاصه کنم وکالت شغل سختی هست و روحیه بالایی میخواد....که متاسفانه نداشتم ونتونستم هم در خودم ایجاد کنم .. هر طور با خودم حساب کردم دیدم فعلا بهتره برم کارمندبشم ... چند تا آزمون استخدامی شرکت کردم ... اگر قبول بشم ترجیح داره برام .. حد القل از این همه فشار کاری و استرس و ناراحتی راحت میشم ولی خوب پرستیژ و فراغ بالی وکالت  رو از دست دادم .......امیدوارم اگر خواستید وکالت رو انتخاب کنید واقعیت های زندگیتون و خودتون رو در نظر بگیرید .. و با توجه به واقعیت های خودتون انتخاب کنید .شاید یکی بگه بی عرضگیه انسان استعادا داشته باشه و وکالت رو ول کنه ولی به نظر اشتباه اینه در شغلی وارد بشید که براش ساخته نشدید .... 
  پاسخ:
  با سلام و احترام/ممنون که وقت گذاشتید و تجربیات خودتون را بیان کردید .بله واقعا وکالت در وضعیت فعلی روحیه می خواهد و با آرامش بیگانه است.
  سلام من دیگه به رشته حقوق علاقه ای ندارم همه بهم میگن برو وکیل شو درامد خیلی بالایی داره اما من نمیدونم چرا هر چقدر میگم بخدا درامدش اصلا برام مهم نیس من واقعا متنفر شدم از وکالت اما هیچکس حرفمو درک نمیکنه  دارم واسه کنکور  ارشد میخونم اما انگار دارم خودمو گول میزنم هیچ کششی به درسام ندارم میخوام کارمند بشم اما واقعیت استخدامی که تو هر ازمون 1و2 نفرمیخوان رو نمیشه نادیده گرفت واقعا کم اوردم از این میترسم حتی اگه استخدامم بشم راضی از شرایط کارم نباشم وبهترین سالهای جوونیمو از دست بدم راستی  پیام یکی از دوستان پرسیدند زندان هم کارمندا باید بروند مگه واقعا نیازی هست؟ خواهش میکنم حتما ولطفا جوابمو بدید خیلی سردرگمم ممنونم  
  پاسخ:
  با سلام و احترام / اول باید به این نتیجه برسید که چه چیزی در زندگی شما را قانع می کند.گاهی واقعا تکلیف آدم با خودش هم معلوم نیست امیدوارم هر چه زودتر از این سردرگمی بیرون بیایید.
  سلام...
  تو زندگی هر راهی سختی های خودش رو داره و اینکه گاهی وقتها آدم علاقه های خودش رو گم کنه و ترس و خستگی بیاد سراغش طبیعی هست...
  هر رشته ای بازار کار و متقاضی های خودش رو داره و البته دردسرهای خودش رو...
  این روزا هر چیزی ک میخوای بخونی می بینی چقدر متقاضی زیاد شده از مهندسی بگیر تا پزشکی...
  حتی شغل آزادم ک بخوای داشته بهشی بازارش زیاد شده...
  بنظر من برات نگاه و باور و اعتقادات خودت مهم باشه ن دیگران این مردم واسه هرچیزی ی حرفی دارند...
  اگه واقعا ب شغل وکالت علاقه داری اگه واقعا حس میکنی میتونی دوسش داشتی باشی و با سختی هاش کنار بیای پس شک نکن بالاخره بعد از اون همه سختی موفق میشی و مطمین باش ی وکیل نامی میشی چون ک علاقه داری...
  سخنان جناب آقای خرمشاهی ک ایشون وکیل هستن رو بخونید واقعا نگاهتون عوض میشه ایشون نوشته بودن من عاشق بودم عاشق...هرچی دیگراندر مورد شغل وکالت می گفتن من ی جوره دیگه می دیدم...
  من خودم ی استادی داشتم ک ی بار بهم گفت آدما از بس نگاهشونو زوم کردن رو وکالت دیگه حواسشون ب اون مثلا فلان دکتری نیست ک واسه رضای خدا حاضر نیست جون ی نفر رو رایگان نجات بده یا فلان معلمی ک با بداخلاقی باعث میشه ی نفر ترک تحصیل کنه یا فلان مهندس ک هزارتا لیستو تغییر میده ی چیز اضاف سهمش بشه...
  می دونید من همیشه میگم آدما همه همینجورن مثلا میگن فلانی آدم کشت قاتل...ولی نمی فهمن ک روزی چندبار خودشون با ی حرف چند نفر رو میشکنن و می کشند...
  شاید حرفام زیاد ب بحثتون ربطی نداشت ولی خواستم همین جا یکم در مورد شغل وکالت صحبت کنم...
  حرف آخرم اینه اگه علاقه داری اگه علاقت باعث میشه همه سختی هارو ب جون بخری صبوری کنی تحمل کنی پس کم نزار ک فردا جلو خواسته ی دلت شرمنده بشی...
  پاسخ:
  با سلام و احترام / سپاس از شما 
  من چند سال پیش وکالت قبول شدم در عین حال از کارمندی استعفا ندادم به خاطر حرفای منفی که درباره وکالت هست مثل اشباع شدن رفتار بد کارمندان و قضات و دلال بازی و ... درعین حال وضعیت اقتصادیم هم ضعیفه ولی هنوز هم از کارمندی راضی نیستم گاها به وکالت فکر میکنم می خواستم بپرسم من تا کی سهمیه قبولی محفوظ می ماند چون کانون چند بار اخطاریه برای شروع کارآموزی فرستاد اصلا تصمیمم درست بوده دوستان لطفا راهنمایی کنن
  پاسخ:
  با سلام و احترام /بهتر است از کانون مربوطه جویا شوید اما فکر نمی کنم قبولیتون محفوظ بماند.
  بنام خدا 
  تشکر از تمامی دوستان عزیز که در مورد شغل وکالت اظهار نظر کرده اند.
  من لیسانس کامپیوتر دارم تو یک شرکت خصوصی دارم کار میکنم متاهل هستم و بچه دارم ماهیانه مجموع کل درآمدم 1/500/000 (یک میلیون و پانصد هزار تومان)می باشد. و الان از این حقوق کم و روزای تکراری خسته شده ام . واقعا خسته . تازه شروع کردم دارم لیسانس حقوق میخونم به امید وکالت و روزای خوب ضمنا من ساکن شهر خرم آباد (لرستان) هستم . لطفا مرا راهنمایی کنید ممنونم.

  سلام میخواهم بدانم کارمند که شویم باید به دادگاه و زندانها هم برویم ؟ اگر بله در سال چند بار باید برویم؟ در یک سازمان دولتی به چند مشاور حقوقی نیاز دارند یا اکثرشان فقط به یک نفر؟ اگر اطلاعاتی دارید که دقیقا وظیفه شان چیست؟ درامدشان هم در ماه دو میلیون هست درسته نهایت سه تومان درست میدانم ؟ خواهش میکنم به همه سوالاتم جواب دهید بی اندازه برایم مهم است ممنونم از شما

  سلام
  پیام ارسالی "مهسا" که فکر می کنم سهوا بصورت خصوصی ارسال کرده بودند منتشر میشود
  --------------------------

