گاه نوشت های ِ یک دانشجویِ حقوق

امروز که من این قصه آغاز می کنم ،سخنی نرانم که آن به تعصبی و تزیدی کشد و خوانندگان این تصنیف گویند شرم باد این پیر را..." بیهقی"

گاه نوشت های ِ یک دانشجویِ حقوق

امروز که من این قصه آغاز می کنم ،سخنی نرانم که آن به تعصبی و تزیدی کشد و خوانندگان این تصنیف گویند شرم باد این پیر را..." بیهقی"

رتبه ۱ حقوق خصوصی در آزمون کارشناسی‌ارشد ۹۶

پایگاه خبری اختبار- آسیه سلطانفر با تراز ۹۹۸۷ رتبه ۱ آزمون کارشناسی‌ارشد سال ۱۳۹۶ را در کدضریب ۱ رشته حقوق (شامل گرایش‌های حقوق ثبت اسناد و املاک، حقوق اسناد و قراردادهای تجاری، حقوق حمل و نقل، فقه و حقوق خصوصی، حقوق اقتصادی، فقه و حقوق اقتصادی،‌ حقوق مالی – اقتصادی) به دست آورده است.

مصاحبه نفرات برتر آزمون کارشناسی ارشد ۹۶

خانم سلطانفر متولد سال ۱۳۶۱ در شیراز، متأهل و مادر دو فرزند است. او از سوابق تحصیلی‌اش چنین می‌گوید:

در سال ١٣٨٠در رشته مهندسی کشاورزی (گیاهپزشکی) دانشکاه سراسری شیراز پذیرفته شدم در سال ٨۴ از این دانشگاه فارغ‌التحصیل شدم، ولی چون علاقه زیادی به این رشته نداشتم به دنبال ادامه تحصیل و کار نرفتم تا اینکه در بهمن سال ١٣٩٢ به‌علت علاقه وافری که به رشته حقوق داشتم در دانشگاه آزاد واحد داریون استان فارس ثبت نام کردم و در شهریور ٩۵ با معدل ١٩/١٩ فارغ التحصیل شدم.

در آزمون کارشناسی‌ارشد سال ۹۴ شرکت کردم که متأسفانه به‌دلیل اشتباه در وارد کردن پاسخ‌ها در پاسخنامه قبول نشدم. در آذرماه ٩۵ در آزمون وکالت شرکت کردم و در کانون وکلای دادکستری فارس پذیرفته شدم. بعد از آن هم در آزمون کارشناسی‌ارشد ۹۵ شرکت کردم و بحمدالله این مرحله را با موفقیت گذراندم.

برای شرکت در آزمون کارشناسی‌ارشد ۹۵، از آذرماه ٩۴ روزی حدوداً ٧ ساعت درس می‌خواندم. بعد از عدم قبولی، دوباره از اردیبهشت ٩۵ مطالعه را آغاز کردم؛ تا اواخر شهریور، روزی ۹ الی ۱۰ ساعت مطالعه می‌کردم. سپس در مهر و آبان ٩۵ روزی حدود ۱۴ ساعت درس می‌خواندم. ناگفته نماند در طی دوران تحصیلم به‌هیچ‌وجه به جزوات اساتید در دانشگاه اکتفا نکردم و در کنار منابع دانشگاهی با تهیه منابع و کتب مرجع به مطالعه مشغول بودم.

بعد از اعلام نتایج آزمون وکالت در بهمن‌ماه، تا آزمون کارشناسی‌ارشد طی یک‌ماه تمام مباحث را مجدداً مرور کردم. در این مدت از تمام تفریحات چشم‌پوشی کردم و با وجود اینکه متاهل و دارای دو فرزند هستم و شرایط سختی که در خانه و خانواده پدیدار شده بود، خوشبختانه این دوران سخت با موفقیت و شیرینی سپری شد و با همکاری همسرم و دخترانم توانستم از مسیر وکالت و کارشناسی‌ارشد عبور کنم. در این مدت هیچ‌گاه از درس خواندن خسته نشدم و با لذت و علاقه فراوان به مطالعه می‌پرداختم.

بعد از آزمون از آنجا که عادت ندارم پاسخنامه را چک کنم، نمی‌دانستم که چطور با امتحان کنار آمده ام اما شک نداشتم که درس مدنی را خوب جواب داده‌ام و منتظر رتبه خوبی بودم؛ اما روبرو شدن با رتبه یک من را بسیار شگفت‌زده و خوشحال کرد. برای ادامه تحصیل هم به دلیل این که متأهل و مادر دو فرزند هستم، دانشگاه شیراز را انتخاب می‌کنم.

لازم‌به‌ذکر است برنامه‌ای که من برای درس خواندن داشتم در هر دور مطالعه با دور دیگر فرق داشت و خود را مقید به ساعات خاصی برای مطالعه نمی‌کردم و در بازه زمانی استراحت نیز با انجام کارهای خانه و رسیدگی به فرزندانم انرژی‌ام را تجدید می‌کردم.

منابع مطالعاتی من برای آزمون کارشناسی ارشد به این شرح بود:

حقوق مدنی: قانون مدنی در نظم حقوقی کنونی دکتر کاتوزیان؛ شرح جامع قانون مدنی شیرین بیات و فرهاد بیات؛ مجموعه‌تست استاد شهبازی.

حقوق تجارت: شرح جامع قانون تجارت مهدی آزادپور؛ تست‌های آزمون‌های مختلف سال‌های گذشته از جمله وکالت، قضاوت و کارشناسی‌ارشد از سال ۹۰ تا ۹۵، مجموعه‌تست رضا شکری.

آیین دادرسی مدنی: دو جلد کتاب کمک‌حافظه آیین دادرسی مدنی در نظم تطبیقی علی فلاح و مجموعه‌تست امیر کمالوند (ناگفته نماند تمام ارجاع‌های کتاب آقای کمالوند به سه جلد پیشرفته دکتر شمس را نیز مطالعه کردم)

متون فقه: مختصر متون فقه بر اساس الروضه البهیه فی شرح اللمعه الدمشقیه محسن سینجلی و مجموعه‌تست اسدالله لطفی.

و برخی قوانین خاص شامل:

قانون شوراهای حل اختلاف، قانون اجرای احکام مدنی، قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری، قانون حمایت خانواده، قانون وقف، قانون روابط موجر مستاجر سال ۵۶ و سال ۷۶، قانون مسئولیت مدنی و قانون بیمه.

در مورد درس متون حقوقی، با اینکه در زبان انگلیسی پایه خوبی دارم اما سر جلسه تصمیم گرفتم پاسخ‌دهی را با مدنی شروع کنم و تمام وقت زبان را به درس‌های تخصصی و مخصوصاً مدنی که ضریب ضریب ۳ دارد اختصاص دادم؛ نمره زبانم صفر شد اما در درس‌های دیگر جبران کردم.

من موفقیت خود را مدیون لطف بیکران خدای بزرگ، همت و تلاش خودم، همکاری خانواده عزیزم، برادرانم و استفاده از خدمات مؤسسه آموزش عالی فاضل می‌دانم و از زحمات بی‌دریغ اساتیدم در دانشگاه و مؤسسه فاضل و مشاوران دلسوزم آقایان نکوفر و دکتر حسینی تشکر می‌کنم.

رمز موفقیت من پرهیز از پراکنده‌خوانی، نکته‌برداری و خلاصه‌نویسی بود.

به سایر دوستانم هم توصیه می‌کنم به صورت مستمر مطالعه کنند، به خدای بزرگ توکل داشته باشند و هر چیزی را که مانع تمرکز آن‌ها می‌شود، کنار بگذارند.