  سلام آقا سعید بنده وکیل هستم و با همسرم کار میکنم ایشان 15 سال سابقه وکالت دارند .به مشکلات وکالت بیش از هر کس آشنایی دارم شما می خواهید یک کاری را از اول شروع کنید که دیگر وکلا چندین سال قبل ان را انجام داده اند بحران گذرانده اند و اکنون رو غلطکند شما ان مراحل را پیش رو دارید با توجه به  اینکه فرمو ده اید وضع مالیتان ضعیف است در مراحل اولیه وکالت بنیه مالی لازم هست تا از پس هزینه های جانبی وکالت برآیید  بعد از آن شناخته شوید خلاصه قدم در یک رسیک می گذارید که احتمالا موفق شوید یا نه در حقیقت نقد را به نسیه می فروشید باور کنید وکالت آن طور که ظاهرش  نشان می دهد آسان نیست امروزه هم با توجه به ازدیاد وکلا -تولید وکیل از دو منبع  متفاوت -سرازیر شدن  دبیرستانی ها به  تحصیل  در رشته حقوق مخصوصا دانشگاه پیام نور -نبود استخدام در ادارت دولتی و اجبار فارغ التحصیلان حقوق  به سوی وکالت عر صه را برای وکلا تنگ کرده .ولی اگر خودتان را آنقدر توانمند می بینید که دوران بحران اولیه را به سلامت بگذرانید و آدم با صبر و حوصله ای هستید بسم الله.منتها موفقیت در وکالت زمانبر هست و با یکی دو پرونده نمی شود وکیل شد حداقل شما 10 سال نیاز دارید که خودتان را در این حرفه پیدا کنید .حالا تصمیم با خودتان موفق باشید.
  باسلام.در خصوص سوال مطروحه منتظر راهنمایی دوستان هستم.باتشکر
  سلام وقتی دو شغل رو با هم مقایسه می کنند که دارای شباهتهایی باشند. وکالت و کارمندی رو هیچگاه با هم مقایسه نکنید چون دو روحیه متفاوت و دارای دو شرایط شغلی کاملا متفاوت از هم هستند.
  وکالت کاملا بستگی به توانمندی شخصی خود فرد داره. این را هم باید بگم که در مورد وکالت هیچگاه از خود وکیل تحقیق نکنید چون تصور میکنن میخوای بیایی نونشون رو آجر کنی مگر عده ای کم.وکالت یه شغل آزاده و ربطی به کارمندی که وابسته به دولت هست نداره
  فردی که دارای روحیه ریسک پذیر نیست هیچگاه نمیتونه وکیل بشه هیچگاه. و همیشه در همون سطحی که هست خواهد ماند. یه مثالی هست میزنن که میگه اگر میخواهی پیشرفت کنی باید کارهای جدیدی غیر از کارهای قبلی انجام بدی. کارمندی حقوق ثابت دارد و ترس از دست آن موجب میشه به همون قانع بشی. اگر میخواهی وکیل بشی روحیه ریسک پذیری، قدرت نطق بالا،قدرت نوشتن بالا، استدلال و مهمتر از همه حس پیشرفت و توانمند بودن رو باید در خودت بوجود بیاری وگرنه با حس کارمندی نمیشه وارد حوزه وکالت شد.
  از این حرفهام که وکیل باید پدر سوخته باشه رو به هیچ عنوان قبول ندارم انسان تو کارمندی هم میتونه پدر سوختهب ازی در بیاره و با باند بازی و رابطه و ... بره یه جایی مسئول و رئیس و .... بشه.
  دوستان موفق باشند
  فردی که معلمه باید اگه قبولی مرکز مشاورانه باید بعد از اتمام آموزش و قبل از تحلیف قطع رابطه کنه. کانون هم بعد از قبولی در آزمون
  پاسخ:
  با سلام و سپاس .
  با سلام بنده با17 سال سابقه رسمی دولتی ونماینده حقوقی یکی از دستگاهها با رتبه زیر 200در کانون مرکز قبول شدم.وضعیت مالی ام هم تقریبا ضعیفه.ماهانه 2 تا2/5درآمددارم.دارای دوفرزند ومستاجر می باشم.در استعفا مرددم.لطفا راهنمایی بفرمایید
  پاسخ:
  با سلام و احترام/اگر نماینده حقوقی  اداره دولتی و رسمی باشید بعد از بازنشستگی می توانید وکالت کنید اگه اشتباه نکنم 5سال باید سابقه کار قضایی در قسمت حقوقی اداره داشته باشید با این حال یعنی شما سیزده سال دیگه می تونید بعد از بازنشستگی با گذراندن نصف دوره کارآموزی وکالت کنید و استعفای شما بعد 17 سال بی مورده .باز در این مورد تحقیق کنید تا بی گدار به آب نزنید/
  لطفا دوستان اگه می تونند راهنمایی کنند 
  سلام . اهورا جان اگر بخواهم یک جواب کامل به سوالت بدم در یک کلام میگم اینکه از لحاظ اقتصادی وکالت خوبه یا نه جواب ثابت و متقنی نمیشه داد چون موفقیت در وکالت یک امر شخصی است عده ای وضع اقتصادیشون تو وکالت خوب میشه و عده ای دیگر هم آرزوی همون شغل شریف معلمی شمارو میکشند . عوامل متعددی هم نقش ایفا میکنند متاسفانه دلالی در وکالت چه بخاهیم چه نخاهیم وجود داره که بازاره وکالت رو بشدت متلاطم کرده . کلا بازاره وکالت تعادل نداره . ولی در ورود به وکالت نهایت دقت رو کنید زیرا با وکالت دو دهه قبل قابل قیاس نیست و بازار خرابه گرچه عده ای هنوزم خوب پول درمیارن که دلایل خاصه خودشو داره .
  سلام
  با احترام به تمام دوستان
  من معلمم و 8 سال سابقه دارم .و درآمدحدود 2 تمن.لیسانس جامعه شناسی دارم . و میخواهم از اول رشته حقوق بخونم تا در آزمون قضاوت/وکالت شرکت کنم .چون با حقوق معلمی نمیشه راحت زندگی کرد و ماشین و خونه مورد نظرت رو بخری.لطفا راهنمایی کنید آیا تصمیم درستی گرفتم؟
  سوال بعدیم اینه که اگه بخوام این کا رو بکنم چه موقع باید از آموزش پرورش استعفا بدم که نه زود باشه نه دیر؟
  پاسخ:
  سلام
  دوستان همکاری کنند
  سلام به دوستان گرامی . همه چیز بستگی به شخص داره . روحیات . روابط عمومی . علایق و البته وضعیت اقتصادی مردم . در مجموع وکالت بهتره .
  باسلام چقدر شماها ناشکرید پس من چی بگم که باداشتن کارشناسی ارشد هنوز نه کارمندم ونه چیز دیگر ای کاش کار بود دیگه هرکدوم بود عالی بود باتمام اینا هنوز امید دارم و میخوام ازاول حقوق بخونم تا چه شود 
  سلام میدونم سوالم ربطی به بحث شما نداره اما واقعا مجبورم   من از ابان ماه واسه ارشد خصوصی شروع کردم به خوندن اما کمبود زمان بی نهایت استرس بهم داده ایا میشود روزانه دولتی قبول شم اصلا سقف رتبه روزانه حقوق خصوصی چقدر است؟خواهش میکنم پاسخم را بدهید ممنونم
  پاسخ:
  با سلام و احترام/اگه پایه خوبی داشته باشین فکر نکنم کمبود زمان داشته باشید.در این وبلاگ هم اطلاعات خوبی میتونین پیدا کنید.
  http://nimajahanshiri.blogfa.com
  سلام لطفا پاسخم رابدهید.ازمون مشاوران حقوقی دقیقا برای چه منظوری باید بدهیم؟ ربطی به کارمندی ندارد درسته؟ وکالت چطور؟سادهبگم هیچ چیزی ازش نمیدونم
  پاسخ:
  با سلام و احترام/آزمون مشاوران حقوقی از طرف مرکز امور مشاوران قوه قضائیه برگزار می شود که آخرین بار هم درسال 1392 برگزار شد و هدف آن جذب مشاوران حقوقی و وکیل است و غیر از کانون وکلاست.و احتمالا دیگر این تشکیلات جذب نخواهد داشت.آزمون وکالت هم هرسال توسط کانونهای وکلا برگزار میشود و هدف ان هم جذب وکیل است.در کل در حال حاضر دو مورد تشکیلات برای جذب وکیل  در کشور هست یکی قوه قضائیه ودیگری کانون وکلا .و ارتباطی هم به کارمندی نداره .موفق باشید.
  باسلام/یحتمل طراح محترم سایت وکیل دادگستری یا نماینده وکلاست و رسالتش جلوگیری از ورود حقوقی ها به وادی وکالت وتشویق جهت ورود به مشاغل دیگر علی الخصوص کارمندی است.طراح محترم آیا مطلعید که در تمام دنیانفرات اول کنکور سراسری انسانی وارد رشته حقوق میشوند.آیا ایران از دنیا مستثنی است؟آیا در جریان هستید که اگه یه وکیل در طول سال در منزل استراحت کنه وفقط 4 تا5پرونده ساده داشته باشه از کارمندان جلوتره؟آیا مستحضرید که دیگه 300روز درسال از ساعت6صبح تا4بعد ازظهربله چشم قربان نمی گه؟خواهشاً یه کم به نوشته های صدر وبلاگ توجه کن.خواهشاًتبلیغات بیش ار حد را کنار بگذارید.منتظر پاسختون هستم.لطفاًفقط نگید که از کارمندی دفاع نکردم.
  پاسخ:
  با سلام و احترام/لطفا مطلب را مجددا مطالعه فرمایید.
  بنظرمن هر کی عرضه و جنم وکالت نداره میره کارمند میشه اخه وکالت کجا کارمندی کجا؟؟؟؟ خواهشا بچه های مردمو با این حرفا منحرف نکنید و بی عرضگی ی سری رو پای کم درامد بودن شغل وکالت نذارین
  سلام به همه دوستان . من تعجب می کنم که چرا کارمندی رو با وکالت قیاس می کنید . وکالت شغل تخصصی و خاصیه و هر چه قدر هم که بازارش خراب باشه باز هم از کارمند شدن بهتره . چه بلحاظ اقتصادی و چه بلحاظ سایر موارد دیگه .موفق و موید و پایدار و پیروز و سربلند و سرافراز و مستدام باشید .

  سلام میخواستم بپرسم برای استخدام شدن برای کارمند سازمان و شرکت و بانک و ..... اول باید درازمون مشاوران حقوقی قبول شیم و مصاحبه سختی هم دارد درسته؟ البته این را هم بگویم لیسانس حقوق دارم لطفا پاسخم را بدهید بی اندازه برایم مهم است متشکرم.

  پاسخ:
  با سلام و احترام / برای استخدام شدن در سازمانها و ادارات دولتی و بانکها باید در آزمونهای استخدامی که از سوی آنها برگزار می شود شرکت کنید بعد از قبولی مصاحبه هم میکنند مصاحبه ها سخت نیست اگه در آزمون جزو نفرات اول باشید معمولا گزینش می کنند مگر اینکه در مصاحبه واقعا ببینند که طرف مشکل دارد. فقط اگر خواستید وکیل بشوید باید آزمون وکالت که همه ساله کانون وکلای هر استان برگزار میکنه شرکت کنید که در صورت قبولی مصاحبه ندارید و بعد از کارآموزی 18 ماهه وکیل پایه یک می شوید.موفق باشید.
  از من میشنوید با ورود به این رشته فقط عمر و وقت و پول خودتون رو هدر میدید.برید تحقیق کنید تا با چشم خودتون ببینید...
  سلام . اگه روحیه حساسی دارید بروید وکالت ، در غیر اینصورت بروید کارمند شوید .
  ایا یک فرهنگی که لیسانس حقوق میتو نه پروانه ی وکالت بگیره
  پاسخ:
  با سلام و احترام/ وکالت از جمله مشاغلی است که شامل قانون ممنوعیت جمع مشاغل می شه . وکالت با کارمندی قابل جمع نیست .
  موفق باشید.
  با سلام من لیسانس حقوق دارم از دوران راهنمایی به این رشته علاقمند شدم ودر آخر هم در این رشته قبول شدم درحال حاضر هم دارم میخونم برای ارشد در گرایش جزا و جرم شناسی باید بگم رشتمو دوست دارم اما این ازمونا (وکالت وقضاوت)فوق العاده سخت وآینده معلومی ندارن مخصوصا قضاوت که دارای مراحل مختلف ومصاحبه های زیادیه بنظرم کسی میتونه وارد این شغل بشه که صبر و استقامت وعلاقه و بار علمیه زیاد داره من خودم متاسفانه با وجود علاقه ای که دارم فوق العاده روحیه حساس و زودرنجی دارم و سر دوراهی موندم. ادامه بدم یا کلا منصرف شم برم سراغ کارهایی که مطابق با روحیه لطفا کمکم کنید
  پاسخ:
  سلام دوست عزیز/وضعیت استخدام و فرصت های شغلی در حال حاضر به گونه ای نیست که بتوان بر سر دو راهی میان مشاغل گوناگون قرار گرفت.سعی کنید از تمام فرصت های شغلی حداکثر استفاده را ببرید.ضمنا اعتماد به نفستان را بالا ببرید و به خودتان هرگز اجازه ندهید که از آزمونهای مختلف بترسید . هیچ کس بدون تلاش به جایی نمی رسد.موفق باشید.
  سلام من کارشناسی حقوقم روتازه گرفتم و دارم برای کنکور ارشد خصوصی اماده میشم اما به دلایلی دیگه علاقه ای به رشتم ندارم  به تغییر رشته قبلا فک کردم اما واقعا نمیشه. هدف شغلیم فقط کارمندیه وبا توجه به عدم علاقم ایا موفق میشوم؟ممنون
  پاسخ:
  سلام دوست عزیز / با لیسانس حقوق هم می شود کارمند شد .برای کارمند شدن نیازی به تغییر رشته نیست.موفق باشید
  با عرض سلام و احترام
  دانشجوی ترم 1 رشته حقوقم... با مطالعه کامنتها ونظرات دوستان و مدیر محترم بیشتر از قبل استرس گرفتم...
  واقعا شرایط در حرفه وکالت انقد خرابه؟؟؟
  از اونجایی که من حداقل تا 7سال اینده نمیتونم وارد کانون وکلا بشم لطف کنید  بگید اینده شغلی و شرایط حقوقدانان تا 10 سال اینده چطور خواهد بود؟؟؟
  از اونجایی که من به روانشناسی علاقه زیادی داشتم و بیشتر بخاطر بازار کار و سطح درامد وارد رشته حقوق شدم حس میکنم شاید واقعا اشتباه کرده باشم!!!
  پاسخ:
  سلام دوست عزیز/فکر نمیکنم بازار کار روانشناسی بهتر از حقوق باشد.من جای شما بودم رشته حقوق را ادامه می دادم .بحث ما در این پست این است که طرف حق انتخاب دارد بین کارمندی و وکالت . در صورتی که کسی هیچ کدام را نداشته باشد قطعا به هر کدام دست یابد غنیمت است.
  سلام .کارمندی بهتره چون آرامش و ثبات داره .
  من تجربه ی دوسال کارمندی رو دارم الانم سردفترم لازم به ذکره که سردفتری علیرغم استرس بسیار بالا بازهم قابل مقایسه با کارمندی نیست...
  سلام
  سلام به همه . وکالت بهتره و قابل قیاس با مشاغل کارمندی نیست . پیروز و سرافراز و موفق باشید .
  پاسخ:
  سلام دوست عزیز/قابل قیاس بودن هر دو در این است که هر دو شغل به حساب میآن.
  سلام من کارمند دادگستری هستم با 4 سال سابقه تو این چهار سال اکثر وکلایی ک ازشون سوال کردم از درامدشون ناراضی بودن و اونایی ک باام خیلی صمیمی بودیم حتی اقرار میکردن از خداشونه بیان کارمندی وقسم میخورن که پول اجاره دفترم بعضا در نمیارن ، با شرایط فعلی کشور و احتمالا تا 4  5 سال دیگه حتی با وجود لغو تحریم ها کارمندی بهتره تا بعدش ببینیم چی میشه در ضمن دوستان پیام نوری چون من لیسانسم پیامنور گرفتم اینو بهتون میگم سال 90 که ازمون دادیم اکثر قبول شده هایی ک ازشون پرسیدم از پیام نور بودن
  وکیل چه ربطی به کارمند داره ؟  این کجا و آن کجا !!!! مشخصه که کلاس کار وکالت بسیار بالاتره و هم از نظر درآمد چه ربطی داره آخه به هم 
  سلام 
  من وکیل مرکز هستم . راستش پرونده کمه ولی آدم سرش بالاست چون رییس و آقا بالاسر نداره ... همکارایی نداره که بیخ گوشش کار کنند و زیرابشو بزنن ... خودش آقا و سرور خودشه ...رییس نداره که هر روز بخواد لیچار بشنوه یا سر مرخصی التماس کنه .
  وکالت بهترین شغل برای خانمهاست .
  روزی دست خداست وکارمندی ووکالت وسیله است ،بهتراست باحداقل درامد حداکثر استفاده ازعمررا داشته باشیم .توکل به خدا

  من شغل وکالت رو نه تایید میکنم ونه انکار. هر شغلی مزایا و معایبی داره ازجمله شغل وکالت. عیب وکالت استرس و کمبود پرونده. مزایای وکالت از معایبش بیشتره اگه بهش ایمان داشته باشی و خودتو باور کنی.
  اگه دنباله آسایش و آرمش هستید وکالت را انتخاب کنید و اگر دنبال درآمد بیشتر هستید بنظرم کارمندی گزینه مناسبتری هست . بهر حال انتخاب با خود شماست .
  باسلام/به نظر من کارمندی بهتره،چون آسایشش بیشتره.در ضمن هرکه با کارمندان برخورد داشته باشه دیدش فرق می کنه تا برخورد با یه وکیل.(پس اگه دنبال این مسائلی و دید عامه مردم برات اهمیت داره بروکارمند شو)ولی اگه دوست داری عاشقانه زندگی کنی وکالت ترجیح داره.چوم در کارمندی هیچ عشقی متصور نیست.
  همش سر بی رونقی این روزای وکالته.اونم دلایلی داره که مهمترینش فقر ریشه ای وخانوادگی اقتصادی وفرهنگی وکلاست .فی المثل خیلی از خانوم های تازه کار وکیل پرونده های 200و300هزار هم قبول میکنند.مبلغی که در آمد 2 روز یه راننده تاکسیه.ویا خیلی از وکلا کار وکالت رو به خاطر مسایل دیگه انجام میدن وگرنه وکالت کجا کارمندی کجا؟
 • امیر حافظ
 • با سلام 
  پاسخ به سوال  را میتوان از چند منظر بررسی نمود:
  از نظر اهداف شغلی: وکالت شغلی مقدس وهدفش استقرار عدالت مطلوب است درحالی هدف عمده کارمندی رفع بیکاری .اشتغال. کسب درآمد وغیر....
  دوم وکالت باعث افزایش اعتماد به نفس درآدمی میشود واز انسان سنگ زیرین آسیاب میسازد درحالی که کارمندی از انسان فردی میسازد.مطیع.بی اراده.قانع ..چ بسا شرایط رکود ویکنواختی شغل کارمندی انسان را دل زده از سرنوشت وآینده سازد.
  از منظر مالی : وکالت به مراتب بهتر از کارمندی است و به راحتی میتوان وکلای موافق را که غول اقتصادی اند را پیدا کرد.
  شان ومرتبه اجتماعی: جایگاه وکیل در جامعه همانند پزشک وچه بسا فراتر از آن است در حالی که کارمندان شان اجتماعی شان از نظر عرفی بسته به آن است که درکجا مشغول به خدمت باشند.
  از نظر پاسخگویی ومیزان مسولیت : وکیل فقط دربرابر موکل و وجدان وپروردگار خویش مسول است اما کارمند در سلسه مراتب دستوری قراردارد وتابع ضوابط ومقررات شغلی خویش است چ بسا ممکن است مسولین متعدد بر کار وی نظارت داشته باشند.
  از نظر استرس شغلی: استرس ومیزان اضطراب وتاثیر آن بر زندگی وکیل را نمیتوان با شرایط عادی و بسیار ساده ویکنواخت کارمندی مقایسه نمود.
  حال خود قضاوت کنید!
  با سلام دوستان.
  برخود حقی می بینم تا من نیز باعنوان عضو کوچکی از جامعه حقوقی کشور نظریات خویش را پیرامون سوال مطرحی توسط مدیر محترم این مجموعه به شرح ذیل معروض دارم:
  اولا مبنای طراحی سوال و به کل شیوه مقایسه شغل وزین وکالت وکارمندی از اساس اشتباه است وهمچون مقایسه دوحیوان طاووس وخروس شبیه است به نظر میرسد که در گوشه چشمی مختصر همین را بس که وکلا پیشینه 1400 ساله دارد مبنای وجودی وکیل کمک به بیان حقیقت و عدالت است نه مادگرایی صرف برخلاف شغل کارمندی که هدف فقط امرار معاش است.
  وکالت شغل خوب و پول سازی است . موفق باشید .
  دوستان عزیز .
  بنده 8 سال است که وکیل تهران هستم وبیشتر این مدت بیکار بوده ام به هر شرکتی هم که مراجعه کردم نتوانستم مشغول شوم توصیه میکنم فریب اسم این شغل را نخورید.
  سلام 
  من هفت ساله که  وکالت می کنم ... از خدا که پنهون نیست از شما چه پنهون که هر وقت میرم اداره دارایی یا ثبت احوال یا ثبت اسناد ، به حال کارمند های اونجا غبطه می خورم.
 • دانشجوی حقوق
 • سلام چند تا امار بدم خدمتتون تحلیل کنین و تعمیم بدین الان در کشور ما حدودا70 هزار وکیل 70 هزار استاد دانشگاه (درتمام رشته ها) 10 هزار قاضی 4 میلیون نفر کارمندان شاغل حکومت ایران 7 هزار دفتر اسناد رسمی 30 هزار دندانپزشک 110 هزار پزشک عمومی و متخصص 150 هزار پرستار17 هزار داروساز10هزرا داروخانه بیش از 100 هزار آژانس مسکن 15 میلیون ورودی پرونده به دستگاه قضا وجود دارد که فقط حدود 10 درصد ان دارای وکیل میباشد.
  آنچه شیران راکند روبه صفت    احتیاج است احتیاج است احتیاج
  باسلام/دوستان واقعا اگه100میلییون پول نقد داشته باشید واقعا کارمندی رو انتخاب می کردید؟
  اگه حقوقدانی پیدا بشه که جوابش مثبت باشه،خداوکیلی کتاباشو پاره کنه بهتره.همه این پرسشوپاسخها به خاطر فقر مالیه ولاغیر.
  سلام محضر دوستان . از محصنات وکالت اینه آقای خودتی و خودت .اگه  مدیریت وکیل خوب باشه به منشی هم نیازی نیست   و اینکه دوستمون گفته همه جور وکیل دیده چه اشکالی داره از هر قشری میشه وکیل شدبا این بهانه ها شان وکیل پایین نماد یا دوست دیگرمون گفته در وکالت باید دروغ زیاد گفت بنده برعکس این مطلبو میگم اتفاقا باید انقدر صداقت و رو راستی موکل از وکیل ببینه   که اونو وکیل خانوادگی بکنه .مردم تشنه رو راستی و صداقتند باور کنید وکلایی هستند که با دست خالی دفتر زده اند و نون درستی و پاکی و صداقت خودشونو می خورن و  آنقدر موکل و مشتری دارند که وقت سر خواراندن ندارند و نیازی به رابطه و پارتی و غیره ندارند چون به قسمی که خورده اند پایبندند در  ضمن بازنشستگی ندارد خیلی مطلب مهمیه و هر چه وکیلی کهنه کار میشه  بیشتر خودشو نشون میده در کدوم کار دولتی این همه امتیاز وجودداره؟
  سلام من سال79 کارمند ثبت اسناد و املاک شدم بعد از15 سال الان بیدار شدم که چه خطای بزرگی مرتکب شدم در حالی که به راحتی میتوانستم وکیل شوم اگر بخواهم کارم را باکار یک وکیل مقایسه کنم باید مثال  بنا با مهندس ساختمان را بزنم الان هم دنبال راهی هستم خود را از این گرداب نجات دهم به وکالت فکر میکنم ولی بادو دلی وتردید ولی درهرصورت در وکالت دین امکان وجود دارد که شخص خود را ترقی دهد ترقی یافتن لااقل از نطر مادی دردی ازت دوا نمیکند بگدریم از این که تحصیلات یا سو اد حقوقیت استفاده ای که ندارد هیچ نقش بخصوصی هم در پیشرفت شعلیت بازی نمیکند

  پاسخ:
  با سلام و احترام و سپاس از نظرشما "کارمند" عزیز/نظرتان را خصوصی ارسال کرده بودید که فکر کنم مد نظرتان ارسال خصوصی نبوده است لذا بطریق فوق منتشر شد .
  موفق باشید.
  سلام 
  از مطالب خوب شما سپاسگزارم
  اگر برای دوستان مقدور هست لطفا من رو راهنمایی کنید.
  بنده اخیرا در آزمون استخدامی کارشناس حقوقی یکی از بانکهای دولتی پذیرفته شدم 
  و کلیه مراحل آزمون ، مصاحبه و... رو با موفقیت گذروندم.
  به نظر دوستان گرامی آیا من به عنوان یک خانم با روحیه بسیار حساس، بدون سرمایه و کمک مالی خانواده و درون گرا
  بهتر است همین راه کارمند شدن را ادامه بدهم یا اینکه برای وکالت امسال تلاش کنم؟
  سال گذشته من وکالت رو آزمایشی شرکت کردم و فقط 10 نفر تا قبولی فاصله داشتم مطمئنم امسال می تونم قبول بشم.
  واقعا مردد هستم.
  من هم دقیقا به اسم و رسم وکالت فکر می کنم و اینکه نکنه با کارمند شدن تمام آرزوهام نابود بشن.
  من دانشگاه تهران درس خوندم و همه یه جور خاصی دربارم فکر می کنن 
  همه انتظار دارن من وکیل بشم
  ولی خودم می دونم که برای وکالت مناسب نیستم.
  لطفا راهنماییم کنید.
  خیلی ممنونم.
  سلام.من یه کارمندم(نماینده حقوقی ودارای15 سال سابقه کاری) در سال92در آزمون کارآموزی مرکز رتبه 100 رو کسب کردم.اما به دلایلی همون کارمندی رو انتخاب کردم.واقعا الان پشیمانم .6صبح بیدار میشم تا4 بعداز ظهر کار میکنم برای دو تومن.زندگی هم خیلی یکنواخته.میخوام در آزمون وکالت94 شرکت کنم.اما این بار در صورت قبولی، از شغل کارمندی استعفا میدم.
  سلام بنده وکیل تازه کار هستم وقبلا کارمند بودم اینکه بگوییم وکالت بهتر است یا کارمندی بسته به شرایط هر کس متفاوت است بنده در این وانفسای شغلی از کارمنی درسال 92 استعفا داده و وکیل شدم  وشکر خدا راضی هستم درست است که درآمد بالایی ندارم وحتی در برخی ماهها شاید به کمتر از حقوق کارگری برسد ولی دوسال از جیب خودم خرج کردم و هیچ پرونده ای نداشتم نه آشنایی ونه سرمایه ای وهر چه در کارمندی جمع کرده بودم در راه وکالت خرج کردم پرونده گیرم نیومد نیومد تا اینکه اخیرا پرونده ای برایم افتاده که حق الوکاله آن تقریبا برابر با پانزده سال کارمندی ام است وکالت این مزایا را دارد هرچند باید صبور بود.موفق باشید

  سلام آقا محمد خان

  من لطفعلی خان زندم

  براتون متاسفم بی نهایت. ظاهرا دلتون از جای دیگه ای خونه و گیر دادی به قبولی های 90. خدمت شما عرض شود ما فله ایی نیستیم ما جزو نسل سوخته ایم که مجبور بودیم  اینقد مطالعه بکنیم و شب نخوابی بکشیم  که تو  50-60 هزار نفر شرکت کننده جز نفرات برتر باشیم. لازم به ذکر است که قدیما ( البته معلومه شما قدیمی با اوصاف آتیه می باشید) وکالت اصلا شرکت کننده نداشت و کسی که قبول می شد در واقع فله ایی بود.  الان وکیل می شناسم بیست سال سابقه کار داره ولی هنوز نمی تونه هزینه ها رو حساب کنه.

  ما افتخار می کنییم که فله ایی و با سواد هستیم تا اینکه یکی یه دونه و سفارشی و بی سواد و مخرب وکالت و تضییع کننده حق مردم و مسخره دست قضات باشیم..

  واقعا براتون متاسفم

  باعرض پوزش قبولی های سال90 به بعدلطفاسرشون ونگیرن بالا وبگن ماوکیلیم یاوکالت قبول شدیم چون بااین پذیرش فله ایی که شماهم جزو اون هستیددیگرابرویی برای این شغل باقی نمونده .من انواع وکیل دیدم .وکیل فلج .کور.باعصا .خانه دار.فشن.مدلینگ.بدنساز.روحانی.پاسدار.بازنشسته.بخداهرجامیگن شغلتون چیه میگم ازاد.اصلافرض کنیددرامدش هم بهتراز کارمندیه بااسم ورسمش که خرابش کردن چه میکنید.جوانان عزیزبرویددنبال کارمندی عزیزانم
  هیچ شخصی از پایه و اساس وکالتو نمی کوبه چون ذاتا شغل خوب و جذابیه و تخصصی ترین شاخه شغلیه رشته حقوقه که تو هر پرونده حداقل ده تا مطلب جدید یاد میگیری و پویایی داره ولی مشکل بر میگرده به افزایش فله ای و بدون حساب و کتابه پذیرش دانشجوی حقوق که چاره ای جز هدایته اونا به وکالت نیست که وضعیت اقتصادی جامعه و عدم اشاعه فرهنگ وکالت در جامعه و بدتر از اون ارائه چهره ای منفی درباره وکلای شریف و زحمت کش  دادگستری به جامعه و تخریب چهره وکلا و غیره سبب میشه تا وضعیت به گونه ای دیگر رقم بخوره .علی ایحال برعکس اونایی که میگن وکالت شغل آقایونه من میگم وکالت بیشتر به درده خانوما میخوره چون اگه در طول سال ی دونه پرونده هم نداشته باشن چون مسئولیت اقتصادی ندارند براشون مهم نیست و لااقل از اسم پرمسماش استفاده میکنند .موفق باشید .

  سلام الهه خانم. امیدوارم موفق باشید

  به نظر من وکالت ابهت سالهای گذشته رو نداره من دو سال در دادگستری کار کردم و میدونم که فقط بعضی وکیلها  اونایی که به یه جایی وصلن موفقن. وکیلهایی رو دیدم که تازه کارن و دل آدم به حالشون می سوزه.  البته قضات محترم چون پشت میز میشینن زیاد واقعیت رو نمی بینن  و صد البته حق دارن چون کار قضاوت خسته کننده است.

  به نظر من پدرتون بهترین کمکو می تونن بهتون بکنن بهشون بگید که تو سایت دادگستری آمار  درآمد چند تا وکیل تازه کار و کهنه کار رو بگیرن ( انتظار داریم به ما هم بگید)

  واقعیت ها رو اگه نگاه کنیم می بینیم که تعداد وکلا زیاده و موضع گیری قوه قضاییه هم در قبال وکلا جالب نیست طوری اسم وکلا رو میارن که انگار اسم شیاد و کلاهبردار رو میارن اینو تو رسانه ها و فیلم ها هم می تونین ببینین. برنامه روشنی هم در قبال محدود کردن پذیرش وکلا وجود نداره می تونین به لایحه جدید وکالت مراجعه کنید میگه که هر سال الزاما باید آزمون وکالت برگزار بشه، درست همون روال قبلی. یه دوست تازه کار دارم که تقریبا تو دادگستری هم رابطه خوبی داره ولی خودش میگفت که پول بیمه شو نداره پرداخت کنه. 

  به هرحال، تو ایران شغل پردرامد امنیت نداره به همین خاطر قوه قضائیه نسبت به وکلا حساس شده و تقریبا به هدف خودشون هم رسیدن. مثل پزشکا که زمانی پول پارو می کردن ولی الان پزشک بیکار هم داریم.

  سلام خسته نباشید.من سال 92 مدرک لیسانس حقوق مو از دانشگاه پیام نور تهران گرفتم.من خیلی به وکالت علاقه دارم اما میترسم شرکت کنم و این مشکلاتی که دوستان میگن و داشته باشم خواهش میکنم راهنمایی کنید با این حرفاتون کلی استرس گرفتم که مبادا انتخابم اشتباه باشه.تو خانواده ما به کارهای حقوقی علاقه زیادی نشون میدن پدرم قاضیه و همه دوس داریم منم وکالت قبول بشم بنظرتون انتخابش کنم؟؟؟ 
  سلام .عاجزانه تقاضای راهنمایی از دوستان دارم. لیسانس ادبیات و حقوق و فوق حقوق خصوصی دارم.هفت ساله معلم اموزش و پرورشم از کارم زیاد راضی نیستم . خیلی زودرنجم و حرف و دستور مدیر زود ناراحتم میکنه. البته تو کارم موفق هستم ولی دوستش ندارم. میخوام ازمون وکالت شرکت کنم با اراده قوی. اما حرفای دوستان به خصوص اون بی احترامی قاضی و.. اراده ام رو سست میکنه .سال 86 همزمان با قبولی در اموزش پرورش ، سردفتری قبول شدم ولی درست همین حرفا که سردفتر زیاد شده و ... کارمندی رو انتخاب کردم ولی فکر میکنم اینهمه زحمت درس خوندن تو رشته حقوق برام بیفایده بوده . لطفا راهنمایی کنید. ممنون
  با سلام . مهسا خانم این موضوعی که شما می فرمایید یک موضوع تازه نیست منتها اشتباه متوجه شدید . یعنی اینکه فرزند یا همسر وکیل در صورت شرکت در آزمون وکالت و قبولی در آن فقط و صرفا حق انتخاب آزادانه محل کارو بدون لحاط اینکه با اون رتبه ای که قبول شده کجا میتونه کار کنه رو داره نه اینکه پروانه وکالت پدر یا مادرش به اون به ارث برسه یا واگذار بشه . موفق باشید .

  من دو ماه پیش همینجا کامنت گذاشتم. اون موقع می گفتم شهر ما 7 نفر وکیل داره و 50000 نفر جمعیت. پیش خودم میگفتم که منم دفتر میزنم میشیم 8 نفر وکیل. ولی تو این دو ماه 3 دفتر دیگه زیاد شده. اگه اینجوری پیش بره تا یه سال آینده میشن 20 دفتر. جای تاسف داره خوش بحال من که گزینه کارمندی رو هم دارم. واقعا نظرم عوض شده و دیگه به وکالت اصلا فک نمی کنم.

  تو یه موسسه مالی یه وکیل رو دیدم که حرف هایی میزد که از وکالت متنفر شدم. بلوف میزذ معلوم بود که بد جور نیاز به پرونده داشت.

  تو کارمندی ماهی 1500 نقد میگیری 200 تومان حق بیمه تون رو پرداخت  می کنن. عیدانه داری مناسبت ها پول بهت میدن. می تونی بعدا یه کار دیگه ای رو با پول رابندازی. و دو تا منبع درآمد داشته باشی. ترس از اشباع شدن نداری کسی چش به پولت نداره.

  با عرض سلام. این  موضوع در نودو هشتمین جلسه کانون وکلای دادگستری مرکز در مورخه 3/17/ 94 به تصویب رسیده است :فرزندان وکلای متوفی حق   انتقال   به محل اشتغال پدر یا مادرشان را دارند.با این حساب اگر فرزند وکیل  حداقل   دانشجوی حقوق بوده یا کاراموز وکالت باشد می تواند در محلی که پدر یا مادر وکیلش وکالت می کرده وکالت کند. هستند وکلایی که سالهای سال در یک شهر کوچک وکالت می کنن و با انتقال آنها موافقت نمی شه پس فرزند وکیل به راحتی میتونه به دفتر وکالت پدر یا مادرش منتقل بشه  و نیازی نیست سالها با کانون  کلنجار بره برای انتقال و این قبیل مسائل.و این ا متیاز بزرگیست برای فرزندان  وکلا.
  اگه مهسا خانم مبنای قانونیه حرفشونو هم بگن ممنون میشم چون ما همچی قانونی نداریم که پروانه وکالت به فرزند یا سایرین برسه . چون وکالت قائم به شخصه . معلومه اصلا از مبانی وکالت اطلاعات ابتدایی هم ندارید ! لطفا مطالب کذب ننویسید .
  با عرض سلام محضر دوستان . در تفاوت وکالت و کارمندی باید عرض کنم امتیاز پروانه وکالت وکلا بعد از فوت به فرزند وکیل منتقل می شه و فرزند وکیل میتونه از حقوق مکتسبه ناشی از پروانه  وکالت پدر یا مادر وکیل خود برخوردار باشه و این یک حسن و موفقیت در عرصه وکالت و یک تمایز ویژه و خاص برای فرزندان وکلاست و می شه گفت فرزند وکیل با لقوه یه وکیل محسوب می شه.این مورد رو نوشتم برای اونایی که  مردد هستن در انتخاب وکالت و کارمندی این امتیاز رو در نظر داشته باشن و بتونن تصمیم بهتری بگیرن 
  ضمنا کسانی که دنباله هیجانه وکالتند ، باید خدمتشون عرض کنم که به صرف هیجان ،  نمیشه امرار معاش کرد ..............  صلاح کار خویش خسروان دانند .............. 
  هر انسانی میدونه تو ورق وکالت بهتر از کارمندیه . هیجان داره .کار تخصصیه . آزادی داره . ولی امروز اقتصاد حرف اولو قبل از پرستیژ میزنه . دوره اسمو رسمها تموم شده . حتی وکلای قدیمی هم میگن به وکالت به عنوان شغل نگاه نکنید و حتما در کنار اون کار دیگه ای داشته باشید و وکالتو شغل دومتون قرار بدید . درسته که برخی همکاران وکیل فوق العاده درآمد دارن اما باید کلیت بازارو  دید . تو هر صنفی ده درصد میلیاردی کار میکنن ولی احساسی نباید فکر کرد . من خودم وکیل پایه یک هستم ولی میگم در زمانه ما وکیل شدن راحتر از کارمند شدنه چون خودم تجربه کردم .
  با سلام . دوستانی که نظر میدن وکالت بهتره اولا تو دوره دانشجویی طبق قانون کی میتونه تو آزمون وکالت شرکت کنه که حالا دوست شما وکیل بوده اونم قبل از اخذ مدرک لیسانس . ثانیا پرونده زیاده اونم بسیار بیشتر از تعداد کل وکلا اما هروقت مردم نشستن پای قرارداد و پول متناسب با کارو بهت دادن اون وقت حسابه . خود من هفته ای پنج تا کار بهم معرفی میشه تخفیفم میدم ولی کو پول که مردم بدهند . بعدشم جسارت نشه همکار سراغ دارم میگه ماهی ده تومن میندازه ولی وقتی تحقیق میکنی میبینی پول اجاره دفترشم درنمیاره . ضمنا رییس محترم کانون وکلای مرکز در مصاحبه هاشون بازاره وکالتو بهتر از امثال بنده تشریح کردن : بسیاری از وکلا بیکار و برخی از وکلای بیکار مسافر کش هستند . قضاوت با شما...............
  سلام.قبل از اینکه بخوتم چیزی بگم از همه دوستان عذر خواهی میکنم و قصد توهین به کسی رو ندارم دوستانی که میگن وکیل زیاد شده و برونده نیست و.... به این نکته توجه ندارن که برای اینکه وکیل موفقی بشی باید عاشق وکالت باشی و از همه مهمتر اراده قوی می خواد یکی از دوستان من که همدوره ای بودیم دوران دانشجوویی برونده میگرفت و ماهیانه حدودا 3 میلیون درامد داشت دقت کنید دوران دانشجویی بس خواهشن کمکاری خودتون رو به بای نبود برونده و ... نزارید
  سلام
  به نظر من وکالت شغل بهتری است هیجانی که در وکالت است در کارمندی نیست . به نظر من اگه آدمی مثل من هستید یعنی دنبال هیجان چیز های غیر منتظره هستید وکالت قبول کنید تا اینکه کارمند شوید و ی زندگی معمولی داشته باشد. 
  با سلام من در سال چهار یا پنج تا پرونده بیشتر نمی گیرم ولی حسنی که وکالت داره و اون رو با کارمندی به طرز چشمگیری متمایز می کنه اینه که تو کارمندی سقف درآمد مشخصه ولی توی عمر ‌ وکالتت یک یا دوتا پرونده هست که زندگی مادیتو عوض می کنه و به انتظارش می ارزه البته این قبیل پرونده ها هنوز به پست من نخورده ولی امیدوار هستم
  پاسخ:
  با سلام و سپاس /ما هم  آرزوی موفقیت برای شما دوست عزیز را داریم.
  من از سال ۸۱ در یک شرکت استخدام شدم تا اینکه سال ۸۶ موفق به اخذ پروانه وکالت شدم و در سال ۹۲ شرایطی برام پیش اومد که در سر دو راهی قرار گرفتم و از این میان وکالت رو انتخاب کردم و از شغل ثابتم با درآمد ماهیانه سه میلیون و پانصد هزار تومان صرفنظر کرده و بازخرید نمودم الان که بعد از دو سال از آن تاریخ حساب می کنم می بینم نه تنها اشتباه نکردم بلکه درامد هشت سال کارمندی رو طی دو سال وکالت کسب کردم ضمن انکه تنهای از ده درصد از وقتی که درگیر شرکت کرده بودم استفاده کردم و از همه مهمتر نوکر خودم و آقای خودم هستم 
  پاسخ:
  با سلام و سپاس /منتظر توضیحات بیشتر شما هستیم اینکه چطور شما پرونده گیرتون میاد با این اوضاع خراب وکالت!
  سلام
  باز نشسته اموزش وپرورش هستم ایا می توانم در ازمون وکالت شرکت کنم.
  پاسخ:
  با سلام و احترام / تا جایی که اطلاع دارم  در صورت داشتن لیسانس حقوق هیچ منعی در این خصوص وجود ندارد   اما شما می توانید جهت اطمینان خاطر  شرایط عمومی و اختصاصی پذیرش در سالهای قبل را نیز مطالعه فرمایید.
  سلام.من سال 92 هم قضاوت و هم وکالت قبول شدم.اما چون وکالت رو زودتر شروع کردم(از خرداد 93کاراموزی شروع شد ولی کار وکالت رو به دلیل نداشتن 25 سال تمام از آبان 93 شروع کردم)در کنارش مراحل و مصاحبه های قضاوت رو رفتم تاینکه بعد از تقریبا یکسال کار وکالت در اختبار قضاوت پذیرفته شده و الان هم باید برم برای کاراموزی.همچنان تردید دارم که قضاوت برم یا وکالت بمونم.ولی نمیتونم شغل بزرگ قضاوت رو از دست بدم.هرچند ازته دلم با وکالت هستم و دوس دارم بمونم واگه درامد ثابتی داشتم هرچندکمتر می موندم ولی تصمیم گرفتم برم قضاوت.الان هم دارم کارهای ازمایش و سوء پیشینه و انصراف از وکالت و.. انجام میدم.
  پاسخ:
  با سلام /موفق باشید 
  فوری     فوری   سلام دوستان از نظراتتون استفاده کردم ولی من بر عکس شما دو ماهه وکیلم و برای استخدامی هم بهم زنگ زدن به شدت دودلم چون تازه کارم هستم قدرت تصمیم ندارم ضمن اینکه از نظر روحی هم عدالت محورم و از استرس فراریم ولی چون انعطاف پذیرم میتونم خودمو با شرایط وفق بدم اکثر افرادی که مشورت کردم کارمندی رو ترجیح دادن میترسم 20 سال دیگه فرزندم بگه بابا حیفه نون تو 20 سال پیش وکیل بودی رفتی کارمندی چرراااا؟ جوابشو چی بدم ؟؟؟؟ خواهشا فوری کمکم کنیدفوری
  پاسخ:
  با سلام /با توجه به اینکه وضعیت لایحه جامع وکالت مشخص نشده در حل حاضر هیچ کس حتی خود وکلا هم از اینده حرفه وکالت اطلاع چندانی ندارندامیدوارم هر چه سریعتر به بازار اشفته وکالت رسیدگی کنند احتمالا این دولت بتواند  طرح وکیل خانواده و بیمه وکالت را عملی کند.که البته محتوای ان هم مبهم هست.
  سلام . آنچه مسلم است اینکه وکالت ابهت اوایل دهه هشتاد و قبله اونو نداره . البته اسم بزرگی که داره و آزادی ظاهری که داره باعث میشه در انتخاب بین وکالت و کارمندی ، احساس بر منطق غلبه کنه . موفق باشید .
  پاسخ:
  با سلام وسپاس از دیدگاهتان/
  سلام به همه دوستان . وقتی یک فارغ التحصیل حقوق وکیل میشود ممکنست عنوان بیکار را نیز داشته باشد .البته ممکنست . چون علیرغم آنکه وکیل است احتمال بیکاری پنهان وجود دارد اما در مورد یک کارمند  تا زمانی که کارمند است هر چقدر هم دون پایه باشد هیچگاه عنوان بیکار صدق نخواهد کرد .
  پاسخ:
  با سلام و سپاس از دیدگاهتان/

  با سلام

  من هم برای مشاوران 92 قبول شدو و هم برا آزمون استخدامی. منم خیلی دو دلم و استرس زیادی دارم، ترس از رفتم در راهی که بازگتش دست خود آدم نیست.کاش می توانستم درست انتخاب کنم. کاش فقط یکی از آنها قبول می شدم و سر دو راهی قرار نمی گرفتم. از وکلا و کارمندای زیادی پرسیدم حتی از قضاتی که می شناسم . در کل اینجوری پاسخ گرفتم : کارمندای ادارات اکثرا گفتن وکالت بهتر است حتی بعضی از روسای ادارات و دانشگاهها، (معلم ها که بماند، اونا میگن صد در صد وکالت بهتره). وکلا گفتن 60درصد وکالت و 40در صد کارمندی. قضات بدون استثنا گفتن وکالت بهتر از کارمندی است.

  ولی مشکلم جای دیگری است.من خیلی دیر و با دقت زیاد انتخاب می کنم و این اذیتم می کنه. لازمه بگم که تو دادگستری شهرمون هم دو سال کار کردم و با بیشتر اونا رفیق هستم و در دانشگاه شهرمون هم تدریس دارم.

  ولی واقعا دو دلم. خواهشا کمکم کنین. کسایی که در وکالت مشغول به کار هستند خواهشا بیشتر راهنمایی کنین

  پاسخ:
  با سلام و سپاس /
  سلام دوستان
  بنده کاراموز وکالت هستم 
  به نظر من اصلا نباید وکالت رو با کارمندی مقایسه کرد هر شغلی خصوصیات خودشو داره و هر کسی باید شغلی رو انتخاب کنه که در درجه اول بهش علاقه داشته باشه من در حال حاظر شاید به اندازه یک کارمند درامد نداشته باشم ولی حاظر نیستم شغلمو با کارمندی عوض کنم چون وکالت شغلیه که پر از هیجان و چالشه ومیشه باهاش یه شبه ره صد ساله رفت و کسایی میتونن موفق بشن تو این حرفه که اهل ریسک باشن 
  با این حرفم که الان رابطه و نفوذ تو وکالت حرف اولو میزنه کاملا موافقم 
  پاسخ:
  با سلام و سپاس /
  با تشکر از ارسال نظرات دوستان امیدوارم تعداد بیشتری از افراد بیان نظر بدن.
  یه چیز ی که خودم دارم به عینه میبینمو واستون میگم
  من دانشجوی کارشناسی حقوقم. یه استاد داریم متولد ۶۳ که وکیلم هست ماشینش تقریبا ۶۰میلیونه. جالب اینجاست یکه از بچه هایی که با من همکلاسیه و متولده۶۴ هست با این استاد در دوران دبیرستان همکلاسی بودن و الان این دوستمون کارمنده دولته و ماشینشم هاچ بکه. البته از روی ماشین ننیشه قضاوت کرد چونذممکنه ظاهر کار باشه. ولی شخصا خودم کارمندی با حقوق ثابت و معقول را به وکالت و دویدن توی راه پله های دادسرا را ترجیخ میدم.
  یه بار سر کلاس از استاد پرسیدم وکالت بهتره یا قضاوت ایشون گفتند هیچ کدوم. نمیدونم چرا اینو گفت

  موفق باشین.
  پاسخ:
  با سلام و سپاس /
  با سلام به دوستان.هرکدام از مشاغل قضاوت و وکالت و کارمندی مزایا و معایب خاص خودشون دارن.مثلا وکالت و قضاوت    در حالت نرمال مشاغلی پر استرس و دردسر سازند.پس اگر تیپ شخصیتی درونگرا و ارامش طلب  و کتاب خوان و حقیقت دوستید بدانید که استهلاک شما در شغل قضاوت و  وکالت بالاست و قادر نیستید از شغل و کارتان لذت ببرید.با توجه به شرایط امروز جامعه ما در انتخاب بین قضاوت و وکالت به نظر من قضاوت بهتر است.زیرا  که وکالت تبدیل به زباله دانی شده  که مدام بر تعداد وکلا بدون هیچ گونه حساب و کتابی افزوده می شود و حتی با سه سال پیش ان قابل قیاس نیست و قانون عرضه و تقاضا بر همه جا حکم فرماست  و قرار هم نیست این روند معکوس شود و به یقین وضع بدتر هم می شود.دلیل دیگر هم این است که وکالت و علم حقوق به امری دم دستی و مبتذل تبدیل شده است و پرستیژ اجتماعی ان به شدت مثل دانشگاه در این مملکت افول کرده است.هر لیسانسیه حقوق و تمامی بازنستگان می توانند در این حرفه بی قدرت وارد شوند.وکالت در ایران چندان برای با سوادها مناسب نیست بلکه باید ادم با نفوذی باشی.در فرهنگ ما وکیل تا استانه دزد و ادم فروش و کارچاق کن پایین می اید.وکلا در فرهنگ ما ادم هایی ضعیف به شمار می روند و تنها افتخارشان چاپلوسی و زانو زدن دربرابر ارباب مکنت و جاه است و این امر واقعیت دارد منهای عده ای معدود و ضعشان هم به دلیل کسادی بازارشان بدتر هم می شود. بروید وضع اسف بار کسادی وکالت را از زبان رئیس اسکودا ببینید.حباب وکالت در حال ترکیدن است و در بحرانی سنگین فرو خواهد رفت که اگر به گل بنشیند کاری از دست کسی بر نمی اید.قضاوت در همه جای دنیا عالی ترین و مقدس ترین شغل است و حقوق و تسهیلات ان سرامد دیگر مشاغل است و از وجهه اجتماعی بالایی برخوردار است،از اون مشاغلی دردانه و میوه ای کمیاب که هرکه به ان دست یافت باید هفت امامزاده شمع روشن کنه.ادم ناقص الفکر در هر وادی ممکن ست وجود داشته باشد و اون قاضی که حاضر است با شرایط فعلی از قضاوت انصراف بده بدونید که لیاقت این منصب نداشته است یا متنفذی است که برای نفوذش در وکالت و دزدی برنامه داره.یقینا اگر کارمندی بادرامد خوب و  جای رشد و تعالی داشته باشه و مرتبط با تحصیلات طرف باشه و فرد باسواد بتونه در ان ترقی کنه بر هردو وکالت و قضاوت ترجیح داره مثل مشاور حقوقی صنعت نفت.
  پاسخ:
  با سلام و سپاس /
  با سلام به دوستان.هرکدام از مشاغل قضاوت و وکالت و کارمندی مزایا و معایب خاص خودشون دارن.مثلا وکالت و قضاوت    در حالت نرمال مشاغلی پر استرس و دردسر سازند.پس اگر تیپ شخصیتی درونگرا و ارامش طلب  و کتاب خوان و حقیقت دوستید بدانید که استهلاک شما در شغل قضاوت و  وکالت بالاست و قادر نیستید از شغل و کارتان لذت ببرید.با توجه به شرایط امروز جامعه ما در انتخاب بین قضاوت و وکالت به نظر من قضاوت بهتر است.زیرا  که وکالت تبدیل به زباله دانی شده  که مدام بر تعداد وکلا بدون هیچ گونه حساب و کتابی افزوده می شود و حتی با سه سال پیش ان قابل قیاس نیست و قانون عرضه و تقاضا بر همه جا حکم فرماست  و قرار هم نیست این روند معکوس شود و به یقین وضع بدتر هم می شود.دلیل دیگر هم این است که وکالت و علم حقوق به امری دم دستی و مبتذل تبدیل شده است و پرستیژ اجتماعی ان به شدت مثل دانشگاه در این مملکت افول کرده است.هر لیسانسیه حقوق و تمامی بازنستگان می توانند در این حرفه بی قدرت وارد شوند.وکالت در ایران چندان برای با سوادها مناسب نیست بلکه باید ادم با نفوذی باشی.در فرهنگ ما وکیل تا استانه دزد و ادم فروش و کارچاق کن پایین می اید.وکلا در فرهنگ ما ادم هایی ضعیف به شمار می روند و تنها افتخارشان چاپلوسی و زانو زدن دربرابر ارباب مکنت و جاه است و این امر واقعیت دارد منهای عده ای معدود و ضعشان هم به دلیل کسادی بازارشان بدتر هم می شود. بروید وضع اسف بار کسادی وکالت را از زبان رئیس اسکودا ببینید.حباب وکالت در حال ترکیدن است و در بحرانی سنگین فرو خواهد رفت که اگر به گل بنشیند کاری از دست کسی بر نمی اید.قضاوت در همه جای دنیا عالی ترین و مقدس ترین شغل است و حقوق و تسهیلات ان سرامد دیگر مشاغل است و از وجهه اجتماعی بالایی برخوردار است،از اون مشاغلی دردانه و میوه ای کمیاب که هرکه به ان دست یافت باید هفت امامزاده شمع روشن کنه.ادم ناقص الفکر در هر وادی ممکن ست وجود داشته باشد و اون قاضی که حاضر است با شرایط فعلی از قضاوت انصراف بده بدونید که لیاقت این منصب نداشته است یا متنفذی است که برای نفوذش در وکالت و دزدی برنامه داره.یقینا اگر کارمندی بادرامد خوب و  جای رشد و تعالی داشته باشه و مرتبط با تحصیلات طرف باشه و فرد باسواد بتونه در ان ترقی کنه بر هردو وکالت و قضاوت ترجیح داره مثل مشاور حقوقی صنعت نفت.
  پاسخ:
  با سلام و سپاس /
  سلام . من دو سالی هست وکیل پایه یک شدم . همزمان با قبولی وکالت دو موقعیت کارمندی داشتم که بخاطره همین مجموعه عللی که شما و دوستان مطرح کردید اومدم وکالت . امروز با قاطعیت میگم که در حال حاضر و در مجموع با در نظرگرفتن مجموعه عوامل کارکندی بهتر از وکالته . وکالت ، با وضع موجود دیگه ی شغل مطمئن و دادرای درامد مناسب نیست البته بعضی همکارا شاید درامدای بالا هم داشته باشن . وضعیت غالب بازار وکالت خوب نیست .
  پاسخ:
  سلام / شما که تجربه دارید کاش بیشتر توضیح میدادید که در حال حاضر یه وکیل چه چیزایی باید داشته باشه تا موفق بشه؟دوستان به تجارب وکلا نیاز دارند.
  سلام 

  منم دقیقا همین مشکل رو دارم . من کارمند استانداری هستم و مدتیه شروع کردم به خوندن واسه وکالت اما گاهی همین افکار و دغدغه ها میان سراغم و اعصابمو بهم میریزن . 
  ازمون قضاوت رو در سال گذشته شرکت کردم و قبول شدم اما پیگیرش نشدم چون علاقه ای ندارم بخاطر شرایط شغلیش 
  اما با این افکاری که تو ذهنم میاد گاهی با خودم میگم چرا پی قضاوت نرفتم حداقل حقوقش دو سه برابر کارمندیه که الان دارمش .

  نمیدونم کدوم طرف برم . خیلی سخته . از طرفی هم کارمندی چیزی نداره . فقط خرج ماهت اونم بخور و نمیر . و با این وضعیت باید 30 سال دیگه هم اجاره نشینی کنم . 

  نمیدونم چه کنم . لطفا راهنمایی کنین .

  پاسخ:
  سلام/فعلا کسی به فکر وکلا نیست ...متاسفانه
  سلام ووقت بخیر،
  من هم یک دانشجوی دکترای حقوق خصوصی و کاراموز وکالت کانون وکلا و مدرس دانشگاهم. به نظرمن اگر در این موقعیت ووضع جامعه فارغ التحصیلان حقوق اگر دنبال یه کار دولتی اند باید با توجه به تورم بروند به سمت مشاغل دولتییکه حقوقشان بالاست از قبیل قضاوت یا هیات علمی وگرنه رفتن به مشاغل دولتی دیگر با حقوق پایین وباتوجه به سیر صعودی تورم اقتصادی در جامعه به نظرم اصلا به درد نمیخوره وچه بسا مشاغل ازادی هم هستن که بهتر از این دسته مشاغل دولتی باشند.
  پاسخ:
  با سلام و احترام/ قطعن مشاغل آزاد زیادی وجود دارد که گاهن بهتر از مشاغل دولتی اند اما آیا کسی که  مثل جناب عالی  تا مقطع دکتری تحصیلات دارد قبول می کند صرفن به خاطر کسب پول برود پی مشاغل آزاد بی ارتباط با تحصیلاتش ؟ مطمئنن نه خیر!
  افراد تحصیل کرده جدای از در نظر گرفتن در آمد یک شغل به خیلی چیزها ی دیگر هم توجه دارند و این "خیلی چیزها" مانع از ان می شود که هر کاری را برای انجام قبولش کنند . به نظر می رسد یک فارغ التحصیل حقوق دوست دارد در یک شغل مرتبط با تحصیلش حتی با درامد کم هم مشغول به کار شود ولی شغل آزاد معمولی که نیاز به تحصیلات عالی ندارد هر چند درامد خوبی هم داشته باشد انتخاب نکند. به همین خاطر هست که دوستان پذیرفته شده در وکالت (شغل آزاد مرتبط با تحصیلات) علاقه بیشتری به وکالت دارند تا مشاغل ازاد دیگر !هر چند که می دانند با این وضع خروجی فارغ التحصیلان حقوق - عدم فرهنگ استفاده از وکیل در جامعه - جذب بی رویه وکیل از طرف کانون ها و مشاوران و غیره...- رقابت شدید بین وکلا و هزینه ها ی بالای اجاره دفتر و غیره ...وکالت آن در امد ده سال ژیش را ندارد.
  به هر حال به نظرم مسئله انتخاب بین کارمندی و وکالت مسئله ی یچیده ای است اما منطق در حال حاضر با این وضعیت جامعه کهبر روی هیچ شغل آزادی نمی توان حساب کرد، گذشتن از کارمندی به امید وکالت اصلن کار منطقی نیست علی الخصوص که حکومت هم میانه ی خوبی  با وکیل جماعت ندارد.
  وکالت خوب بود یک زمانی نه حالا!!!
  اینکه شما فرمودین "بروند به سمت مشاغل دولتییکه حقوقشان بالاست" حرف منطقی است ولی زمانی صحیح هست که متقاضی شغل دولتی حق انتخاب داشته باشد . ولی همه می دانیم که در حاضر پیدا کردن یک شغل دولتی تا حدی غیر ممکن است ولی وکیل شدن نه. 
 • ایوب رضایی
 • من اداری ام، اکثر هم دوره ای هام وکیل هستن، هر جوری حساب میکنم وضعیت زندگی و معاش من چند برابر بهتر از اوناست، ماهی دو تومن صاف  اجاره دفتر و  ... هزینه ایاب ذهاب اضافی و ... هم نداری، دو تومن کارمندی برابر سه چهار تومن وکالت هست که اونم کار تازه کار نیست بتونه دربیاره
  پاسخ:
  با سلام/ ممنون از بیان نظرتون
  سلام . قطعا وکالت بهتر از کارمندیه و جای شک و شبهه هم نیست .من سه ساله وکیلم و قبلا هم کارمند بودم . وکالتو به هیچ وجه با کارمندی عوض نمیکنم .
  پاسخ:
  با سلام و سپاس /
 • رحمان نظری
 • بنده فوق خصوصی دانشگاه بهشتی ام، بعد چندین سال وکالت پارسال به شکر خد استخدام یکی از ادارات دولتی شدم، دوستانی که نظر میدن وکالت بهتره یا هنوز دانشجو هستن و یا تازه قبول شدن و وارد بازار واقعی نشدن که ببینن چه خبره، در همه مشاغل چند درصد افراد فوق العاده موفق وجود دارن، معمولا تصور هم قبل وکالت این هست که منم جزو همون چند درصد هستم ولی وقتی وارد بازار میشین تازه میبینین که تعداد پرونده به اندازه تعداد وکلا نیست!!! هر کسی تردید داره بیاد صدتا وکیل معرفی کنم که دربه در دنبال ازمون خای استخدامی هستن، وکالت خوب بود منتها بیست سال پیش، نه امروز که هر خونه ای یه وکیل داره، تازه با سیل دانش آموختگان حقوق هم چاره ای جز هدایت اینا به وکالت نیست و مطمئن باشین بازارش بدتر هم میشه، کسی که نقد رو ول کنه به امید آینده بهتر میشه در اصطلاح حقوقی بهش گفت سفیه!!! 
  باز دوستانی که تردید دارن میتونن امتحان کنن!!! 
  فقط طوری برنامه ریزی کنید که سن استخدامتون تموم نشه.

  پاسخ:
  با سلام و احترام/ من هم با نظر شما موافقم اما گاه خیلی چیزها باعث میشود نخواهیم واقعیت ها را ببینیم.
  سلام دوستان من اخیرا پایه یکمو گرفتم و الان وارد بازار کار وکالت شدم الحمدلله  خوبه راضی ام از وضعیتم تو کار وکالت فقط این تویی که باید تلاش کنی و خودی نشون بدی تا موفق بشی و فقط علم زیاد نیست که میتونه تو رو به این سمت ببره باید بیان و اعتماد بنفس بالا داشته باشی و شجاع باشی تا بشناسنت  در نهایت من اگه سر دوراهی کارمندی یا وکالت قرار میگرفتم  قطعا  باز هم وکالت رو انتخاب میکردم موفق باشین
  پاسخ:
  با سلام و احترام/موفق باشید

  با سلام خدمت شما میخواستم بگم منم وضعیت شما رو داشتم

   تا اینکه مرکز مشاوران سال 90 قبول شدم اون موقع کارشناس حقوقی یکی از ادارات دولتی بودم  تا اینکه تردید و دودلی اومد سراغم موندم برم وکالت یا کارمندی رو انتخاب کنم خلاصه دل و زدم به دریا از کارمندی استعفا دادم اومدم وکالت الانم راضیم

  پاسخ:
  با سلام و احترام حضور ارزشمند شما بازدید کننده ی بزرگوار "سایه"
  سپاسگزارم که لطف نموده و وضعیت خود را در حرفه وکالت نوشته اید من می تونم با شما در این خصوص مکاتبه نمایم؟ چون نوشتین اول کارمند بودین بعد استعفا دادین چند تا سوال دارم از خدممتون.ممنون
 • کاردو کلهر
 • سلامی دوباره
  من قبلا با اسم بازپرس میومدم
  به وبلاگم سربزنید....با افتخار لینک میکنم شما رو....
 • سلام محضر دوستان حقوقی
 • در رابطه با سوالتون باید عرض کنم بنده به عنوان یک وکیل تازه کار ( بااندکی تفاوتی با سایر وکلای تازه کار که حداقل مشکل مالی ندارم  و علتش در پست قبلی توضیح داده ام )به هیچ وجه وکالت را با کارمندی عوض نمی کنم برای شروع وکالت سرمایه اولیه لازم هست و وقتی مدتی گذشت و کارتون رو غلطک افتاد خیالتون راحته و روال کار دستتون می اد کارمندی گجا و وکالت کجا؟ و اینکه در پست قبلی نوشته ام قضات و کارمندان دادگاه رفتار مناسبی با وکلا ندارند اضافه می کنم ا آنها هستن که در داگاهها از اتاقی به اتاق دیگر رانده می شوند و سرانجام  بار و بندیل خود را می بندد و از داگاه خداحافظی می کنند ( باز نشسته) در حالی که  راهرو های دادگاهها همیشه و تا آخرین نفس پذیرای قدمهای خستگی ناپذیر وکلا هستند  نه بازنشستگی دارد نه رانده شدن . تا آخرین نفس وکیل می تواند بتازد و پیش برود .اینها را نوشتم به افتخار همه وکلای همکارم مخصوصا" شوهر عزیزم که وکیل سرپرستم بود و بنده دوران کارآموزی بسیار شاد و  فرح  بخشی را سپری کردم  در ضمن یک پسر کاکل زری دارم و یک دختر گلابتون اگه خودشون دوست داشته باشن می خوام هر دوشون وکیل  بشن مخصوصا" پسرم البته خدا هر چه بخواهد همان  می شود   امیدوارم  شما هم با اگاهی کامل تصمیمگیری موفقی داشته باشید.

  پاسخ:
  با سلام و احترام  ممنون که توضیحات کاملی از واقعیات بیان فرمودین پس با این حساب شما هنوز هم وکالت را بهتر از کارمندی می دانید حتی با وجود افزایش بی رویه ی وکیل !/ متاسفانه اکثر کارمندای دادگاه ضد وکیلند از کارمند جزئش گرفته تا راسش و نمونه ی بارز اون لایحه ی جامع وکالت تدوین شده توسط قوه قضائیه است که حتی قرارداد مالی بین وکیل و موکل را جرمی انگارد آدم دلش به درد میاد وقتی می بینه یه صنفی که قرار است از مظلومی دفاع بکنه خودش بدتر از همه نیازمند دفاعه . با این افزایش بی رویه وکیل که معلوم نیست تا کی ادامه داشته باشه و اون لایحه وکیل شکن قوه قضائیه که اگه تصویب بشه معلوم نیست چه بر سر وکلا میاد تصمیم گیری رو بسیار سخت می کنه منظور من از ایجاد این پست این بوده که افراد کارشناسی مثل شما که واقعا تجربه دارن وا قعیت ها را بگن و از شما هم ممنونم که در پست قبلی بیان کردین  .شما شاید به خاطر همسرتون که وکیل با سابقه ای هستند بهتر و زودتر شناخته شوید ولی یک فردی که تازه می خواد وکیل بشه مطمئنا راه درازی در پیش خواهد داشت و به این سادگی نمی شود شغل خود را از دست بدهد. باز هم تاکید می کنم آنچه خطرناک است افزایش بی رویه ی وکیل است که معلوم نیست تا کی این ادامه خواهد داشت /اینکه می خوایین اقا پسرتون هم وکیل بشه برام جالب بود.موفق باشید.
  درضمن کارمندی هم پست کارشناس اسناد و املاک وزارت راه،مسکن و شهرسازی هستم
  فکر کنم پست خوبی باشه
  پاسخ:
  با سلام و احترام خدمت شما دوست عزیز /ضمن آرزوی موفقیت برای جناب عالی انشاءالله بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید .ما را هم بی خبر نزارید.
  مرسی از شما دوست گرانقدر
  گزینش مشاوران که تموم شده
  کانون وکلا هم همین چند روز پیش اعلام شد که مرکز قبول شدم و تیرماه پروانه صادر میشه
  قضاوت هم باز امسال رتبه 400شدم
  کارمندی هم که گزینشش پارسال بوده ابلاغش اسفنده
  پناه بر خدا یکی رو انتخاب میکنم ....قسمت
  مرسی از شما
  سلام
  منم مشاوران 92 رو قبول شدم
  وکالت 93 رو هم قبول میشم
  کارمندی مسکن رو هم 91 قوب شدم و اخر امسال ابلاغم میاد
  حالا موندم
  دست و بالم خالیه
  قضاوت رو دوس دارم و اونم ازمونشو دادم و قبول میشم
  اما یبار قبلا تا اخر رفتم گفتن امتیازت کم بوده رد شدم
  اینجا کسی منو نمیشناسه پس تعریف از خود معنایی نداره
  من اعتماد بنفسم بالاس
  عاشق حقوقم
  ارشد جزا دارم
  وفکر میکنم در رشته خودم بهترینم
  شما چه پیشنهادی دارید؟
  مرسی
  پاسخ:
  سلام دوست عزیز
  شما الان 3 گزینه پیش رویتان است کارمندی - وکالت(مشاوران /کانون)- قضاوت) و به همت بلندتان تبریک میگویم. اگه ابلاغ کارمندی تون تا آخر امسال بیاد با مشکل مواجه می شین چون احتمالا  از طرف  مشاوران در زمان تحقیقات محلی بفهمن که کارمند شده اید و  به شما گیر بدن که از اداره استعفا بدین. ولی اگه ابلاغ کارمندی تون بعد از ابلاغ کارآموزی یا گزینش بیاد به نظر میاد هیچ مشکلی نخواهید داشت . چون در عین اینکه کارمند خواهید شد می توانید پروانه ی وکالتتون رو تودیع کنیدو همان کارمندی را انتخاب کنید تا کمی پس انداز داشته باشید. اگر از وضع کارمندی راضی بودین که می تونید با کمال آرامش تا آخر بازنشتگیتان کار کنید ضمن اینکه پروانتون را هم تودیع کنید.
  مشکل برای کسانی هست که در زمان قبولی در وکالت کارمند باشند.والا خیلی از وکلا هستند که بعد از وکیل شدنشان بدون هیچ مشکلی با تودیع پروانه کارمندی را انتخاب کرده اند و هروقت هم دلشان بخواد می تونن استعفا بدن و وکالت بکنن.
  به نظر من در انتخاب بین وکالت و کارمندی شما اگر ابتدا بتوانید پروانه بگیرید مشکلی پیش نمیاد.
  اما در مورد کارمندی ... ما کارمند داریم تا کارمند معلم هم کارمنده متصدی بانک هم کارمنده و  آن پستی که قرار است مشغول به کار شوید خیلی مهم است . مثلا اگر کارمند بانک باشید به نظرم بهتر از وکالت و قضاوته چون واقعا از نظر مالی بینیازتان می کنه ولی  مثلا اگر یک تقریر نویس دادگاه باشید مسلما وکالت یا قضاوت خیلی بهتر است.
  شما دعا کنید قبل از اینکه کارمند بشید گزینش وکالتتون تموم بشه اونجوری بعدا بهتر تصمیم خواهید گرفت .
  همین که اعتماد به نفس دارید این خودش خیلی مهمه .

  سلام دوست عزیز
  من همون کسی هستم که توی مقاله گفتی یکی از دوستان کامنت گذاشته و نظرمو نوشتی و بین وکالت و کارمندی دو دل بودم
  من اخرش وکالت رو انتخاب کردم!!!
  منم مثل اقا مجید از کلی ادم وکیل و کارمند دادگستری و قاضی مشورت گرفتم فقط یک نفر گفت نیا وکالت و برو کارمندی اونم یکی از وکلایی بود که همه میدونن انحصار طلبه و فکر میکنه اگر من برم وکیل بشم نون اون اجر میشه!!!!
  خلاصه دوست عزیز درسته اول وکالت سختی داره و تو نظر قبلی همه رو گفتم اما من حاظرم چند سال رو فدای اینده ای روشن کنم در ضمن به این نتیجه رسیدم که شان وکالت با قضاوت یکیه نه با کارمندی!!!!!!
  پاسخ:
  سلام دوست بزرگوار
  حالتون خوبه ان شاءالله؟
  بله اتفاقا شما را خوب به خاطر دارم چون روی نظرات دوستان همیشه فکر میکنم  الحمدالله از دودلی خارج شدین امیدوارم در کسوت حرفه ی مقدس وکالت موفق باشید.
  ممنون
  در خصوص نظر شما مبنی بر بهتر بودن کارمندی به جهت داشتن نوسان شدید در بازار باید عرض کنم که وکیل تاجر نیست که درآمدش از قبل داد و ستد باشه و جنس رو دستش بمونه و باد کنه و کلی ضرر بده. کار وکیل مشاوره است و وکالت و هیچ ارتباطی به نوسان بازار نداره ضمن اینکه این رو بدونید که در نواسانات بازار بیشترین قشری که ضربه میبینه همون کارمنده چرا که حقوق ثابتی داره و جنس سه یا چهار برابر بالا میره اما حقوق کارمند عملا به همون نسبت ارزشش میاد پایین مثل همون اتفاقی که توی گرانی های اخیر افتاد و قدرت خرید کارمند به شدت افت کرد اما حتی یه کارگر هم به نرخ روز دستمزد گرفت. پس به خاطر بی حساب کتاب بودنه که بهتره بری وکیل بشی. در مورد حرص مشکل مردم رو خوردن هم ضرورتی نداره شما حرص مشکل مردم رو بخوری دقت میکرد مشکل براش پیش نمیومد. در مورد زیاد بودن وکیل هم به نظرم بنای شغل آزاد بر رقابت و ارایه خدمات بهتر به مشتریه و تو بازار رقابتی باید توانمند باشی تا مراجعه کننده داشته باشی چون همونطوری که قبلا گفتم وکالت برای افرادی خوبه که به توانمندی خودشون اعتقاد داشته باشن و بتونن تو بازار رقابت کنن حالا این توانمندی میتونه علمی باشه یا داشتن روابط قوی و .....
  پاسخ:
  سلام

  فکر میکنم تنها دلیل من برای عبور از بحران،  شکستن ابهت ترسه!همون که شما بهش اشاره کرده بودین .واین ترس هم با مطمئن بودن از بازار وکالت  شکسته میشه
  ممنون که انتقادات و پشنهاداتان را بیان می کنید سعی میکنم تحقیقاتمو بیشتر کنم و اگه به موردی قابل توجه رسیدم در این وبلاگ برای استحضار دوستان می نویسم
  توکل بر خدا

  الان شما که خودتون کارمندم هستید دیگه نمیاید طرف وکالت و شغل کارمندی رو ترجیح میدید؟
  چرا با اینکه همه میگن وکیل زیاد هست اینهمه کارمند دادگستری و قضات و دادیار  میان واسه وکالت امتحان میدن 

  حتما یه خبری هست؟

  تو بدترین حالتشم وکالت بهتر از کارمندی که مثلا نتونی دفتر بزنی و خیلی بد هم شروع کنی به مرورو زمان شناخته تر میشی و وعضیت تغییر میکنه حتی واسه کسانی که پول اشنا رابطه ندارند


  پاسخ:
  سلام
  بله اتفاقا فقط کارمندای  دادگستری هستند که شدیدا عقیده دارند  وکالت بهتر از کارمندیه .روز ازمون مشاوران هم 5 نفر از کارمندای دادگاه حوزه ی قضایی ثبت نامی من  برا ازمون اومده بودن همه ی نوشته هاتون درسته منم همه ی اینا رو فکر کردم  و اتفاقا من با خودم میگم
  "حتما خبریه دیگه!!
  مشکل من درحال حاضر فقط اینه که از اوضاع کارمندی خبر دارم ولی از اوضاع وکالت نه!و تا زمانیم که نتونم به بازار وکالت مطمئن بشم قطعا نمی توانم شغلمو رها بکنم.
  امیدوارم با تحقیق بیشتر از وکلا بتونم از دو دلی خارج بشم چرا که برای قبولی خیلی زحمت کشیدم

  کدوم کامنت ؟؟
  پاسخ:
  همون که داخل پرانتز نوشتم کامنت یکی از دوستان بود 
  سلام
  خوبید؟

  منم همین شرایط و دارم و الان تقریبا از 2 هزار نفر پرسیدم چه حضوری چه بصورت مجازی از وکلای زیادی پرسیدم و 95 درصدشون گفتن بیا طرف وکالت و دو نفر فقط گفتن بیا برو کارمندی یکی از این دونفر بیشتر جنبه اقتصادیش رو در نظر گرفتن و گفتن واسه شروع باید پول داشته باشی که خرج کنی و اگه نداری برو کارمندی بعد که وعضت خوب شد بشین واسه وکالت بخون
  این بنظرم یه کار بیهوده هست وقتی بخای برگردی سر خونه اولت و بخای بری وکالت و الانم قبول شدیم چرا نریم

  و حرفا های سعید رو هم بهم گفتن و تا حدود زیادی بهاش موافقم و یکی مثل ما که وعض اقتصادیمونم خوب نیست 
  واجب نیست روز اول دفتر بزنیم یه مدت پیش یه وکیل کار میکنی یا توی یه شرکت خصوصی بعد بع مروور زمان وعض که خوب شد دفترم میزاریم

  و اینکه اقا سعید گفته اعتماد بنفس زیادی میخاد درست ولی همین رو هم من پرسیدم گفتن با وارد شدن به مرحله کاراموزی تمام این مشکلات روحی روانی اصولا حل میشه مگر اینکه خود طرف نخاد

  بدرووود
  پاسخ:
  سلام
  ممنون از لطفتون
  ذیل کامنت یکی از دوستان رو گذاشتم شما نظرتون به این کامنت چیه؟

  (به نظرم کارمندی بهتره.چون تو اوضاع اقتصادی الان شغل آزاد اصلا به درد نمی خوره...چرا که این کشور بی حساب و کتاب اداره میشه،یه روز شغلتو به اوج میبرن یه روزم با سر میخوری زمین.....یه درآمد ثابت بهتر از این که مدام حرص نوسان بازار رو بخوری..وکالتم که ماشاالله اینقد وکیلا زیادن ...حرصم باید بخوری واسه مشکلات مردم)

   اینکه منتظر بشی بعد باز نشستگی بری وکالت: به نظرم اصلا فایده ای نداره. چون اگر قصد رسیدن به کار مورد علاقه باشه مثل ادامه تحصیل، تدریس کردن، در کنار وکالت. کارشناس حقوقی یه اداره بودن که به آدم فرصت این کار ها رو نمیده  در کل بستگی به دیدگاه و نظر هر فرد داره. یه مطلب خیلی مهمی که بهش اعتقاد دارم اینکه ترس همیشه باعث عقب موندگی و درجا زدن میشه انسان اگه همیشه بترسه و قدرت ریسک کردن نداشته باشه البته ریسک معقول و منطقی قدرت هیچ کاری رو نخواهد داشت و توانایی تصمیم گیری و در انسان محدود میکنه. ضمن اینکه وکالت یه کار اکتیو و پویایی نیاز داری که همیشه مطالعه داشته باشی درسته که رابطه  داشتن هم خیلی مهمه اما نه همیشه در برخی موارد توانایی بالا هم شرطه. داشتن روابط عمومی بالا هم همونطوری که گفتم خیلی مهمه اصلا پایه شغل وکالت داشتن روابط عمومی گسترده است با نشستن توی دفتر و منتظر مشتری بودن کاری از پیش نمیره.
  پاسخ:
  بله دقیقا ...بنظر منم کلا موفقیت در این حرفه به شرایط مختلفی بستگی داره تحصیلات -روابط عمومی بالا-توانمندی شخصی- موقعیت اجتماعی خود فرد- حوزه ی قضایی مورد قبولی ... لذا فکر میکنم نمیتوان نسخه واحدی برا همه پیچید مشکل اصلی اینه که از مرارتها و سختی های این حرفه سخن زیاد گفته نشده وهر چه گفته شده غالبا جنبه مثبت آن بوده است. وتا وارداین کار نشی نمی تونی تصمیم دقیقی بگیری بهترین راه در حال حاضر رفتن پیش یک وکیل در حد متوسط جهت اشنایی بهتر با حرفه وکالت است و نمیتوان بی گدار به اب زد
  سلام دوست عزیر من هم الان دقیقا مشکل شما رو دارم کارمند هستم مشاوران قبول شدم و مصاحبه دادم و منتظر مراحل بعد هستم. خیلی با خودم در گیر شدم، فکر کردم اما پس از سنجش شرایط مختلف کاری اینجوری استدلال کردم:
  1- کارمندی شغل ثابت با درآمد ثابت هست.
  2- زندگی کارمندی یکنواخت و دارای کمترین تغییر هست.
  3-کارمندی با روحیه افرادی مطابقت داره که تقریبا محافظه کار هستند و دنبال استرس و نیستندیا راه دیگه ای ندارند.
  4- در کارمند باید هوای مدیر یا معاون خودت رو داشته باشی هر گونه درگیری منتهی به اعصاب خوردی بیشتر است با کمترین نتیجه ممکن میشه. و باید با نظر اونها موافق باشی
  5-پیشرفتی در کارمندی متصور نیست مگر اینکه وارد جریانات سیاسی و..... بشی تا شاید یه پستی یا سمتی بهت بدند.
  6-در کارمندی چه کار بکنی یا کم کار باشی هیچ فرقی برات نداره حداقل تو ایران چون اصلا شایسته سالاری وجود نداره. ای بسا افراد کم کار و بی لیاقتی که به خاطر روابط و قاطی شدن در سیاست یه پستی برای خودشون گرفتن.
  7-کارمند تحت حمایت دولته و امنیت شغلی داره.

  اما وکالت
  1-درآمدش برخلاف کارمندی بشدت متغیره بین 0 تا 100و ثبات نداره.
  2-زندگی هم به تبع درآمد تغییرات زیادی داره.
  3- وکالت برای افرادی که دارای روحیه ریسک پذیری بالا هستند و اعتماد به نفس زیادی دارند و به توانمندی های خودشون اطمینان دارند مناسبه
  4- در وکالت اصلا نیاز نیست پاسخگوی کسی باشی جز موکل خودت.
  5- نیازی نیست هوای کسی رو هم داشته باشی و آزاد هستی. نیاز به گرفت مرخصی و ..... نداری
  6- مسیر پیشرفت در مقابلت بسیار وسیع و زیاده و بستگی به توانمندی و اراده خود آدم داره میتونی یه وکیل ساده و ناشناخته باشی میتونی یه وکیل کارکشته ، خبره، دارای سطح علمی بالا، استاد دانشگاه و .... باشی
  7- میزان کارت هم بستگی به خود ادم داره بخوای کار بکنی پیشرفت می کنی درآمدتت زیاد میشه و.... بخوای کار نکنی درآمدی هم نداری
  8- شخصیت اجتماعی وکیل خیلی با لاتر از یه کارمند جز هستش
  9- تو وکالت برای داشتن درآمد باید تلاش کنی، سطح علمیت رو بالا ببری، روابط عمومی قوی داشته باشی
  10- با توجه به شرایط جامعه و زیاد بودن دعاوی و شکایات امکان بیکاربودن و درآمد نداشتن خیلی کمه.

  با در نظر گرفتن موارد فوق و اینکه خداوند به آدم توانایی هایی زیادی داده و خودمون هستیم که با ذهنیت محدود خودمون دنیا رو کوچیک می بینیم و عاجز میشیم و تنها راه  درآمد رو کارمندی میبینیم. به نظر من وکالت حتما به ریسکش می ارزه و اصلا ضرورتی نداره که بخواهیم خودمونو بترسونیم. ضمن اینکه اگر وکالت درآمدی نداشت پس این همه وکیل که دفتر زدن و یه منشی خانمم پیش خودشون نشوندن چه معنی می ده اگر وضع خوب نیست چرا جمع نمیکنن. البته هر کاری مشکلات خاص خودش رو داره اما وکالت به مشکلاتش می ارزه. انسانی که بر روی توانمندی شخصی خودش درآمد داشته باشه یه  فرد به مراتب توانمند تر از یه کارمند ساده هست که به حقوق دولت وابسته هستش و یه یه ماه حقوقش رو ندند از گرسنگی میمیره.
  پاسخ:
  سلام بر شما آقا سعید عزیز
  متشکرم از اینکه دیدگاههای  خودتان را کاملا مرقوم فرمودید و فکر می کنم در همه موارد نوشته شده هم عقیده ایم غیر از مورد آخری .
  فکر کنم  شما هم مثل من ظاهر قضیه رو می بینید.  بیشتر وکلا پولی به منشیهاشون پرداخت نمیکنند چون اغلب آنها دانشجوی حقوقند که افتخاری کار می کنند و اونهایی که هم پول می دن خیلی پول ناچیز هست پس نمی توان از روی ظاهر داوری کرد.جاله بعضیا میگن اصلا وکالت شغل نیست.بنظر شما نمیشه بعد از بانشستگی (اگه خدا بخواد )پروانه وکالت گرفت ؟چیزی که بعضی از بازنشته های آموزش و پروش انجام داده اند.
  با توجه به نوشته ی اخیرتون که نوشته اید "به نظر من وکالت حتما به ریسکش می ارزه " معلوم است که جناب عالی تصمیمتان را گرفته و از دو دلی خارج شده اید خوش به حالتان !دوست دارم از انتقادات و پیشنهاداتتان بیشتر  استفاده نمایم و شاید در آینده همکار شدیم.
  ممنون


  سلام.به نظرم علاقه مهمترین دلیل برای انتخاب رشته ،شغل و هر انتخاب دیگه هست.اگه عاشق شغلی که انتخاب میکنید باشید حتما توش موفقید .در ضمن خیال وکلای جوان راحت باشه اگه باسواد و درایت باشن انقدر میتونن پرونده داشته باشن که وقت فکر کردن به شغل دیگه نداشته باشید.هر که بامش بیش برفش بیشتر.
  پاسخ:
  سلام بر شما دوست عزیز
  اینکه علاقه مهم ترین دلیل برای انتخاب شغل هست شکی نیست . اما بعضی مواقع اون علاقه را از دست می دهیم بنا به دلایلی موجه!
  بنده دوران دانشگاه علاقه ی بیشتری به کارمندی داشتم به خاطر خیلی چیزها که ان موقع تصور می کردم  یا شاید خیالبافی می کردم نمی دانم ...ولی کلا بحث سر انتخاب بین دوچیز است که از یکی اطلاعات کافی داری ولی از دیگری نه!
  اینکه نوشته اید : خیال وکلای جوان راحت باشه اگه باسواد و درایت باشن آنقدر میتونن پرونده داشته باشن که وقت فکر کردن به شغل دیگه نداشته باشید...نشان میدهد نگاهتان به بحث وکالت و فراوانی وکیل مثبت است و من هم این نگاه مثبت را ارج می نهم .اما بنده طی تحقیقاتی که از وکلای عزیز داشتم رابطه،رابطه و رابطه را رمز موفقیت می دانستند و کمتر به بحث سواد اعتقاد داشتنددوست داشتم نوشته هایتان را مستند می کردید و یا لااقل می نوشتید که در حال حاضر شغل شریفتان چیست؟